En İyi Plajlar

Domuz Çukuru (Datça)

Domuz Çukuru Datça Reşadiye Yarımadası Mesudiye Köyü yakınında yer almaktadır. Domuz Çukuru Koyu yani Pigs Bay; sakin bir tatili tercih edenlerin adresi olmalıdır. Doğada yalnızlık hissinin bol bol yaşandığı bir ortamdır. Ulaşım sorunu fazlasıyla vardır. Domuz Çukuru ismi incir ağaçlarından düşen incirleri yemek için gelen yaban domuzlarından dolayı aldığı söylenir. Burası muhteşem bir kamp alanıdır. Yaz ayları zaten çadırlar ve bungalow evlerde olan ziyaretçilerle dolar. Domuz Çukurunda insan kendini unutabilir.

Domuz Çukuru Konumu

Domuz çukuru Datça’nın yanında her yerden, her şeyden uzak bir koydur. Karayolu yoktur. Radyo, televizyon yoktur. Su kuyudan gelir. Medeniyetten tamamen uzak bir halde olunur. Karşılığında berrak bir suda yüzmek, çam ormanları, yabani doğa, huzur veren sessizlik vardır. Ve tam bir Robinson hayatı mevcuttur.

Domuz Çukuru Özellikleri

Bulunan tarihi kalıntıların bu koyun bir Rum köyü olduğunu düşündürmektedir. Her yer çam ormanlarıyla kaplıdır. Nem oranı sıfırdır. Oksijene doyulur, zinde yatıp zinde kalkılır. Gecesi de gündüzü de yaşamaya değerdir. İri taneli kumlarda uzanmak; gündüzleri güneşin geceleri yıldızları izlemek, dalgaların sesini dinlemek bu tatilin yegâne zevkli noktalarıdır.

Domuz Çukuru Ortamı

Burada kartal, atmaca, şahin sesleri, çığlıkları çok fazla duyulur. Bunlara alışılması gerekir. Hayvan seslerinin hâkim olduğu Domuz Çukurunda bülbül sesleri ile de uyanmak farklı bir tat verir.

Domuz Çukuruna karayolundan ulaşım yoktur. Denizden Datça üzerinden ulaşılabilmektedir. Bazı yatların uğrak noktasıdır. Zira burası kalabalıktan uzak denize girmekten hoşlananlar için idealdir. Gün boyunca istenirse sadece deniz ve güneşlenme istenirse sportif faaliyetler ya da yürüyüşler olabilmektedir. Koyda çeşitli mağaralar da yer almaktadır. Burada ilk günler ilk saatler zor geçebilir ancak huzura bir kez alışıldı mı işte o zaman kopmak da imkânsız olur.

Buradan sonra tekrar kent yaşantısına dönmek insanı hayli afallatır. Burada koşturmalı bir tatil yoktur. Masmavi bir deniz ve alabildiğince bir kumsal vardır. Kent ortamında çok yoğun olan biri için burası yeteri kadar boş zamanı olan biri haline dönüşür. Sayısızca kitap okunabilir, bol bol tembellik yapılabilir. Domuz Çukuru; sakinlik, huzur ve doğa demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir