Karadeniz Bölgesi

Çorum Gezi Rehberi

Kızılırmak havzasının güneyinde yer alan Çorum ili Karadeniz bölgesinin orta Karadeniz bölümünde yer alır. Şehrin bir kısmı Karadeniz bölgesinde bir kısmı da iç Anadolu’dadır. İlde endüstri ve tarım oldukça gelişmiştir. Leblebisi ile ünlüdür dünyanın en iyi leblebi üretimi Çorum’da yapılır. Bölgesinde en kaliteli pirinç üretimine de sahiptir. Ekonomisi tarım, hayvancılık, sanayi ve ticarete dayalıdır. Çorum adının oğuz boylarından geldiği bildirilmektedir.

Tarihi Mekânları

Çok eski bir tarihe sahiptir. Her tarafında tarihi kalıntılar vardır. En eski tarihlerden günümüze kadar gelen farklı medeniyetlere ait kalıntılara rastlanır. Çok  sayıda tarih öncesi devirlere ait el oyması mağaraları mevcuttur. Hititler Anadolu egemenliğine bu bölgeden başlamışlardır. Hititlerin uzun yıllar burada yaşadıklarına dair kalıntılara rastlanmaktadır.

Değişik medeniyetlere ait bulgular tarihte çok sayıda medeniyet ve kültürü barındırdığının göstergesidir. Bir Hitit höyüğü yanında, Bizans ya da Roma mezarına rastlamak mümkün olabileceği gibi, Osmanlı eserlerine rastlamak veya Selçuklu yıkık kervansaray kalıntılarını görmekte mümkündür. Çorum bölgesinin yazılı tarih ve yazılı tarih öncesine ait birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı yapılan kazılarla ve doğal yapılarla belirlenmiştir.

Kültür Ve Sanat Etkinlikleri

Çok eski uygarlıkları barındırmış olan şehrin toplamda 13 tane ilçesi vardır Çorum ilinin ilçeleri;

 • Osmancık
 • Oğuzlar
 • Kargı
 • Alaca
 • Bayat
 • Boğazkale
 • Ortaköy
 • Laçin
 • Uğurludağ
 • Mecitözü
 • İskilip
 • Dodurga

olarak belirlenmiştir. Cana yakın misafirperver ve kültürüne sahip çıkan insanları vardır. Köylerinde hala eski geleneksel ve kültürel adetlerini sürdürürler. Kadın kültür ve sanat kolları ve fotoğraf sanatı gibi çeşitli sanat etkinlikleri vardır.

Tarihi Ve Turistik Yerler

Hattuşaş – Boğazkale: Antik kent Hitit imparatorluğunun başkentliğini yapmış eski bir yerleşim yeridir. M.Ö 17.ve 13 yüzyıllarda başkent özelliği taşıyan kent, ilk olarak 1834 yılında Cherles Texier tarafından kazılmış ve aynı işi tarafından dünyaya tanıtılmıştır.

Çorum müzesi: Hattuşaş antik kentinde çıkarılan eserlerin sergilendiği Boğazköy müzesi, Alacahöyük kazılarında bulunan buluntuların sergilendiği Alacahöyük müzesini ve çorum müzesini gezmek müze severler için çok güzel seçeneklerdir.

Çorum kalesi:  Yıllardır ayakta duran kale görülmeye değer.

İskilip kalesi: Çorum ili İskilip ilçesinde bulunur Osmanlı döneminde kanunu sonralarında batı ve özellikle Fransız kaynaklarında eskulape (eskülap)olarak anılmıştır.

İskilip kaya mezarı: İskilip merkezinde kale eteklerine inşa edilmiş Osmanlı dönemine ait yapılardır. Tarihin yansıması olan bu kaya mezarı içerisinde iki adet ölü sekisi bulunmaktadır.

Lâçin kapalı kaya anıtsal mezarı: Çoruma yakın kırk dilim mevkiinde bulunan mezar komutan İkezios’a aittir. Mezar odasının kapısının üzerinde İkezios yazısı okunmaktadır.

Kargı yaylası: Muhteşem bir görünüme sahip olan yayla üzerine yapılan göletlerde ala balık yetiştiriciliği yapılmakta. Huzur veren yeşil ortam tam bir dinlenme yeri.

Ortaköy İncesu kanyonu: Ortaköy ilçesinde bulunan kanyon bir doğa harikası uzun gezinti alanında kybele kabartmaları görülüyor. Sarp kayalıklarla kaplı kanyon aynı zamanda tarihi yansıtıyor.

Koyunbaba köprüsü: Osmancık ilçesinde bulunur. Çok sık ziyaret alan bir yerdir köprünün yapım dizaynı mükemmel şekildedir.

Yazılıkaya tapınağı: Tanrıça ve hayvan türünün resimleri tapınak yüzeylerine işlenmiş, bir açık hava tapınağıdır.

Çorum’da Nerede Kalınır

Şehir merkezinde uygun fiyatlarla pansiyon ve oteller mevcuttur. Sıcak kanlı halkı en iyi şekilde misafirlerini ağırlamaya gayret ederler.

Doğal Güzellikleri

Yakınından Kızılırmak bulunan şehirde obruk barajı yapılmış ve mükemmel bir görünüme kavuşturulmuştur. Tarihi güzellikleri ve yeşil alanları çoktur.

Çorum’da Ne Yenir

Çorum mantısı, İskilip dolması, sırık kebabı, katmeri, gözlemesi ve daha sayısız lezzetleri yanında 40’a yakın leblebi çeşidinden yemek ya da yanınızda götürmek isteyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir