Doğu Anadolu Bölgesi

Bitlis Gezi Rehberi

Bitlis denildiği zaman akla ilk gelenlerden bir tanesi Bitlis’in bir tarihi eser şehri olmasıdır. Zaman zaman buraya ziyaret amaçlı gelen yerli ve yabancı turistler kendilerini tarihi eser açık hava müzesinde hissediyor. Bitlis’in tarihi eserleri bir yana doğal güzellikleri de oldukça güzeldir. Aynı zamanda ülke içerisinde birçok yanardağ mevcut olsa da en büyük yanardağı olarak bilinen Nemrut Dağı Bitlis’te yer alıyor.

Bunlar dışında kendine hayran bırakacak güzellikte olan Krater Gölü’de bir doğa harikasıdır. Gezip görülebilecek yerlerin başında yer alan bu iki güzel yer Bitlis’e ayrı bir anlam katıyor.

Bitlis’te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tarihi anlara tanıklık eden güze şehir Bitlis görülmeye değer yerlerden birisidir. Farklı uygarlıkları şehrinde barındıran Bitlis’in Neolitik Çağa kadar bir yaşanmışlık tarihi olduğu söyleniyor. Her yıl birçok yerli ve yabancı turistler tarihin görülmeye değer yerlerini keşfetmek için Bitlis’e akın ediyor.

Nemrut Dağı

Bitlis’te yer alan Nemrut Dağı Tatvan ilçesindedir. Genel olarak Adıyaman’da yer alan Nemrut Dağı ile karıştırılsa bile Bilecik’te mevcut olan Nemrut Dağı bir yanardağdır. Dağın yüksekliği 2.948 metre olarak biliniyor. Nemrut Dağının oluşum aşaması Van Gölü, Muş Ovası, Nazik Gölü ve Bitlis vadisinde yer alan volkanik patlamalar sonucunda oluşmuş ve yıllardır herhangi bir patlama meydana gelmemiştir.

En son volkanik patlama 1452 yılında olmuştur. Nemrut Dağı ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında keyifli olsa da kış aylarında oluşturduğu manzaralar tüm mevsimlere değerdir. Dilerseniz kar yağdığı zaman kayak keyfide yapabilirsiniz.

Nemrut Krater Gölü

Nemrut Dağından sonra Bitlis için turizme katkı sağlayan en önemli yerlerden bir tanesi Nemrut Krater Gölüdür. Doğa harikası olarak bilinen ve gelenleri hayrete düşürecek güzellikte olan Krater gölü 10 kilometre genişliği ile Türkiye’de bulunan göller arasında en büyüğüdür.

Dünya ile kıyaslayınca da ikinci büyük göldür. Krater gölünde toplamda 5 adet göl bulunuyor. Her birinin farklı farklı renkleri vardır. İsterseniz kamp yapma imkânınızda vardır. Krater gölünün eşsiz güzelliğine karşı kendinize unutulmayacak bir anı bırakmak isterseniz burada dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz.

Van Gölü

Van Gölünün büyük bir kısmı Van ilinde bulunsa da Bitlis’in Tatvan ilçesinde gölün bir kısmı yer alıyor. Burada yaşayan halk Van Gölünü deniz olarak adlandırmış ve o şekilde görüyor. Van Gölünün oluşumu Nemrut Dağının patlaması sonucunda meydana gelmiş krater kısmında biriken sulardan oluşmuş volkanik göldür. Van Gölünün suyu tuzlu ve sodalıdır.

Özellikle yaz ayları geldiği zaman plaj görünümüne bürünüyor. Bu gölün cilt sağlığına iyi geldiği de biliniyor. Dilerseniz Van Gölüne karşı kahve keyfi yaparak buralarda konaklama yapabilir stresinizi burada atabilirsiniz.

Bitlis’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Bitlis Türkiye’nin doğusunda yer alan bir ildir. Bitlis’te en çok ve sert yaşanan mevsim kış ayıdır. Karasal iklime sahiptir. Kış ayları soğuk ve kar yağışlı iken yaz ayları geldiği zamanda sıcak ve kuraktır. Yılın en çok yağış alan ayı şubat ayıdır. En çok sıcak olduğu ayıda temmuz ayıdır. Türkiye’nin kış ayının en çok yaşandığı illerden bir tanesi Bitlis’tir. Kış ayları sert geçmesinden dolayı daha rahat bir gezi planlaması yapmak isteyen kişiler için en uygun mevsim ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Yaz aylarında dilediğiniz gibi istediğiniz her noktaya kolaylıkla gidebilirsiniz. Gezilecek şehirleriniz arasına Bitlis ilini de ekleyerek burada yer alan tarihi yerleri mutlaka görmenizde fayda vardır. Geçmişin izlerini taşıyan bu güzel şehri ve manzaraları görülmeye değerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir