Gezi Fikirleri

Balıkesir Gezi Rehberi – Görülecek Yerler

Türkiye’nin en çok adası olan il niteliğindeki Balıkesir, Marmara ve Ege’nin birer parçası. Dağ doruklarındaki eşsiz güzellikleri ile dikkat çeken Balıkesir, her yönüyle doğayla il içe, temiz havası olan gezilmeye değer şehirlerimizden birisidir.

Balıkesir’in Doğal Güzelliği

22 adası ile denizden ve karadan harika bir görüntüye sahip olan Balıkesir, yalnızca Ege Denizi ve Marmara Denizi’ne değil, doğal yaşamın tüm güzelliklerini ve zenginliklerini içerisinde barındırmaktadır. Kentin çevresinde çeşitli kültürlerin izlerine rastlamak mümkünken, tarihi, turistik ve kültürel güzellikleri ile adeta cennet. Son yıllarda uçak seferlerinin artması ile Balıkesir turizm anlamında büyük bir ilerleme kat etti.

Balıkesir’de Görülmeye Değer Mekanlar

Balıkesir’in her karış toprağı gezilmeye değer olsa da, bazı kültürel ve turistik mekânlar kesinlikle gezilmesi gereken yerlerdendir. Kuş Cenneti Milli Parkı bu güzelliklerden birisidir. Bandırma ilçesine bağlı olan Milli Park, Kuş Gölü’nden başka Uluabat Gölü ve çevresindeki diğer ovacıklar ile bütünleşmiş. Bazı nesli tükenme tehlikesi olan türleri Kuş Cenneti Milli Parkı’nda görmek mümkün.

Kaz Dağı Milli Parkı da Balıkesir’in doğal güzelliklerini gözler önüne seren alanlardan birisidir. Edremit ilçesi sınırları içerisinde bulunan Milli Park, biyolojik çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir. Antik çağdaki adı ile ‘’İda’’ Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi’ni birbirinden ayırmaktadır. Balıkesir demir yolu, kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanabilen illerimizdendir. Özellikle Doğu illerinden ve diğer uzak illerden gelen ziyaretçiler hava yolunu tercih etmektedir.

Balıkesir’de Kültürel Aktiviteler

Kültür ve eğlence yönünden turistlere çeşitli alternatifler sunan Balıkesir, milli mücadele döneminin kalıntıları ile dikkat çekmektedir. Kuva-yi Milliye Müzesi, Bandırma Arkeoloji Müzesi, Cunda Adası, Alibey ve diğer adalar görülmeye değer mekânlardandır.

Balıkesir’in ender bulunan buğday  rengi Sarımsaklı Plajları da tatilciler için uğrak noktalardandır. Çevresinde onlarca farklı otel, pansiyon, hotel ve kiralık daire bulunan Sarımsaklı, yerli ve yabancı turistler için doğa ve deniz temalı tatillerde tercih ediliyor.

Bölgede su sporları en çok talep gören etkinliklerden. Aynı zamanda günü birlik düzenlenen tekne turları ile bölgeyi denizden görmek mümkün. Bu turlar sabah veya öğle saatlerinde sahilden hareket eder. Gün içerisinde en az 1 defa veya 2 defa olmak üzere yemek sunumu dahil hizmet verir. Görülmeye değer koylarda kısa süreli konaklamalar yapar ve teknedekiler bu çivi çakılmamış koylarda denizin ve güneşin tadını çıkarır.

Cunda Adası ve Şeytan Sofrası Manzarası

Balıkesir denildiğinde ilk akla genel şeylerden birisi şüphesiz Şeytan Sofrası manzarasıdır. Burası özellikle gün doğumu ve gün batımında şehri ve doğal güzelliği tüm çıplaklığıyla ortaya koyar. Yüksek bir tepede, Balıkesir’in gözde sahillerini, koylarını ve adaları uzaktan görme şansı tanır. Cunda Adası da manzarası ile ünlüdür. Karaya bir yol ile bağlı olan Cunda Adası’nda konaklama alternatifleri oldukça gelişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir