Ege Bölgesi

Balıkesir Ayvalık’ta Görülecek Yerler

Marmara Adası’nda bulunan Balıkesir’in Ege Denizi’ne de kıyısı bulunuyor. Ayvalık, Midilli Adası’nın karşısında, Balıkesir’in kıyı şeridinde yer alan ilçesidir. Sarımsaklı plajıyla ünlü Ayvalı, kültür turizmi bakımından da zengin bir mirasa ev sahipliği yapıyor. Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Tarihi Rum Evleri, tarihi cami ve kiliseler, Balıkesir Ayvalık’ta görülecek yerlerden yalnızca birkaçı. Turistik imkanları, çam ormanları, tarihi yapıları ve yeme-içme kültürü Ayvalık’a olan ilgiyi gün geçtikçe arttırıyor. Ayvalık’ta görülecek yerler listesine göz atacak olursak, ilk sırayı Ayvalık Çarşısı alıyor.

Ayvalık Çarşısı Rehberi

Hediyelik eşya dükkanları, Ege mutfağından lezzetler ve tarihi evlerin bir arada bulunduğu Ayvalık Çarşısı, ilçenin merkezindedir. Burada Ayvalık Limanı, Saatli Camii, Ayazma Kilisesi, Taksiyarhis Anıt Müzesi, Çınarlı Cami, Hayrettin Paşa Camii ve Hamidiye Camii gibi görülmeye değer önemli yapılara rastlıyoruz.

Cunda Adası

Ayvalık ve çevresinde bulunan takımadalardan yerleşim alanı olan tek ada Cunda Adası’dır. Burada konaklamak isteyenler için çeşitli alternatifler mevcut. Adaya ulaşım teknelerle veya kara yoluyla (Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünü kullanarak) sağlanıyor. Cunda Adası, Ayvalık gezinizde özellikle zaman ayırmanız gereken yerlerden. Aşıklar Tepesi, Taksiyarhis Kilisesi, Necdet ve Sevim Kitaplığı, Tımarhane Adası, Taş Kahvesi, ünlü plaj ve koylarıyla, adaya gelenlere adeta tarihi bir şölen sunuyor.

Şeytan Sofrası

Ayvalık adalarının panoramik manzarasına şahit olabileceğiniz seyir terasına sahip Şeytan Sofrası, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunuyor. Şeytanın ayak izi olduğuna inanılan bir alan kafes içerisine alınmıştır. Burada manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz bir restaurantta bulunuyor.

Sarımsaklı Plajı

Ünlü plaj, Ayvalık merkeze 8 km uzaklıkta yer alıyor. Berrak ve altın sarısı kuma sahip olan Sarımsaklı Plajı, yaz aylarında serinlemek isteyenlerin akınına uğruyor. 7 km boyunca uzanan sahilinde denizin tadını çıkarırken, su sporları aktivitelerine de katılma imkanı bulabiliyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir