Marmara Bölgesi

Bolu Gezi Rehberi

Bolu özellikle sonbahar ve kış mevsimleri geldiği zaman en çok ilgi duyulan ve uğrak noktalardan bir tanesi olan bir şehirdir. Her yıl binlerce turisti misafir eden muhteşem manzaraları vardır. Bolu ili, Karadeniz bölgesinin batı kısmında yer alır. Turizm açısından kış ayları geldiğinde büyük yankı uyandıran Bolu şehrinin görülmeye değer muhteşem manzaraları vardır. Bolunun sadece merkezi değil çeşitli ilçelerinde de kendine has güzellikler vardır. Bolu ilinin en meşhur ilçeleri arasında Mudurnu, Gerede, Göynük, Mengen gibi ilçeler vardır. Bolu’da gezmeye geldiğiniz zaman mutlaka bu ilçelere de uğrayarak burada yer alan güzellikleri görebilirsiniz.

Bolu’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bolu’nun gezilecek birbirinden güzel yerleri vardır. Özellikle Ankara, İstanbul ve çevre illerde yaşayan kişiler iki günlük hafta sonu tatilini burada geçirerek Bolu’nun tertemiz doğasından faydalanabilir. Bolu’da gezilecek yerler şu şekildedir;

Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu’nun istisnasız en güzel ve en güzide yerlerinden bir tanesi Abant Gölüdür. Abant gölü buraya anlam katan ve mutlaka görülmesi gereken yerdir. Özellikle kış ayları geldiği zaman yemyeşil ağaçlar, çam ağacı ve köknar ağaçlarının üzeri kar ile kaplanınca hiçbir yerde şahit olamayacağınız manzaralara şahit olabilirsiniz.

Abant gölüne geldiğiniz zaman yapılacaklar listesi arasında uzunca yürüyüşler yer alır. Göl kıyısından tertemiz havayı soluyarak yürüyüşler yapabilir, gördüğünüz manzaraları ölümsüzleştirmek için fotoğraflar çekebilir, günün en güzel öğünü olan kahvaltınızı burada yapabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı

Büyüleyici bir yer olan Yedigöller milli parkı zengin bitki örtüsü ve rengarenk görüntüsü ile Bolu’nun gezilmesi gereken yerlerine ismini yazdırmayı başarıyor. Yedigöller milli parkında sıklıkla kayın, karaçam ve meşe ormanlarına rastlayabilirsiniz. Bu gölün içerisinde çeşitli göllere de rastlayabilirsiniz.

Dilerseniz burada kamp yapma imkânı elde edebilir, piknik yapabilir, uzun uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Aynı zamanda manzara izlemek ve manzara eşliğinde kendinizi dinlemek isterseniz Kapankaya Manzara Seyir Terasına çıkarak keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu’da gezilecek yerler listesinin üçüncü sırasında yer alan Gölcük tabiat parkı Bolu’ya gelindiği zaman gezip görülmeden gidilmemesi gereken bir yerdir. Kalabalık şehirlerde yaşayan insanların kendisini dinleyebileceği, sakin ortamdan huzur bulabileceği bir yerdir.

Doğa severlerin uğrak noktaları arasında olan bu park kış aylarında kendinizi kartpostalda gibi hissetmenize sebep olarak ruhen sizi dinlendirecek ve tüm streslerinizden arındıracaktır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kış aylarının vazgeçilmez tatili kayaktır. Bolu’da kış aylarında kayak keyfi yapmak isteyenler için mevcut olan Kartalkaya kayak merkezi çam ormanları eşliğinde sizlere kayak keyif yaptırıyor. Kışın hafta sonları çeşitli yerli ve yabancı turistleri misafir ederek turizme katkı sağlıyor.

Bolu Kaplıcaları

Kaplıcalar, insan sağlığı açısından birçok fayda sağlar. Bolu kaplıcaları eski dönemlerden bugüne dek hala varlığını koruyan ve insanlara fayda sağlayan bir noktadır. Kaplıcalar, Bolu’nun her noktasında yer alıyor. Sizlerde Bolu’ya geldiğiniz size en yakın konumda yer alan kaplıcalardan herhangi birisine giderek vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

Bolu’nun Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Bolu sadece doğal güzellikleri ve çeşitli manzaraları ile değil birbirinden güzel yemekleri ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Aynı zamanda Bolu’nun Mengen ilçesinde aşçıların ünlü olduğu birçok kişi tarafından biliniyor. Bolu’nun en meşhur başlangıç yemekleri arasında Ovmaç çorbası yer alıyor.

Çorbanın içerisinde salça, kıyma ve un eklenerek mükemmel bir lezzet ortaya çıkarılıyor. Lezzetini bir kez tattığınız zaman vazgeçemeyeceğiniz tatlardan birisi olan Abant kebabı Bolu’nun meşhur yemeklerindendir. Sizler de Bolu’nun güzellikleri görüp, lezzetli yemeklerinden tatmak isterseniz hafta sonunuzu burada geçirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir