Ege Bölgesi

Akyaka Çadır Kampı Nerede? Detayları Ve Özellikleri?

Her mevsimin vazgeçilmezi ve her mevsim deneyiminin ayrı güzel olduğu bir aktivite hatta bazıları için yaşam biçimi olan kamp etkinliği ile geldik bu yazımıza. Her mevsimi ayrı güzel olan kamp hayatı ve kamp deneyimi sevenleri gün geçtikçe daha da arttı. İnsanların doğa ile iç içe yaşama isteği ve farklı şekilde tatil planları deneyimleme keyfi sonrasında kamp tatillerine yöneldikleri görüldü. Türkiye iklimi, coğrafi konusu ve doğal güzellikleri ne bakıldığında kamp yapmak için ideal ülkeler arasındadır. Ülkemizde hemen hemen her bölge kamp alanları mevcut. Hal böyle olunca kamp severler yeni yerler arayışına girip kamp alanları hakkında araştırmalar yapıyor. Kamp sevenler açısından bazı yerler vardır ki görülmesi gereken yerlerin yanında her mevsim gezilmesi gereken ve bir kere gidince bağımlılık yaratan bölgeler arasındadır. İşte kamp alanlarından en ünlüler arasında yer alan Akyaka Orman Kampı. Akyaka Orman Kampı kampçıların gözdesi haline gelen yerler arasındadır. Adeta bağımlılık yapan bu yer her sene gittikleri uğrak kamp mekanları haline gelmiştir. Bunun yanında kamp deneyimini yeni yaşayacak olanlar içinde araştırmalar sonucu tavsiye edilen mekanlar arasında  Akyaka Orman Kampı’nı görmek hiç şaşırtıcı değildir. Kamp sevenlerin doyamadığı mekanlar  arasında olan bölgeyi zaten bilir bilir. Kamp deneyimini yeni yaşayacak olanlar ve bu güzel yer hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler ise en çok Akyaka Orman Kampı nerededir? Akyaka Orman Kampı hakkında detaylar ve özellikleri nelerdir? sorularına cevap bulmaya çalışıyor. Bizde bu konu hakkındaki detaylı yazımızı sizinle paylaşmak için araştırmalar yaptık ve o araştırmalar doğrultusundaki önemli detaylar…

Akyaka Çadır Kampı Nerede?

Her mevsim kamp yapmak mümkün hale gelmektedir. Ülkemiz de bu konuda çeşitliliklere sahiptir. Ancak yaz aylarında kamp yapmak denince insanların aklına gelen Akyaka Çadır Kampı’dır. Akyaka Orman Kampı’da denen bu mekan gerçekten eşsiz güzellikler sunar. Yeşillikler içinde mis gibi ağaç kokularının yanında, alanın büyüklüğü ve temizliği ile beraber yeşilin ve mavinin buluştuğu renk uyumunu ve huzuru bulacağınız yer tabi ki en çok tercih edilen yerler arasındadır. Alanın büyüklüğü de tercih edilme nedenleri arasında yerini alır. Peki Akyaka Orman Kampı Nerede? Ege Bölgesi’nin şehrinden olan Muğla iline bağlıdır.Muğla merkezine 30 kilometre olan Akyaka’ya kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi otobüs yada toplu taşımaları kullanarak da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında bölgede hakim olan otostop kültürü sayesinde de otostop çekerek kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akyaka Orman Kampı Detayları Ve Özellikleri Neler?

Akyaka Orman Kampı’nın tercih edilme nedenleri oldukça fazladır. Bunlardan ilki bölgenin yüksek alanda olmasından dolayı manzarası ve havasının güzel olamasıdır. Bölge büyük ve orman olduğu için içerisinde çok fazla ağaç vardır. Bu sayede yeşilin huzuruna eşlik edebilirsiniz. Bunun dışında çadır kuracağınız yeri güzel seçtiğiniz zaman denizi direk bir şekilde karşınıza alabilirsiniz. Bu nedenle çadır kuracağınız yeri iyi belirlemelisiniz. Sabah ormanın içinde temiz hava ile uyandığınız zaman çadırınızı açıp karşınızda güneşin doğuşu ile beraber denizi seyretmenin keyfi gerçekten eşsiz  şeyler arasındadır. Bu manzara ne kadar para verseniz de belkide satın alamayacağınız güzellikler arasındadır.

Akyaka Orman Kampı halk plajına 5 dakika yürüme mesafesinde diyebiliriz. İstediğiniz saatte denize girmenin keyfini yaşayabileceğiniz gibi sadece şezlong ücreti ile bu plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun yanında denizin suyu temiz berrak ve koyu renktedir. Ayrıca denizden kamp alanınızın yerini görmek mümkündür bu sayede denizde iken bir tarafınızda ise yeşil manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Akyaka denizinin çevresinde eğlence mekanları ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için restoran ve cafeler bulunur. Saat gece 2 ve 32 e kadar hareketliliğin devam ettiği yerde sahilde sabahlamak, arkadaşlarla sohbet etmek, oyunlar oynamak yapılacak aktiviteler arasında yerini alır. Sabah 8 gibi tekrar hayat kaldığı yerden devam eder. Bölgede ücretli plajlı tercih etmek isteyenler içinde seçenekler mevcuttur. Akyaka Orman Kampı’na yakınlığından dolayı da istediğiniz saatte yürüme mesafesi ile 5 dk şeklinde kamp alanına ulaşmanız mümkündür.

Akyaka Orman Kampı’nın bir diğer tercih edilme nedenleri arasında bölgede bulunan küçük koylardır. Bu koylar birbirine yakın ve fazla sayıdadır. Koylara gitmek için kamp alanından merdivenler çıkıp inerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında ise yürüyerek gitmeniz ve koyların inanılmaz suyunda yüzmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Koylarda denize girmek isteyenler içi ahşap ve tahtadan yapılmış platformlar olduğundan suya girmeniz bir hayli kolaylaştırılmış. Bunun dışında denize girdiğinizde buz gibi Azmak suyu ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca bölgede tatlı ve tuzlu su birbirine karışmaktadır.

Akyaka Orman Kampı merkeze yaklaşık olar yürüme mesafesinde 10 dakika civarındadır. Bu özelliği bakımından hem gezebilir hem de alış veriş imkanı yakalayabilirsiniz. Bunun dışında merkezde bulunan marketler sayesinde kamp alanındaki ihtiyaçlarınızı da karşılamanız kolay ve mümkün hale geliyor.

Akyaka Orman Kampı’na girişte kalacağınız gün kadar ödeme yapıyorsunuz. Bu sayede de içerisindeki bazı hizmetlerden yararlanmış oluyorsunuz. Alanın merkeze yakınlığından dolayı eksik olan ya da unuttuğunuz ihtiyaçlarınız karşılamak kolay ancak yine de planlı ve hazırlıklı gelmenizde fayda var ve özellikle araba ile kamp yapmıyorsanız.

Kamp alanında tuvalet ihtiyacınızı karşılayacak yeterince tuvalet mevcut ancak elinizi yıkamak için sabun yada kurulamak için peçete gibi şeyler yok hatta varsa bile çok temiz değil. Tuvalet temizliği konusu ise yeterince temiz olmasa da girilmeyecek ölçüde değil. Bununla birlikte soyunma kabini var ancak pırıl pırıl değil. İhtiyacınızı karşılayacak nitelikte olduğunu söylememiz de fayda var. Kamp alanında en önemli detaylardan biri olan duş mevcut. Duş alanları iki şekilde kapalı ve açık olarak bulunuyor. Duştaki sıcak su imkanı güneş enerjisi ile sağlandığından çok sıcak olmuyor yada çok sıcak olacağı saatlerde kalabalık oluyor. Çamaşırlarınız yıkamak  için lavabolar olsa da çamaşır makinesi bulunmuyor. Bunun dışında bölgede engelliler için tuvalet bulunuyor. Bu konunun düşünülmesi gerçekten taktiri hak ediyor. Bölgede bulunan panolar sayesinde elektrik ihtiyacınızı ücretsiz bir şekilde karşılamanız mümkün ancak bu panolar her yerde olmadığı için çadır kurarken mümkün olduğunca bu ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ona göre alanlar seçmeniz. Bunun haricinde çadırı olası panolarını yanında kuramama durumunda yanınızda getireceğiniz uzatma prizleri sayesinde çadırı istediğiniz yere kurarak elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Akyaka Orman Kampı’nda mutfak bulunmamaktadır. Bölgede ateş yada mangal yakmak yasaktır. Bunun yanında tüplü mangala bile izin yoktur. Sadece küçük tüp ve elektrikli ocak kullanımı serbesttir. Bölgenin ormanlık alan olması ve olası yangın durumlarını önlemek amacı ile alınan bu karar doğru niteliktedir. Yüzlerde insanın olduğu yerde sürekli mangal yada duman kokuları ve görüntüsü de çevreyi rahatsız ederdi doğrusu. Bölgede elektrik panoları gibi buzdolabı hizmeti verilmiyor ancak mini buzdolabı kiralama şansınız var tabi kalabalık olası durumunda bu şansınız giderek düşmektedir. Bölgede fotoğraf çekmeniz için güzel alanlar mevcut bu eşsiz güzellikleri ölümsüzleştirmek sizin elinizde. Bunun dışında bölgenin telefon çekimi konusunda sıkıntısı yok. Genellikle her alanda telefonlar çekiyor ve bu da aslında önemli detaylar arasındadır. Yeterli otopark alanı olduğu gibi arabanızı çadırın yanında koymanız mümkün. Akyaka Orman Kampı’nda orman olmasına rağmen tehlike arz eden yabani hayvan sorunu yoktur. Bunun dışında alan sürekli bir şekilde ilaçlanıyor ancak kişiye göre değişiklik gösteren durumlar sebebi ile sinek problemleri hakkında net bir şeyler söylememiz doğru olmaz gibi gözüküyor.

Akyaka Orman Kampı’nın bir diğer önemli detayları arasında bölgedeki karışıklığı önlemek adına alan bölümlere ayrılmıştır. Büyük çadır alan ve küçük çadır alanı onun dışında sezonluk karavan alanı ve normal karavan alnının olduğu bölümler bulunmaktadır. Bölgede düşünenler için taş evler yada bungalov evlerde mevcuttur.

Akyaka Orman Kampı tüm güzellikleri ile sizlere eşsiz bir kamp deneyimi yaşatmak için bekliyor. Bu nedenle kamp yapmakta yeni iseniz ve gidecek kamp alanları arıyorsanız bu konuda seçenekler arasına ekleyebileceğiniz yerler arasında mutlaka olması gerek diyebiliriz.

Bölgede yapılacaklar arasında ise eşsiz doğanın tadına vararak sabah yürüyüşleri ile güne zinde başlayabilirsiniz. Bölgede bulunan Azmak Nehri’nde kano yapabilirsiniz yada sandalyeleriniz alıp suyun içinde arkadaşlarınızla dinlenip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bölgede kiralayacağınız bisikletler ile bisiklet turu yapmanız mümkün. Akyaka Orman Kampı’nda bulunan trekking parkurunda yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun dışında bölgede bulunan yada Azmak Nehri’nde bulunan restoranlar,cafeler de eşsiz kahvaltılar ya da romantik akşam yemekleri yiyebilirsiniz. Yapacağınız etkinliğe göre mekan seçimi yapabileceğiniz seçenekler mevcut.

Akyaka Orman Kampı gidip göreceğiniz yerler listesinde baş sıralarda geliyor. Bunun yanında kamp bağımlısı ya da kamp yapmaya merak saldıysanız kesinlikle deneyimlemeniz gereken yerler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir