Doğu Anadolu Bölgesi

Artvin Gezi Rehberi

Artvin, Karadeniz bölgesinin Doğu tarafında yer alan Türkiye’nin en güzel illerinden bir tanesidir. Kendine has yemyeşil doğası, kültürel ve mimari yapıları sayesinde turistik bir bölge olan Artvin, tarihi yapısı sayesinde de öne çıkan şehirlerarasında yerini alıyor. Artvin bölgesinin güneyinde Erzurum ili, batı kısmında Rize ili, Kuzeybatı sınırlarında ise Gürcistan vardır. Artvin’in kendi içerisinde çeşitli vadileri, kanyonları, gölleri, dağları vardır. Bu dağlar görülmesi gereken güzelliklerdir. Yeşilin her tonunu içinde barındıran Artvin doğa turizmine büyük katkı sağlıyor.

Artvin İlinin Adı Nereden Gelmektedir?

Karadeniz bölgesinin gözde şehri olan Artvin ili ismini nereden aldığı her zaman merak konusudur. Artvin eski dönemlerde İskitler tarafından kurulmuştur. Artvin kentinin adı da İskitçe dilinden gelmiştir. Eski Osmanlı döneminde çoğu kişi tarafından Livane olarak anılsa bile halk tarafından kullanılan isimde Artavani’dir. Aynı zamanda Artvin bir ortaçağ kenti olmakla birlikte Artavani ismi zamanla değişerek Artvin adını almıştır. Günümüzde de Artvin olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Artvin Gezilecek Yerler Nelerdir?

Karadeniz’e ait her bir noktanın eşsiz güzelliği söz konusudur. Artvin’de turizm konusunda kendini kanıtlayan ve çeşitli yaylaları, mimari yapıları ile turistik bölge olmayı başaran Artvin’de gezilecek yerler şu şekildedir;

Kafkasör Yaylası

Artvin denildiği zaman akla ilk gelecek noktalardan bir tanesi Kafkasör yaylasıdır. Bu yayla il merkezine en az 10 kilometre mesafede bulunur. Dilerseniz belediye tarafından yaptırılan Bungalov evlerde de konaklama imkanını burada bularak mis gibi havada sabah kahvaltınızı yapabilir, doğa yürüyüşlerine katılabilir, kuş bakışı manzara izleyebilirsiniz.

Kafkasör yaylasında her yıl temmuz aylarında yapılan boğa güreşleri de vardır. Bunlar dışında farklı eğlencelerde düzenlenerek hem halka hem de gelen turistlere farklı anlar yaşatılıyor.

Atatepe

Türkiye’nin tüm illerinde bulunan heykellere kıyasla en büyük Atatürk heykeli Artvin’de bulunuyor. Atatepe, 3 vadiyi birden görerek muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Atatürk heykeli 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak Artvin’in en güzel noktasına yapılmıştır. 2017 yılında turizme tamamen açılmış olan Atatepe Artvin bölgesine gelindiği zaman mutlaka gezilmesi gereken yerdir.

Dolishane Kilisesi

Dolishane kilisesinin yapımı eski dönemlere yayılıyor. 10.yüzyılın ortalarında yapıldığı söylenen Dolishane kilisesi Kral Sumbath tarafından yaptırılmış ve varlığını bugüne kadar korumuştur. Artvin’in Hamamlı köyünde bulunan kilise bir manastır olarak da bilinmektedir. Bu kilisenin en önemli özelliklerinden bir tanesi de yapıldığı dönemin özelliklerini yansıtması ile birlikte güneş saati bulunmaktadır.

Artvin’de Doğa Güzellikleri Nelerdir?

Şimdiki ismi ile Camili olarak bilinen Macahel Artvin bölgesinin Borçka beldesinde yer alıyor. Bu zamana kadar hiç dokunulmamış ormanlık alan olan Macahel kar yağdığı zaman eşsiz bir görüntüye bürünüyor. Ulaşım olarak oldukça zor bir yerde bulunan ancak görülmeye değer bir yerdir.

Şavşat Karagöl

Köknar ormanlarının arasında kalan Şavşat Karagöl yeşilin her tonunu ayrı ayrı noktalarında bulunduran mucizevi bir yer. İlk ayak bastığınız anda içinizin huzur kaplamasını sağlayan Karagöl her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Yürüyüş yerlerinin de yer aldığı bu güzel noktada güzel bir yürüyüşe gidebilirsiniz.

Barhal Çayı

Kano ve rafting noktası için turistlerin akın ettiği yer olan Barhal çayı Artvin’in Yusufeli ilçesinde yer alıyor. Barhal çayı yüksek dağlarla çevrili bir noktadır. El değmemiş bir doğa olan Barhal çayına mutlaka gelinmesi gerekir.

Artvin Karadeniz bölgesi olmasından dolayı iklim olarak yağışlı bir iklime sahiptir. Dilerseniz yaz aylarında buralara gelerek kusursuz yerlerinde gezebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir