En İyi Plajlar

Çıralı Plajı

Çıralı Antalya Olimpos sahili ile Yanartaş dağı arasındadır. Çıralı Plajı Olimpos yanar taşından ismini almıştır. Burada bir doğal gaz vardır ve ateşi de sürekli yanmaktadır. İşte bu özelliği ziyaretçi akınına uğramaktadır. Burası aynı zamanda doğal zenginlik olan caretta carettaların üreme alanlarıdır. Bu sebepten dolayı da sit alanıdır. Zaten bu nedenle çevre hiç bozulmamış doğallığını korumuştur. Çıralı güneşi, denizi ve doğal güzellikleri ile hayran bıraktırıcıdır.

Çıralı da Neler Yapılabilir?

Çıralı da tekne turları yapılabilmektedir. Masmavi bir deniz tüm koyları ile değerlendirilir. Çıralı da bir gün denildiği zaman sakin, gürültüden uzak, bir yan deniz diğer taraf yeşilliktir.

Çıralı da Kum ve Deniz

Çıralı Plajı eşine az rastlanır bir özelliği sahiptir ve bu özellik dünya üzerinde bile nitelik kazandırmaktadır. Burası caretta carettalara ev sahipliği yapar. Suyu sıcak sayılmaz. Çıralı da hem tarihi hem de doğal açıdan bir atmosfer içerisinde kaybolma hali yaşanır. Çıralı Plajına gidilirken Kral Zeus’un mezarı, antik tiyatro ve hamamların kalıntılardan geçilir. Bu da Roma devrinde bir yolculuk demektir. Çıralı Plajının denizi biraz taşlık biraz kumluktur. Doğal bir sit alanı olduğundan mavi bayraklıdır.

Çıralı’nın yerli ve yabancı turistleri çekme payı göz önüne alındığında kaliteli konaklama tesisleri yanı sıra isteğe göre bungalow tipi konaklamalarda vardır. Büyükşehirlerden kaçanlar için buradaki cırcır böceklerinin sesi bile kafayı boşaltmak adına huzur bulmak adına iyi gelir. Çıralı sahili Akdeniz’in en iyi tatil bölgesidir. Olimpos’tan Karaburun’a kadar 3,5 km’lik bir plaj vardır. İnce çakıllar ve kumdan oluşur. Çıralı yinelemek gerekirse Caretta Carettaların üreme alanları olduğundan çok iyi korunur asla gece ışıklandırılması yapılmaz, tel kafeslerle çevrili alanlara giriş yapılamaz. Mayıs sonu Ağustos başına kadar bu dönem zarfında Çıralı deyim yerindeyse onlarındır.

Çıralı’nın Konumu

Çıralı Antalya Kemer yakınlarında Olimpos Kumluca ilçesine bağlıdır. Çıralı plajından Olimpos plajına kısa sürede ulaşılır. Çıralı yapılaşmalardan uzak yeşillikler içerisinde doğası ve harika bir denizi olan bir yerdir. Çıralı çocuklu bir aile için de yeşil doğası ile çekici bir yerdir. Ve denizi için kelimeler kifayetsiz kalır. Dupduru berraklığı hayran bıraktıracak niteliktedir. Kum zemini ve çok fazla derin olmaması da en iyi seçenekler arasında olmasını sağlamaktadır.

Çıralı plajında her şeyden önce sakin bir zaman geçirilir. İster günübirlik ister tatil boyutunda değerlendirilsin her şekilde geri dönerken alınan keyif ve huzur bir başkadır. Buranın denizinde adrenalin tipinde su sporları yoktur ancak güzel denizin tadını çıkarmak vardır ki bu da her şeye değerdir. Çıralı güneşi, denizi ve doğal güzellikleri ile her zaman ilgi çekmiştir ve çekecektir. Çıralı tam bir saklı cennettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir