Karadeniz Bölgesi

Bartın Gezi Rehberi

Bartın Karadeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir. Karadeniz’e kenarı bulunan bu şehir hem doğal güzellikleri hem de kültürel değerleri ile dikkat çekmektedir. Kendine özgü yemekleri, şivesi ve mükemmel sahilleri, plajları ile tanınan Bartın 22143 kilometre karelik bir alana sahiptir. Köklü bir tarihe sahip olan Bartın sadece plajları ile değil tarihi yapıları ve mekânları ile de yerli ve yabancı turistleri çekmeyi başarmaktadır. Yüzyıllık çınar ağaçları, uçsuz bucaksız ormanları, harika sahilleri bulunan doğal güzelliklerin ön plana çıktığı bu şehir yaylaları ile de ünlüdür. Yörenin en gelişmiş yerlerinin başında Amasra gelmektedir.

Bartın Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Bartın da irili ufaklı genelinin yüksekliği 2000 bin altında olan pek çok dağ ile çevrilidir. Çok fazla yüksek olmasa da dağları dik ve sarptır. Özellikle sahile doğru uzanan dağları kayalık durumundadır. Bölgenin en yüksek tepesi ise Keçikıran Tepesi’dir. Diğer önemli yüksek dağları ise Aladağ, Karadağ, Kocadağ, Karasu, Arıt ve Kayaardı dağlarıdır. Engebeli bir araziye sahip olan şehirde pek çok yayla da bulunmaktadır.

En büyük yaylası Ulus ilçesinde bulunan Uluyayla’dır. Aynı zamanda Ardıç yaylası, Kokurdan yaylası, Zoni yaylası bulunmaktadır. Bu yaylarda yayla ve doğa turizmi yapılmaktadır. Şehrin en büyük akarsuyu ise Bartın Irmağı’nın kolları olan Kocanaz çayı ve Kocaçay’dır. Bartın’da Karadeniz iklimi etkilerim görülmektedir. Yazları sıcak olsa da çok fazla kurak değildir. Kışları ise bol yağışlıdır.

Bartın Komşu İlleri, İlçeleri ve Ekonomik Yapısı

Bartın şehrinin kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. Doğusunda Kastamonu bulunan şehrin batısında ise Zonguldak yer alır. Doğu ve güneyde Karabük ile komşudur. Bartın’ın merkez ilçe ile beraber 4 tane ilçesi bulunur. Amasra en gelişmiş ilçesidir. Aynı zamanda Ulus ve Karacaşile ilçeleri bulunmaktadır. Bartın’ın ekonomik yapısını ise tarım, hayvancılık, madencilik, ulaştırma, ticaret, sanayi ve turizm oluşturmaktadır. Ilıman bir ikime sahip olduğu için pek çok sebze ve meyve yetişmektedir. Jeolojik yapısı gereği pek çok noktasında kömür madeni çıkmaktadır.

Bartın’a Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Bartın’a karayolunu kullanarak gidebilirsiniz. Özel araçla gidilebileceği gibi şehirlerarası otobüslerde tercih edilebilir. Pek çok şehir merkezinden ve ilçelerden Bartın’a direk otobüs bulunmaktadır. Bartın ile Ankara arası 290 kilometre civarıdır. Araçla 4 saate yakın sürmektedir. İstanbul Bartın arası ise 440 kilometredir. 6-7 saat arası sürmektedir. Bartın’ın ve ilçelerinin otoban yolları düzgün ve asfalttır. Bartın merkeze veya ilçelerine geldiğinizde kalabileceğiniz pek çok alternatif mekan, yer bulunmaktadır. Lüks otellerin yanı sıra daha düşük bütçelere uygun butik oteller, pansiyonları da bulmak mümkündür.

Bartın Mutfağı

Karadeniz yöresine ait pek çok yöresel yemek bulunduğu gibi aynı zamanda Bartın’ın sadece kendine has tatları, yemekleri ve tatları da bulunmaktadır. Yumurtalı ısput ve pampam çorbası bunların başında gelmektedir. Amasra salatası, pirinçli mantı, kırk katlı börek, tirit, tavuklu köy böreği, unlu ıspıt dolması gibi birden fazla yöresel yemeği bulunmaktadır. Aynı zamanda yörede yetişen elmalarla harika pekmezler, pestiller yapılmaktadır. Kuşburnu marmelatları ile de ünlüdür. Buraya yolu düşenlerin bu lezzetleri mutlaka tatmaları gerekir.

Bartın Gezilecek Yerler, Tarihi ve Doğal Mekânlar

Bartın’a geldiğinizde öncelikle harika, temiz, doğa ile iç içe plajlarını ve sahillerini mutlaka gezip, görmelisiniz. Aynı zamanda Amasra ilçesinde bulunan Güzelcehisar kalesi gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir.

Yine Amasra’ya gittiğinizde Amasra müzesini de ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Doğal güzelliklere ve değerlere önem verenler mutlaka Bartın da bulunan Gürcüoluk mağarasını ziyaret etmeden dönmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir