En İyi Plajlar

Caddebostan Plajı

Caddebostan plajı, İstanbul’un Anadolu yakasında Kadıköy’e bağlı Caddebostan semtinde yer almaktadır. Yaz aylarında son derece kalabalık olan Caddebostan plajı, çok geniş bir kumsala sahip bulunmaktadır. Arka tarafında gezilecek çok sayıda mekân bulunan ve İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde bulunan plaj, üç adet farklı plajın birleşiminden oluşmaktadır. Ücretsiz olması nedeniyle de İstanbul’un farklı bölgelerinden oldukça kalabalık bir nüfusa ulaşan plaj, ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Caddebostan plajlarının çok kalabalık olması nedeniyle, nüfusu azaltmak ve verilen hizmeti kaliteli hale getirmek için bazı önlemler düşünülmektedir. Bunlardan ilki, yakın zamanda Caddebostan 1 Plajı’nın ücretli hale getirilmesidir. Bu sayede gelen insan sayısı azaltılarak, şemsiye ve kabinde nitelikli hizmet öne çıkmaktadır.

Caddebostan Plajlarının Tercih Edilme Nedenleri

Caddebostan plajlarının tercih edilme nedenlerinin başında ücretsiz olması ve konum itibari ile kolay ulaşıma sahip olması gelmektedir. Deniz sonrasında, çevrenin gezilmesi ve yeme içme mekanları bakımından da çok sayıda alternatif bulunmaktadır. 950 metrelik uzun bir sahile sahip olan plajlarda üç adet plaj ve çok sayıda şezlong ve şemsiye bulunmaktadır.

Kırk adet kabine sahip olan plajlarda her geçen gün bakım ve iyileştirme hizmeti de sunulmaktadır. Deniz suyu bakımından da İstanbul’un en temiz denizleri arasında yer almaktadır. Sürekli yetkililer tarafından ölçülen ve kontrolden geçen deniz suyundan alınan numuneler, halk sağlığı için tehdit oluşturan özellikler içermemektedir. Yaz aylarında tatile çıkamayan kesim için tercih edilen plajlar, İstanbullular için önem taşımaktadır.

Tarihten Bu Yana Tercih Edilen Caddebostan Plajı

Caddebostan plajı, eski dönemlerden bu yana İstanbul’un en çok tercih edilen plajları arasındadır. Eski İstanbul’un sayfiye yeri olan Kadıköy ilçesinde Caddebostan plajının ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Eski Türk filmlerinde de çok sayıda filme konu olmuş resimler, bu civarda çekilmiştir.

Eski yalılar ve kayıkhaneler de bulunan semtte o dönemler, yazlık olarak kullanılan semtlerin başında gelmektedir. Caddebostan Gazinosu da o dönemler, yazlık olarak bu semte gelenlerin ilgisini çeken yerler arasında bulunmaktadır. Çok sayıda sanatçı ve ünlü kişilerin bu plajda çekilmiş resimleri de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir