İç Anadolu Bölgesi

Çankırı Gezi Rehberi

Çankırı Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer alır. Türkiye için büyük önem arz etmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de Çankırı ilinin kaya tuzu rezervine sahip olmasından dolayıdır. Çankırı ili İç Anadolu Bölgesinde yer alır. Eski dönemlerde birçok yıkıma maruz kalmış olsa bile Çankırı’yı ele geçirmeyi başaramamışlardır. Çankırı Bizanslılar Döneminde sürgün yeri olan Çankırı daha sonrasında İslam Ordularının saldırılarına uğraş da bu gibi problemler karşısında günümüzde hala varlığını korumaya devam etmiştir.

Çankırı’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Her ilin kendine has doğal güzellikleri bir yana tarihi açıdan da birçok yaşanmışlıkları vardır. Çankırı’da eski dönemin kokusunu hala barındırmaya devam eden şehirlerden bir tanesidir. Buraya geldiğiniz zaman topraklarında gezdiğiniz zaman kendinizi o dönemde yaşıyor gibi hissedebilirsiniz.

Kültürel yapısı, mutfağı ve tertemiz havası ve çeşitli yaylaları ile turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. İster hafta sonu, ister hafta içinde kendinizi dinlemek ve yaşadığınız şehrin stresinden kurtulmak isterseniz Çankırı ilini tercih edebilirsiniz. Çankırı’da gezilecek yerler şu şekildedir;

Tarihi Taş Mescit

Tarihi taş mescit Çankırı’nın ilgi çekici yerleri arasında yer alıyor. Selçuklu döneminden kalma Taş mescit buranın en eski yapılarındandır. Mescidin yapım tarihi 1242 yılındadır. Mescidi yaptıran ise Çankırı Atabeyi Cemaleddin Ferruh’tur.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Çankırı’nın en güzel doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Bu park Ilgaz Dağlarına 1976 yılında kurulmuştur. Ilgaz dağlarının bir eteği Çankırı il sınırları içerisindeyken bir diğeri eteği de Kastamonu il sınırları içerisindedir. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Ilgaz Dağı çeşitli bitkilere sahiptir. Aynı zamanda Ilgaz Dağının yamacında Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçiş noktası bulunuyor.

Ilgaz Dağının en büyük avantajlarından bir tanesi kayak sporu imkânının olmasıdır. Aktivite yapmayı sevenler için Ilgaz Dağının eteklerinde kayak sporu yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Tabiat Anıtları

Çankırı ilinin en önemli anıtlarından birisi olan tabiat anıtları turistlerin gezdiği yerler arasındadır. Halkın söylentisine göre burada yer alan ve 200 yıl boyunca ayakta kalmayı başaran Dokuzkardeşler Çamı 25 metre boyundadır. Ağacın dallarının alev almadığı, hatta ağacın dibinde yer alan toprağın insan vücuduna iyi geldiği söyleniyor. Çeşitli ağrıları dindirdiği konusunda da söylentiler devam ediyor. Dokuzkardeşler çamı gibi yıllardır varlığını koruyan türbe cami çamı da yaklaşık olarak 300 yıldır Eskipazar türbe camisinde bulunuyor.

Çankırı’ya Ne Zaman Gidilir?

Çankırı ilinin iklimi İç Anadolu Bölgesi iklim etkisi görülür. Çankırı Merkez ve Ilgaz da kış ayları geldiği zaman kışın yağmursuz kesinlikle geçmez ve hava oldukça soğuktur. Yaz aylarında ise kurak ve sıcak iklim hâkimdir. Her mevsim yağışlı geçse de en çok yağış kış ve bahar aylarında görülüyor. Özellikle bahar ayında Çankırı ilini gezmek isteyenler yağmurdan hoşlanmıyor ise kesinlikle bu aylarda tercih edilmemesi gerekir. Yaz aylarında daha cıvıl cıvıl olan Çankırı’yı sıcak mevsimlerde ziyaret edebilirsiniz. Yeşil doğanın keyfini sürmek, rengârenk ağaçların ahengine kapılmak, Ilgaz dağının esintisini hissetmek için bir güzel yaz mevsiminde buraya gelebilirsiniz.

Çankırı Mutfağında Neler Vardır?

Kimi insanlar için gezmek ve yeni yerler keşfetmek her zaman için daha keyif veren aktivitelerden birisi olurken kimileri içinde gezmeye geldiği yerlerin mutfağı daha ilgi çekicidir. Çankırı da ağırlıklı yemekler buğdaydan yapılır. Yemekleri genel olarak Ortadoğu yemeklerine benzerdir. Yöresel yemekleri olarak cızlama, tatar böreği, çullama ve hamur işleri gibi yemek çeşitleri vardır. Geldiğiniz zaman yöresel yemeklerden tadarak Çankırı’yı daha iyi tanıyabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir