Ege Bölgesi

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir, Ege Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan şirin illerimizden biridir. Marmara Bölgesi’nde toprakları bulunsa da büyük bir çoğunluğu Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Balıkesir, tarihi ve tabii güzellikleri ile öne çıkan illerimizden biridir. Verimli toprakları, yer altı şifalı su kaynakları da bulunan Balıkesir, turistik mekânlarıyla tercih edilen yerler arasındadır. İklimi kıyı bölgelerde tipik bir Akdeniz İklimidir. İç kesimlerde daha karasal etkiler gözlenebilir. Yazları sıcak geçmektedir. Kışları ise ılık ve yağışlıdır. Bu durum, bitki örtüsü ve yetişen ürün çeşitliliği için önem taşır. Zeytin ve zeytinyağ başlıca geçim kaynaklarındandır.

Balıkesir’in Tarihi ve İsim Kökeni

Tarih boyunca, en eski medeniyetlere ev sahipliği yapan bu yörede hüküm sürmüş uygarlıklar şunlardır:

Yöreye ismini veren ve en eski uygarlığa sahip olanların Misyalılar olduğu bilinmektedir. Frigyalılar, Hititler, Persler ve Büyük İskender’in egemenliği çok uzun yıllar bölgede devam etmiştir. Lidya ve Bergama Krallıkları da yörede hüküm süren diğer uygarlıklardandır. Roma İmparatorluğu zamanında da İmparator Hadrianus döneminde bugünkü adını almıştır. İmparator Hadrianus, burada ayı avlaması ve başarılı olması sonucu bir kent inşa edilmesini emredecektir. Bu inşa edilen kente de bugünkü ismi verilecektir.

Balıkesir’in Doğal Güzellikleri

Balıkesir, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de öne çıkan iller arasındadır. Balıkesir’in denizi ve uçsuz bucaksız sahilleri, deniz turizmi yapmak isteyenler için tercih edilecektir. Pek çok plajı mavi bayraklı olup, berrak sulara sahiptir. Tabii güzelliklerine verilecek en güzel örnek, Kaz Dağları’dır. Deniz turizmine alternatif olarak tabiat güzellikleri sunulur. Oksijen deposu olan Kaz Dağları, sessiz ve huzurlu atmosferi ile tercih edilecek yerler içerisindedir. Sarıkız Efsanesinin de bu yörede geçtiği bilinmektedir. Şifalı suları, tarihi köyleri ile gezilecek yerler arasındadır. Meşe, iğne yapraklı çam ormanları çok fazladır.

Balıkesir’de Gezilmesi Önerilen Yerler

Balıkesir’de gezilecek yerlere verilecek örnekler arasında, pek çok yer, akla gelecektir. Edremit, Akçay’da kalınacak çok fazla pansiyon ve otel bulunur. Burhaniye, Ayvalık, Sarımsaklı dolaylarında da mavi bayraklı plajlar yer almaktadır. Sarımsaklı uzun kumsalı ile göz dolduran plajlar arasındadır. Ayvalık ve civarında da çok fazla gezilecek yer mevcuttur. Şeytan Sofrası, şehre tepeden bakılacak seyirlik yerler arasındadır. Cunda Adası da hem plajları hem de tarihi ve doğal yapısı ile görülmesi gereken yerler içerisindedir. Eski Rum Köyü olan Cunda Adası’nda tarihi birçok yapı bulunur. Tarihi kilisesi ve değirmeni ilk akla gelenlerdir.

Balıkesir’de Şifalı Su Kaynakları

Balıkesir’in topraklarının üstü kadar, altı da zengindir. Şifalı su kaynakları, romatizmadan deri hastalıklarına kadar, pek çok hastalığa çare olmaktadır. Kaplıca ve içmelerinin olduğu bazı ilçeler, yöreyi sağlık turizmi açısından da öne çıkarmıştır.

Kükürt ve doğal mineraller bakımından zengin oluşu, pek çok hastalığa şifa kaynağı olmuştur. Susurluk, Gönen Termal Tesisleri, Bigadiç Termal Tesisleri ile Edremit’teki tesisler, ilk akla gelenleridir. Termal tedavi, günümüzde strese karşı da etkili olmaktadır. Kemik rahatsızlıkları ve böbrek taşı için de yörenin termal sularından yararlanılmaktadır.

Balıkesir’e Ne Zaman Gidilir? Ne Yenir?

Balıkesir’e deniz turizmi için gidecekler için öneri, yaz ayları olacaktır. Mayıstan Eylül sonuna kadar deniz sezonu devam edecektir. Kışları ılık geçen Balıkesir’in iç kesimleri, oldukça soğuk olacaktır. Balıkesir, şifalı otları ve balıkları ile ünlü yörelerimiz içerisindedir. Yöreye özgü, höşmerim tatlısı, yöre otlarıyla yapılan zeytinyağlı yemekler öne çıkar. Kabak çiçeği dolması ve sebze yemekleri son derece lezzetlidir. Zeytin ve zeytinden yapılan ürünlerin, hediyelik olarak alınması tavsiye edilir. Zeytinyağı ve zeytinyağı sabunları oldukça meşhurdur. Kalınacak yerler açısından da çok fazla seçenek bulmak mümkündür. Her bütçeye uyacak nitelikte apart otel, pansiyon ve lüks tesisler yar almaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir