Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Batman Gezi Rehberi

İçerisinde bulunan Hasankeyf antik kenti son zamanlarda gittikçe ünlü olan Batman şehri geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Batman isminin nereden geldiğine dair farklı rivayetler söz konusu. Bir rivayete göre bu şehrin eski ismi Ela Khan daha sonra Elekhan ve İluh’a dönüşmüş. Batman’da şu anda yer alan İluh Tepesi’nin ise doğal bir tepe değil sonradan yapılma olduğu düşünülüyor. Çünkü bu şehir eski bir Sümer medeniyeti şehri iken sular altında kalmış ve ismi batmak fiilinden türemiştir. Şehrin ismine dair ikinci rivayet de budur.

Batman Tarihi

Batman ülkemizin tarihi çok eskilere dayanan illerindendir. Sümerlere kadar uzanan Batman tarihi Heredot tarihinden yer alır. Hem Medler’in hem de Perslerin hâkimiyet altına almak istediği bu şehir bir zamanlar sazlık ve bataklık bir arazi imiş. Zamanla bu bataklık kurutulmaya çalışılıp ortasında bir ada oluşturulmuş, Elekhan isminin anlamı da “han obası” imiş. Elekhan İskender’in işgaline kadar bağımsız yaşamış, daha sonra ise Romalılar, Sasaniler, Artuklular, Moğollar ve Safeviler tarafından ele geçirilmiş. Dolayısıyla çok sayıda medeniyet bu şehirde iz bırakmış. Bu yüzden ülkemizin tarihi eserler ve tarihi geçmişi açısından en zengin yerlerinden birisi.

Hasankeyf Antik Kenti ve Ören Yeri

Batman deyince ilk akla gelen Hasankeyf ören yeri ve mağaralarını görmeniz gerekir. Hasankeyf de dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden birisi. Halen ev olarak kullanılabilen çok sayıda mağara bu antik kentte yer alıyor. Hasankeyf Kalesi’nin ise Bizanslılardan kaldığı düşünülüyor. Zamanında burasının rasathane, medrese ve şifahaneleri ile birlikte çok önemli bir eğitim ve kültür merkezi olduğu kabul ediliyor. Ne yazık ki Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehlikesi olan Hasankayf’e yönelik tartışmalar devam ediyor.

Burada büyük oranda orijinal yapısını korumuş olan 4000’den fazla mağara var. Sümerler’den beri bu mağaralara temiz su ulaştırılarak yerleşim yeri olarak kullanılmış. Hasankeyf’teki su sistemi o döneme göre fazlasıyla gelişmiş. Ayrıca bu bölgede kanyon manzaraları da sizi etkileyecektir. Kalkerli arazi yapısından dolayı mağaralar kanyonların da oluşmasını sağlamış. Dicle vadisinde oluşan bu muhteşem manzaraları seyretmeye doyamazsınız.

Tarihi Yerleri

Batman Ovası Batman Çayı ve Garzan Çayı arasında yer alıyor. Batman Çayı üzerindeki Memikan Köprüsü burada görmeniz gereken en önemli tarihi eserler arasında. Ayrıca Malabadi Köprüsü de görkemli bir yapıdır. Bunun dışında mutlaka Mor Aho Manastırı, Hızır Bey ve İbrahim Bey camileri, Mor Kiryakus Manastırı ve Pertükan Kalesi de Batman’da gezilecek tarihi yerlerdir. Bölgede Bizanslılardan kalma Kandil ve Rabat Kaleleri ve Pers kralı için farklı bir amaçla yapılan Kozluk Kalesi de bulunur. Yine Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden birisi olan Hallan Çemi Höyüğü ve Hasankeyf Yolgeçen Hanı da görmeniz gereken yerlerdir.

Batman’a Nasıl Gidilir?

Batman’da Akdeniz iklimi etkileri görülse de sert geçen kışları ve çok sıcak yazları ile karasal iklim etkileri de belirgindir. Bazen yaz aylarında yoğun bir yağış da görülür. Bu aylarda Batman Ovası çok otluk olduğu için küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı da yaygındır.

Batman’a ister uçak, ister otobüs, isterseniz de trenle gidebilirsiniz. Bu ilimizde 1940 yılında ilk defa petrol çıkarılmış ve bu tarihten itibaren daha ciddi bir gelişme görülmüştür. Şu an çevre illere göre en gelişmiş yerlerden birisidir. Kalabileceğiniz pek çok otel ve konukevi bulabilirsiniz. Gelmişken şam böreği, mumbar dolması, çiğ köfte ve perde pilavını da denemelisiniz. Yanında da tandır ekmeği yiyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir