Ege Bölgesi, Türkiye

Bodrum’da Tatil Yapılacak Yerler

Ege’nin Muğla iline bağlı Bodrum, kuşkusuz sıcak denizleri, güzel koyları, saklı cennetleri ile kendine hayran bırakan tatil yerlerinden biridir. Dünyanın her bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Bodrum’a tatil yapmaya gidecek olanlar için hazırladığımız yazımızda, Bodrum’un en güzel koyları, görülmesi gereken yerleri ve sıcak denizleri hakkında önceden bilgi edinerek, tatilinize bir rota çizebilirsiniz.

Bodrum Bitez

Bodrum merkeze 8 km uzaklıkta yer alan Bitez, yeşilliğiyle ünlü bodrum semtlerinden. Bodrum havaalanına 45 km, Dalaman havaalanına 200 km, İzmir havaalanına 220 km uzaklıkta. Yeşilliği korunmuş bu semt her zaman misafirlerine ev sahipliği yapmış, gezilmesi gereken Bodrum semtlerinden bir tanesi.

Bitez deyince akla yeşilliğin yanı sıra o harika plajı da gelmekte. Sahil son derece kaliteli, hem büyüklere hem çocuklara göre. Huzur dolu Bitez sahilinde deniz çok derin olmamakla birlikte ebeveynler çocuklarını rahatlıkla denize sokabilirler. İstediğiniz yerde şezlongları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Tabi su sporları, deniz paraşütü yapmaya imkan sağlayan sahil olma özelliği taşıyor. Ayrıca günümüzde sörf yapılan nadir yerlerden biri Bitez. Barları ile tanınan, eğlenmeyi seven tatil severler için vazgeçilmez bir tatil yöresi. Bitez yarımadanın narenciye alanı adeta. Önceki zamanlarda tamamen ağaçlık olan bu semt adını buradan almaktadır. Tatili evde veya otelde değil de ağaç evlerde geçirmek isteyenler için de çok ideal. Bunun yanında apart oteller de çokça bulunmakta. Bu apart otellerin günlüğü 70 TL ile 130 TL arasında değişmekte.

Bitez sahilden iç kesime doğru genişçe yer alan bir tatil köyü. Sahilden 15 dakika yürüme mesafesinden sonra Bitez Yalısı denilen bir yeni asıl yerleşim alanı bulunmakta. Türkülere de konu olan Bitez Yalısı’nı görmenizi, konaklamanızı ve burada birkaç gün geçirmenizi şiddetle öneririz.

Bodrum Gümüşlük

Adını güneş batarken denizin aldığı gümüşi renkten aldığı düşünülmektedir. Her mevsim ayrı bir güzellik sergileyen Gümüşlük Bodrum’un ve ülkemizde gidilip gezilmesi gereken nadir yerlerden birisidir. Milas Bodrum havaalanına 60 km, Bodrum’a 25 km, Turgutreis’e 7 km uzaklıktadır. Bodrum şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan minibüslerle rahatlıkla ulaşılabilir.

Gümüşlük sahili sürprizlerle dolu. Mesela sahilden 1 km uzaklıkta yer alan Tavşan adasına yürümek, tarihi ayaklarınızın altında hissetmek muhteşem bir deneyim. Bu ada Gümüşlük’ün harika iki sahilini birbirinden ayırır. Bu adaya gitmek için tek yapmanız gereken paçalarınızı sıvayarak denizin içinden yürümek. Denizde yürürken su yüksekliği dizlerinizin üzerine çıkmamakta. Adaya vardığınızda gerçekten tarihi hissedeceksiniz. Bunun yanında adanın tepesine çıkıldığında görülen manzara herşeye bedel. İrili ufaklı adalar, Gümüşlük sahili manzarada çok hoş görünüyor. Gümüşlükte konaklamanın birçok yolu var. Pansiyonlar, kiralık yazlıklar, apart oteller gibi çeşitli konaklama imkanı bulunmakta.

Gümüşlük’te manzaraya karşı balık yiyip, denizin sesini dinlemek muhteşem bir duygu. Denize ve güneşine doyulmayan Gümüşlük’te güzel bir kahvaltıdan sonra dere yolundan ya da patikadan çok kısa bir yüryüşle sevimli Çukurbük plajına kavuşmak son derece rahatlatıyor insanı. Sadece yazın değil her mevsim farklı bir şekilde misafirlerini ağırlayan Gümüşlük beldesi gitmenizi önerebileceğimiz nadide tatil köylerinden birisi. Huzuru ve güveni önemseyen tatilseverlerin gitmekte tereddüt bile etmeyeceği ulaşımı gayet kolay olan bir Bodrum semti.

Bodrum Turgutreis

Adını aldığı Amiral Turgut Reis’in 1485 yılında burada dünyaya geldiği iddia edilir. 1960’lı yılların ulaşım elverişsizliğinden dolayı kapalı bir iktisadi gelişme gösterdiği Turgutreis gün geçtikçe büyüyerek yarımadanın en büyük ikinci beldesi olmuştur. 30.000’in üzerinde nüfusa sahip belde ilçe merkezinden sonra Bodrum yarımadasında ikinci büyük yerleşim yeridir. Fener Burnu, Karaincir plajı, Aspartos, Akyarlar, Kadıkalesi ve Bağla çevredeki önemli turistlik noktalardan bazılarıdır. Bodrum yarımadasının batı kısmında yer alan Turgutreis 2003 yılında açılan D-Marin ile ünlülüğünü daha da arttırdı. Sabancı Parkı ve sahili gidilebilecek en güzel yerlerden bir kaçı.

Sahilin bir ucundan bir ucuna nereden bakarsak bakalım manzaranın her yerde harika olduğunu söyleyebiliriz. Zeytin bahçeleri, dipsiz bir deniz mavi gökyüzü Turgutreis’i eşsiz yapan özellikler adeta. Gün batımının yarımadada en güzel şekilde görülen bir manzara olması da Turgutreis’e özel bir özelik. Turgutreis ulaşım sorunu yüzünden daha on yıl öncesinde hiç kimse tarafından bilinmezken şuan binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır bünyesinde. Bunun yanında 500 yıllık bir geçmişi olan beldede tarihin kalıntıları hala belirgin olarak görünmekte.             Denizin ve kumsalın yanında Turgutreis artık bölgede en büyük alışveriş merkezlerinden birine de sahip. Cumartesi günleri kurulan pazarı binlerce kişiyi ağırlamakta.

Sabahın erken saatlerinde dalmak için en güzel yerlerden birisi olan Turgutreis Bodrum civarına gelenlerin bir gün mutlaka yolunun geçeceği, göründüğünden çok daha fazlasını vaad eden bir belde adeta.

Bodrum Güvercinlik

Güvercinlik köyü, Muğla iline 100 km Bodrum’a 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Güvercinlik doğal ve doyumsuz güzelliği yanında, karşısında bulunan Salih Adası’yla da dikkat çekmektedir. Doğa, güneş ve denizin muhteşem uyumu görülmeye değer. Güvercinlik’in iklimi Akdeniz bitki örtüsü alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi turizme ve balıkçılığa dayalıdır. Köyün nüfusu 2000 yılında 1900 civarında olarak kayda geçmiştir. Köyde Sudi Özkan İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Sağlık evi bulunan köyde ulaşımı sağlayan asfalt yol bulunmaktadır.

Denizin tabiri caizse göl gibi durgun olması adeta büyülüyor bu tatil köyünü. Köyün nüfusundan çok gelen turist sayısının yoğunluğu dikkat çekiyor. Çepeçevre küçük oteller, lokantalar, evler, villalar ile Bodrum’a doğru uzanan bir yerleşim yeri. Karşıdaki yüksek ve görkemli Salih Adası’nın doğusunda bulunan tepeler çam ormanıyla, etekeler ise zeytinlikle kaplı. Adanın güneyinde kıyıda beyaz bir ev bulunan köy, adanın en güzel köyü niteliğinde. Sahil yakınlarında balık çiftliklerinin yarattığı kirliliğe rağmen deniz hala pırıl pırıl ve berrak. Güneyde başka bir tatil sitesinin bulunduğu bir başka köy daha var. Salih Adası’nın antik bir eski yerleşim yeri olduğu ileri sürülüyor.

Tüm bunların yanı sıra Güvercinlik sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil ortamı düşleyen tatil severlerin arayıp da bulunamayacağı bir tatil köyü. Bodrum’la ulaşımın asfalt bir yol ile sağlanması da ulaşımı kolaylaştırıyor.

Bodrum Konacık

Konacık Muğla iline 11 km, Bodrum’a ise 5 km uzaklıkta yer alıyor. 1999 yılına kadar Köy tüzel kişiliğinde olan Konacık 1999 yılında Belediye olmuştur Beldenin toplam yüzölçümü 700 hektardır. Konacık fiziki olarak Bodrum İlçe yerleşiminin devamı durumunda olmuştur. Doğusunda Bodrum, güneyinde Bitez ve Gümbet, Batısında Ortakent Kuzeyinde ise Türkbükü bulunmaktadır. Arazi olarak denize kıyısı bulunmayan Konacık dalgalı bir morfolojide kurulmuştur. Konacık’ta en yüksek nokta 200 metre, en alçak noktası ise 30 metredir. Beldenin nüfusu 2009 yılında 9500’e yakın olarak kayda geçmiştir.

Komacık Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslar arası Pedasa Tarih, Kültür ve Sanat Festivali yerli ve yabancı binlerce misafiri ağırlamakta. Bu festival kapsamında Bodrumlular 10 km boyunca her yıl yürüyor. Festivalde her yıl kamp ateşleri yakılmakta olup bu tarz etkinliklere herkes davet edilmekte. Çok renkli organizasyonlara ev sahipliği yapan Konacık Köyü’nün nüfusu her yıl daha da artmakta. Konacık’ta bulunan Pedasa Antik Kenti de görülmeye değer. Beldede gelir kaynağı çoğunlukla turizm olup, lojistik iş yerleri de mevcuttur.

Yerleşim olarak Bodrum’a yakın olması sebebiyle hızla gelişen ve büyüyen Konacık, diğer beldelere de ana ulaşım güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Ekonomik olarak her geçen gün güçlenen ve yatırım yapılan Konacık beldesi ileride çok daha büyüme göstererek merkez konumuna gelecek.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir