Karadeniz Bölgesi, Türkiye

Abant Gölü Nerededir? Abant Gölü Detayları?

Abant Gölü popülerliği gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu yüzden de insanlar Abant Gölü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Abant Gölü’nün hangi şehirde olduğu? Gölün çevresinde hangi hizmetlerden yararlanılacağı? Gölün etrafında yapılacak etkinliklerin neler olduğu? gibi sorular insanların merak ettikleri arasında yer alıyor. Bu nedenle de biz bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar….

Abant Gölü Nerededir?

Her sene ziyaretçisi olan bu göle ilgi son yıllarda bir hayli artmıştır. Bunun nedeni insanların beğenisinin yanı sıra sosyal medya fenomenlerinin de bu gölü gezip kendi hesaplarından paylaşmaları da göle ilgi ve alakayı arttırmıştır. Peki Abant Gölü nerededir? Bolu’nun 34 km güneybatısında yer alır ve Abant Dağları üzerindeki kartel ve birikinti oluşan bir göldür. Abant Gölü’nün denizden yüksekliği 1328 metre iken alanı ise 127 hektardır. Bu göle ilgi her geçen gün daha fazladır. Bu nedenle yaz ve kış aylarında çok fazla ziyaretçisi olur. Bunun yanında 4 mevsim de ziyaretçileri büyüleyen gölde konaklama imkanının da olması ziyaretçilerine kolaylık sağlıyor. Derinliği 18 metre olan bu göl yeraltı suları ile beslenmektedir. Abant Gölü çevresindeki temiz hava ve bitki türleri açısından çeşitlilik olması nedeniyle 1196,5 hektarlık bir alan 1988 yılında “Tabiat Parkı” adıyla koruma altına alınmıştır. Bitki çeşitliliğinin çok fazla olduğu bu gölün etrafında meşe, sarıçam, karaçam, çilek,nane,ahududu,fındık,muşmula ve daha bir çok flora türü yetişmektedir. Ayrıca gölün kenarı su bitkileri ve nilüferler ile dolu olduğundan eşsiz bir görüntü ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yanında gölün yamaçlarında ise Abant Çiğdemi denilen bitki türü bulunmaktadır.

Abant Gölü Detayları?

Gölün kenarlarında bir çok endemik türde balıklar vardır.Bu da balık meraklılarını kendisine çekmek için bir fırsat yaratır. Gölün çevresinden kiralayabileceğiniz olta ve ekipmanlarla balık tutabilirsiniz. Göl çevresinde su samurlarının yanında ormanlarda yabani hayvanlardan olan tilki,kurt,ayı,tavşan,geyik ve daha pek çok hayvanı görmek mümkündür.

Abant Gölü’ne giden ziyaretçiler tabiat parkını ve doğa müzesini ziyaret edebilirler. Bunun yanında gölün çevresinde doğa yürüyüşü, piknik, sportif aktiveteler, meditasyon, yoga ve balık tutma imkanları da mevcuttur. Gölde yürüyüş yapmanın yanında kiralık bisikletlere binebilir ya da faytonlarla da gezebilirsiniz. Bunun dışında gölün çevresindeki yaylada yamaç paraşütü yapma imkanınız da mevcuttur.

Abant Gölü’nün içerisindeki parkın içinde yiyecek malzemelerde mevcut olduğundan oradan yiyecek ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Bunun dışında kurulan hediyelik eşya standlarından da istediğiniz hediyeyi alıp sevdiklerinize götürebilirsiniz. Balığın bu kadar yaygın olduğu bir gölde balık restoranları olmadan olmazdı öyle değil mi? Göle yaklaşık 20 km uzaklığındaki balık restoranlarında balık yemenin yanında sucuk ekmek alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Abant günü birlik gezilecek bir yerin dışında konaklamaya uygun olan bir yerdir. Gölün çevresinde 5 yıldızlı 2 adet otel bulunmaktadır. Bunun dışında bu eşsiz ahşap evleri de mevcuttur. Gölün yolunun üzerindeki pansiyonlar da konaklama açısından size fikir verebilir.

Abant Gölü Bolu iline 34 kilometre mesafededir. Bunun dışında İstanbul ile arasında 258 kilometre varken Ankara ile arasında 225 kilometre bulunmaktadır. Bunun dışında ise Türkiye’nin her yerinden otobüslerle Bolu’ya gelip daha sonrasında Bolu merkezden her iki saatte bir kalkan otobüslerle Abant Gölü’ne ulaşım sağlamanız mümkün.

Kampçılar kamp alanı imkanı da sağlayan göl çevresindeki kamp alanları sayesinde kamp atabilirsiniz. Kamp alanı elektrik ve su hizmeti verirken 25 Tl karşılığında bu alanlardan yaralanma imkanınız olur. Bu konuda şunu da söylemekte fayda var. Fiyatların her geçen gün değiştiğini ve bunun ortalama bir fiyat üzerinden yazıldığını unutmayın.

Her mevsim tercih edebileceğiniz göle kış aylarında gitmeyi planlarsanız gölün çevresinde ki yol durumunu göz önünde bulundurmanızı ve önlemlerinizi alarak gitmenizi öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir