Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu nedenle üzerinde pek çok tarihi ve kültürel kalıntı barındırmaktadır. Yavuz Sultan Selim hükümdarlığı zamanındaki İran seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılan Adıyaman aynı zamanda Abbasi, Bizans, Emevi devletlerine de ev sahipliği yapmıştır. İlk başta Malatya’ya bağlı olan bir kaza iken 1954 yılında il olarak ilan edilmiştir. Birden fazla devlete ev sahipliği yapması ve çok eksi bir yerleşim yeri olması neticesinde kültürel ve tarihi mekânları bir hayli fazladır. Çok fazla kalıntı bulunan Adıyaman’a yıl içinde turistler gelip ziyaret etmektedir.

 Adıyaman’ın Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’ın kuzeyinde Toros Dağları bulunmaktadır. Hem ilçeleri hem de merkezi dağlık ve engebeli bir araziye sahiptir. Şehrin en yüksek noktaları ise; Akdağ, Ulubaba, Dibek, Nemrut, Bozdağ, Gördük ve Karadağ’dır. Güney kesiminde ovalar bulunmaktadır. Keysun, Samsat, Kahta, Pınarbaşı bilinen ovalarından bazılarıdır.

Geçiş bölgesinde yer alan Adıyaman’ın bitki örtüsü yer yer değişmektedir. Yükseltinin fazla olduğu yerlerde meşe ağaçları görülürken alçak kesimlerinde Akdeniz ikliminin etkisi ile makiler görülmektedir. Akarsu bakımından zengin bir şehirdir. Fırat nehri başta olmak üzere, Ziyaret Çayı, Safroz Çayı, Kalburca Çayı, Çakal Çayı, Hayla Çayı, Eyri Çayı bilinen akarsularından bazılardır. Aynı zamanda GAP projesine ev sahipliği yapan Atatürk Barajı Göleti bulunmaktadır.

 Adıyaman Komşuları, İlçeleri ve Ekonomik Yapısı

Adıyaman şehrinin merkezle beraber 9 tane ilçesi bulunur. Kahta, Besni, Gölbaşı, Gerger, Sincik, Çelikhan, Tut ve Samsat ilçeleridir. Adıyaman’ın batısında Kahramanmaraş bulunmaktadır. Güneybatısında Gaziantep’in yer aldığı şehir, güneydoğusunda Şanlıurfa ile sınırdır. Kuzeyinde Malatya, kuzeydoğusunda ise Diyarbakır yer alır. Adıyaman halkının temel geçim kaynakları tarım, sanayi ve hayvancılıktır.

Tarıma dayalı sanayisi gün geçtikçe daha çok büyüyen şehrin lastik ve plastik ürünler, metal eşyalar bakımından üretim imalat alanları bulunmaktadır. Tarım anlamında ise GAP projesi kapsamında yer alması ile beraber üretimde artış olmuştur. Pamuk, seracılık, buğday, meyve ve sebze, ceviz, badem, fıstık üretiminde verimli bir araziye sahiptir.

 Adıyaman’a Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Adıyaman’a havayolu ile ulaşım mevcut iken aynı zamanda karayolu ve demiryolu ile de ulaşım imkânı bulunmaktadır. Şehre Türkiye’nin pek çok şehrinden ve ilçesinden direk otobüs seferleri bulunmaktadır. Büyükşehirlerinden de direk uçuş seferleri mevcuttur. İstanbul’a karayolu ile 1,449 km uzaklıkta yer alan Adıyaman, Ankara’ya ise 700 km uzaklıktadır. Adıyaman’a geldiğinizde meşhur taş evlerde konaklayabileceğiniz gibi lüks otellerde, pansiyonlarda da konaklama yapabilir, isterseniz kamp alanlarına giderek doğa ile iç içe kamp yapabilirsiniz.

Adıyaman Mutfağı

Adıyaman’ın yöresel lezzetlerinin başında alaca çorbası ve meyir çorbası bulunmaktadır. Adıyaman tavası, karıştırmalı pilav, kavurmalı pilav, kavurmalı sıcak köfte, kel köfte, kavurmalı hitab, pirpirim cacığı, tene helvası bilinen en meşhur yöresel yemekleri arasında yer alır. Yöresel yemekleri en iyi şekilde yapan pek çok restoran, lokanta ve otel bulunmaktadır.

Adıyaman’da Gezilecek Yerler, Tarihi ve Kültürel Mekânlar

Adıyaman’a geldiğinizde Dünya Miras listesinde de yerini alan Nemrut Dağı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bunun yanı sıra ise Arsammeia ören yeri, Cendere Köprüsü, Pirin ören yeri, Karakuş Tümülüsü, Saffan Bin Muattal Türbesi, Su gözü, Gölbaşı Göleti tabiat parkı, Adıyaman Müzesi, Sofraz Ören Yeri, Keleş konağı gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken mekânlar arasında yer almaktadır.

Tarih ile doğanın iç içe geçtiği bu şirin ve güzel şehre geldiğinizde mutlaka bu yerleri gezip görmeli, tarihi ve kültürel dokuyu içinize çekmelisiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir