Akdeniz Bölgesi

Burdur Gezi Rehberi

Burdur Akdeniz Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Son dönemlerde adından sıklıkla söz ettirmeyi başaran ve gezilecek yerlerinin keşfedilmesi sayesinde turistik bir bölge olan Burdur tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile buraya gelenleri memnun etmeyi başarıyor. Akdeniz Bölgesine yakın olmasından dolayı komşu illeri olan Antalya, Muğla, Isparta, Afyon illerine de yakındır. Dilerseniz Burdur gezisi yaptıktan sonra çevre illerde de gezme fırsatı elde edebilirsiniz.

Burdur Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen iklimi karasal iklimdir. Kış ayları sert ve yağışlı geçer. Burdur’da karasal iklimin yaşanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi yükseltilerin fazla olmasından kaynaklıdır. Kıyı kesimlerinde iklim daha ılımanken iç kesimlerinde sıcaklık git gide düşer. Burdur’un gezilecek yerleri oldukça fazladır. Tatil beldelerine yakınlığı sayesinde yaz aylarında yerli ve yabancı turistler buraya akın ederek Burdur’un gezilecek doğal güzelliklerini keşfediyor.

Burdur İlinde Gezilecek Yerler Nelerdir?

Burdur, Son dönemlerde en çok ziyaret edilen yerleri arasında ilk sırada yer almayı başarmıştır. Burdur’da birbirinden güzel doğa harikası olan yerler mevcuttur. Çekilen resimler ile daha çok merak uyandıran Burdur Türkiye’nin önemli illeri arasındadır. Öncelik olarak Burdur’un en önemli turizm merkezlerinden olan Salda Gölü Burdur’un gelişmesine en büyük katkı sağlayan yerdir.

Salda Gölü

Son dönemlerde mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerin başında olan Salda Gölü Burdur için en önemli turizm merkezidir. Salda Gölü herkes tarafından Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilmiştir. Bu Göl Türkiye’nin en derin gölleri arasındadır. Hafif tuzlu bir yapısı olan Salda Gölü’nün çevresi karaçam ormanları ile kaplıdır.

Salda gölüne ayrı bir renk katan karaçam ormanları oldukça keyif veren yerlerden bir tanesidir. Dilerseniz otelde kalmak istemeyenler için Salda Gölünde kamp yapma imkânınız vardır.

Burdur Gölü

Burdur çeşitli gölleri ile ünlü olan bir yerdir. Salda Gölünden sonra Burdur için önemli olan göller arasında yer alan Burdur Gölü’nün bir bölümü Isparta tarafında bulunuyor. Türkiye sınırları içerisinde en büyük 7. Göl olarak karşımıza çıkan Burdur Gölü’nün görülmeye değer atmosferi vardır.

Suyu hem tuzlu hem de diğer göller ile karşılaştırılınca derindir. Burdur Gölü’nün en önemli özelliklerinden bir tanesi de bu gölde birçok kuş türünün bulunmasıdır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tam anlamıyla bir kuş cennetine dönüşen bu göle bu mevsimlerde gelirseniz birbirinden farklı kuş çeşitlerini görebilirsiniz.

İnsuyu Mağarası

Farklı yerlere ilgisi olan kişilerin mutlaka gezip görmesi gereken bir yerdir. İnsuyu Mağarası Burdur’a 13 kilometre uzaklıktadır. Bu mağaranın binlerce yıl önce oluştuğu düşünülmekte olup ne zaman oluştuğunun tam tarihi belli değildir.

Yaz ya da kış ayı fark etmeksizin bu mağaranın sıcaklık derecesi 14 derecedir ve hiçbir zaman değişmez. Karstik yapının erimesi sonucunda oluşan bu mağara turizm açısından ünlü bir yerdir. Burdur bölgesine gelen herkesin mutlaka uğraması gerekir.

Kibyra Antik Kenti

Doğal güzellikleri bir yana Burdur’da birçok antik kent bulunur. Eski dönemlerden bugüne dek tarihin izlerini sürdüren antik kentlerden bir tanesi de Kibyra Antik Kenti’dir.

Bu kentte eski uygarlıklardan olan Lidya ve Roma uygarlıkları yaşamıştır. Oldukça büyük bir kent olan Kibyra kentinde günümüze kadar ulaşan hamam, tiyatro, stadyum, anıt mezarları hala varlığını sürdürmektedir.

Burdur’un Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Burdur’da birbirinden güzel yemekler vardır. Buraya geldiğinizde tadı damağınızda kalacak çekme yemeği, çanak ekmeği, Burdur usulü peynirli pide, kabak helvası gibi yemekler bulunur. Geldiğiniz zaman bunlardan herhangi birisini tadarak Burdur mutfağını tanıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir