Kahramanmaraş

Başkonuş Yaylası Nerede? Başkonuş Yaylası Detayları?

Bunaltıcı yaz aylarında insanların serinleme isteği ve özellikle rahatlama istekleri durumda aradıkları alternatifler arasında yaylalar gelir.Hal böyle olunca biz de size Başkonuş Yaylası’nı biraz anlatalım dedik. Peki Başkonuş Yaylası Hangi ilde bulunuyor ?Başkonuş Yaylası’nı anlatan detaylar nelerdir? bu sorulara yazımızda yer vereceğiz.

Başkonuş Yaylası Nerede?

Başkonuş Kahramanmaraş ilinin içindeki adeta saklanan cennetlerden biridir. Kahramanmaraş Orman Ve İşletme sınırlarında yer alır. Bitki türü bakımından zengin olan bu yayla da sümbül, köknar, ardıç ve meşe ağaçları gibi farklı ağaç türlerini görmek mümkündür. Ağaçların dallarına yuva yapan kuşların o narin cıvıltıları insanları dinlendirmeye yetiyor. Göçmen kuşların da sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Başkonuş da  ayrıca bu hayvanlardan farklı olarak geyikleri görmekte çok mümkündür. Çünkü 1987 yılında bu yayla geyik üretme yeri olarak kurulup daha sonrasında üretilen geyikler zamanla doğaya bırakılmış 300-350 yaklaşık geyik olduğu tahmin edilmektedir.

2011 yılından itibaren özel işletme statüsüne girmiştir. Yaylanın girişi mesire alanı şeklinde düzenlenmiştir ve içerisinde bungalov evler,butik oteller,restoran,çay evleri,kamp alanları,karavanlar,oyun parkı,ATV ,spor aktiviteleri,binicilik gibi çok sayıda etkinlik yapmak mümkündür. Bu nedenle ailenizle vakit geçirmeye uygun olduğu gibi arkadaş çevrenizle ya da tek başınıza da giderek keyif alabilirsiniz. Yaylaya giriş anından itibaren kendiniz Haide gibi hissedeceğinizden eminiz.

Yaylanın yüksekliğinin insan sağlığına yararlı olduğu tespit edilirken bölgede ki çeşitli ağaç türleri de oksijen bakımından bağışıklık sistemine olumlu katkılar sağlayan ortam oluşturmaktadır.

Başkonuş Yaylası işletmenin temel prensipleri arasında doğaya ve hayvanlara sahip çıkmak vardır. Bu ilkeyi kendilerine esas edinen işletme çevredeki sahipsiz geyiklere yuva olup onların beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bu  konuda yapılan en güzel davranışın ise şu olduğunu söylemek mümkün görünüyor.Tedavisi tamamlanan ya da artık doğaya hazır bırakabilecek hayvanlar veteriner hekimler tarafından kontrol edilip artık doğaya bırakılıyor. Bu da gösteriyor ki işletme aslında 1980’li yıllardan beri süregelen geleneğe ev sahipliği yapıyor.

Başkonuş Yaylası’nda  Yapılacaklar Nelerdir?

Kır şeklindeki lokantalarda organik sebzelerden yapılan yemekleri tatmak mümkün. Bunun yanında kahvaltısı ile de gönüllere taht kurmuşlardır kapalı ya da açık salonlarda isteğe ve mevsim şartlarına göre hizmet vermektedirler. Köy yumurtası,keçi tereyağı,keçi peyniri bu kahvaltı sofralarının vazgeçilmesi haline geliyor. Ayrıca bölgede 1000 kapasitelik Kahramanmaraş’ın özel lezzetlerinin olacağı restoranın yapım aşaması devam etmektedir.

Çevredeki bungalov evleri ile de yazın keyfini çıkarırken şömine imkanıyla kışın huzurunu yaşayabilirsiniz.

Başkonuş kampçıların da uğrak noktası olmaya devam ediyor. Çadırlarını kendileri alan kampçılar için özel alanda mevcut olan tuvalet,elektrik,su,duş ve güvenlik imkanları cezbetmeye yetiyor. Bunun dışında işletme çadırları olmayan kampçılar da çadır temin edip fiyatlandırmayı na göre yapıyor.

İçeride ki market sayesinde de ihtiyaçlarınızı dışarıya çıkmak yerine kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Bu bölgedeki en dikkat çekici şeylerden biri aslında karavan şeklindeki kamp alanları. Çadırlardan sıkılanlar yada normal bir şekilde konaklamak için farklı arayışta bulunan  insanlara çok güzel alternatif olmuş doğrusu.

Piknik alanlarının da mevcut olduğu bu yaylada doğanın kalbinde, şarkı söyleyen kuşlarla ya da birbirinden renkli çiçeklerle piknik yapmanız mümkün. Bunun yanında bizce en güzel noktası ateş yakmanın yasak olması. Bu gibi doğal yerlerde ateş izni olunca güzelliğini kaybettiğini söyleyebiliriz. Duman kokusu olmadan temiz havanın keyfini çıkararak piknik yapmakta pek mümkün çünkü.Ayrıca bu gibi ormanlık alanlarda ateş söz konusu olunca yapılabilecek en küçük bi hata koskoca  ormanın ve güzelliğin yok olması ya da tahrip olması demek oluyor. Bu nedenle de zaten ateş durumu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından da yasaklanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir