Doğu Anadolu Bölgesi

Ağrı Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ağrı şehri Türkiye’nin en doğusunda yer alıyor. Ağrı küçük bir şehir olsa da gezilecek yerleri bakımından insanların ilgisini çeken şehirlerden biridir. Şehrin ilçeleri; Diyadin, Doğubeyazıt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Eleşkirt, Tutak ilçeleridir. Doğubeyazıt ilçesi her ne kadar büyük bir ilçe olsa da gelişmişlik düzeyi bakımından Patnos kadar olanağı bulunmuyor.

Ağrı’nın komşuları ise; Güneyinde Van ve Bitlis bulunuyor. Doğusunda İran, Kuzeyinde Kars şehri ve Kuzeydoğusunda Iğdır şehri bulunuyor. Ağrı iklimi açısından sert karasal bir iklime sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Murat- Van Bölümünde yer alan şehrin bitki örtüsü de bozkırdır. Kış mevsimi yoğun kar yağışı ile geçiyor. Yaz ayları ise sıcaktır.

Ağrı şehrinin en eski isimleri Karakilise ya da Karaköse isimleridir. Şuan ki ismini de sınırları içerisinde bulunan Ararat Dağından alıyor.

Ağrı Ekonomisi Nasıldır?

Ağrı şehrinin ekonomisi genel olarak hayvancılığa dayalıdır. Bölge halkı genelde hayvancılık ile uğraşır. Ancak genç yaştaki erkekler şehir dışına çalışma amacı ile gidiyorlar. Şehirlerde yaşayan insanlar ufak çaplı ticaret ile uğraşarak geçimlerini sağlıyor. Ağrı’da yaşam son derece sakindir. İnsanlar zor hayat koşullarına rağmen kendilerini idare etme eğilimindedirler.

Ağrı Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Ağrı gezilecek yerleri bakımından farklı alternatifler sunuyor. İshakpaşa sarayı Ağrı ile bütünleşen yapılardan biridir. Bu yapı Doğubeyazıt ilçesinde bulunuyor. 116 odası olan saray iç ve dış avluları, harem salonları ile çok görkemli bir saraydır. Doğubeyazıt kalesi de yine görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Burası aynı zamanda antik kent olma özelliğine de sahiptir. Yapılan araştırmalar ışığında bu kalenin Urartular döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Bir diğer önemli yapı da Şoşik Kalesidir. Burası Karlıca köyünde bulunuyor. Dik kayalar üzerine yapılmıştır. İlçe merkezine yaklaşık olarak 34 km uzaklıkta bulunuyor. Ağrı’yı gezmek isteyen insanlar hem ilkbaharda hem de sonbaharda ziyaret edebilirler.

Ağrı Etkinlik ve Festivaller

Festival bakımından çok fazla seçenek yoktur. Ancak Ehmedi Fani Kültür Sanat ve Turizm Festivali her yıl 21 Haziranda düzenleniyor. Doğubayazıt’ta düzenlenen bu festivalde halk konserleri düzenleniyor ve katılım da oldukça yüksektir.

Ağrı Kurtuluş Şenlikleri de 4ve 15 Nisan arasında şehir merkezinde kutlanıyor. Bu özel günde Ağrı’nın düşmandan nasıl kurtulduğu anlatılıyor. Kurtuluş gününe özel şenlikler düzenleniyor.

Ağrı Mutfak Kültürü Ve Konaklama

Doğu’ya özgü lezzetleri Ağrı mutfak kültüründe bulabilirsiniz. En meşhur yemeklerinden biri Abdigor Köftesidir. Yemek kültürüne genelde et hâkimdir. Hamur işi de son derece yaygındır. Bunların yanında haşıl, hengel, ciriş ketesi, hasude çok bilinen tatlarıdır. Şehrin merkezinde bulunan restoranlarda yemek yeme imkânı bulunabilir. Aynı zamanda çevre ilçelerde de iyi derecede restoranlar bulunmaktadır. Konaklama olanakları açısından otel bulmak mümkündür. Ancak seçenek çok geniş değildir. Şehir merkezinde bulunan otellerde yılın her mevsiminde yer bulmak mümkündür.

Ağrı’ya Nasıl Gidiliyor?

Ağrı’ya gitmek isteyen insanların değişik alternatifleri vardır. Bunlardan biri havayoludur. Bir diğeri de karayoludur. Havayolu ile gitmek isteyenler Ankara’dan Salı ve Perşembe günlerinde düzenlenen uçak seferleri ile ulaşabilirler. Ağrı’ya bir diğer seçenek karayoludur. Türkiye’nin en batısından Ağrı’ya karayolundan ulaşmak 18 saat sürüyor. Eğer yalnızca gezmek ve hem de çevre illeri de görmek istiyorsanız Ağrı’ya düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Turlar sayesinde Ağrı’da hemen her yeri daha rahat gezme imkânı bulabilirsiniz.  Bu turlar Türkiye’nin her yerinde düzenlenmektedir ve birçok insan güvenli bir şekilde Ağrı şehrini gezme imkânı bulabiliyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir