Amerika, Bahamalar, Florida, Uncategorized

Bahamalar Nerededir? Detay ve Özellikleri Nelerdir?

Bahamalar yada Bahama Milletler Topluluğu resmi adı ile bilinen takımada ülkesi Karayipler’ de yer almaktadır. İspanyolca”Sığ Deniz”anlamına gelmektedir. Bahamalar’ ın en önemli özelliği Kristof Kolomb’ un Amerika’ da geldiği ilk yer olmasıdır. Bahamalar nerededir, Bahamalar’ a nasıl gidilir, Bahamalar kültürü nasıldır, Bahamalar ile ilgili detay ve özellikler nelerdir gibi birçok soru merak edilip yanıtaranmaktadır. İşte Bahamalar ile ilgili o sorular ve yanıtları şunlardır;

Bahamalar Nerededir?

Bahamalar Amerika kıtasında Florida eyaletinin güneydoğusunda bulunan bir ülkedir. Bahamalar, Haiti, Dominik Cumhuriyeti ve Küba’ nın kuzeyinde yer almaktadır. 700 civarında ada bulunmaktadır. 13.939 kilometre kare yüz ölçümüne sahiptir. Bahamalar’ ın başkenti en önemli adası olan New Providence’ deki Nassau‘ dur. Andros,  Büyük Bahama ve Eleuthera gibi diğer önemli adaları da vardır.  Bahamalar’ ın bayrağı üç renkten oluşmaktadır. Sol tarafta bulunan eşkenar üçgen siyah, sağ kısımda kalan şeritlerin en üstü ve en altı mavi, ortada ise sarı bulunmaktadır. Mavi renkler Bahamalar’ daki denizleri, sarı renler Bahamalar’ daki toprakları, siyah eşkenar üçgen ise Bahamalar devletinin birliğini ve halkını temsil etmektedir.

Bahamalar ile İlgili Detay ve Özellikler Nelerdir?

Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşmuştur. Bahamalar’ ın en yüksek noktası Cat Adası’ ndaki Alvernia adasıdır. Ülkede hiç akarsu yoktur ve adaların etrafı mercan kayalıklarla çevrilidir.

Bahamalar’ ın para birimi Bahamalar Dolarıdır. ABD doları ile eş değerdedir.

Bahamalar tropikal iklim tipine sahiptir. Kış aylarında sıcaklıklar 21 derece, yaz aylarında ise 27 dereceye kadar yükselmektedir. Tropikal iklim hakim olmasına rağmen yıl boyunca düşen yağış miktarı düşük seviyededir.

Bahamalar nüfusu Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adaya getirilen Afrikalıların karışımından oluşmaktadır. Nüfusun %55,1′ i kentlerde, %44,9′ u kıyılarda yaşamaktadır. Bahamalar’ ın resmi dili İngilizcedir.

Bahamalar’ ın en önemli gelir kaynağı turizmdir. Ülkede tarım yeterli seviyede olmadığından ülkenin gıda gereksiniminin büyük kısmı ABD‘ den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bahamalar’ da bol güneşli hava olduğundan mango, ananas, muz gibi ürünler yetiştirilmektedir.

Bahamalar’ a yılın 12 ayı ziyaret etmek uygundur. Ancak en çok tercih edilen zaman yaz aylarıdır.

Bahama kültürü komşu adalardan gelen bazı etkileri taşır. Bahamalar’ da toplu eğlencelerin en önemlisi Noel’ i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

Bahama mutfağı deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Bahama mutfağında bol miktarda istiridye, karides, ıstakoz ve balık kullanılmakta ve yemekler siyah fasulye ile ikram edilmektedir. En önemli yemeği kum yengeci ve dikenli ıstakozudur. Çeşit çeşit tropikal meyvelerde ve bunlardan hazırlanan içeceklerde bulunmaktadır.

Bahamalar nüfusu çoğunlukla Protestan Hristiyan’ dır. Protestan halkın yüzde 35′ i Baptist, yüzde 15′ i Anglikan, kalan kısmı ise küçük kiliselere bağlıdır. Protestanların dışında yüzde 14 oranında da Katolik yaşamaktadır.

Bahamalarda çeşitli festivallerde düzenlenmektedir. Ağustos ayının ikinci pazartesi günü Fox Hill Day Festivali düzenlenir ve böylelikle köleliğin kaldırılışı kutlanır. Aralık ayında başkentte Bahama Uluslararası Film Festivali etkinliği yapılır. Ananas Festivali, E. Clement Bethel National Arts Festivali de diğer yapılan etkinliklerdir.

Bahamalar’ a gittiğinizde gezebileceğiniz pek çok yer  vardır. bunlar;

Nassau Korsanları Müzesi

-Bahamalar Ulusal Sanat Galerisi

-Montagu Kalesi

-Fincastle Kalesi

-Charlotte Kalesi

-Bahamalar Hükümet Binası

-Cable Plajı

-Pink Sands Plajı

-Iahana Plajı

-Grand Bahama Adası

-Mavi Lagün Adası

-Atlantis Paradis Adası

-Ardastra Bahçeleri Hayvanat Bahçesi ve Koruma Merkezi

-Dean’s Blue Hole’ dür.

Bahamalar’ a Türkiye’ den direk uçuş yoktur. İstanbul’ dan İngiltere yada Miami aktarmalı olarak 13 saat süren yolculuğun ardından varılmaktadır. Başkent Nassau’ da uluslararası havalimanı vardır ve şehir merkezine 16 km uzaklıktadır.

Bahamalar yılın her dönemi sıkça ziyaret edilen bir ülkedir. Harika denizi ve manzarası, lüks otelleri, festivalleri, lezzetli mutfağı ve spor etkinlikleri ile her an farklı aktiviteler sunmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir