Karadeniz Bölgesi

Düzce Gezi Rehberi

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yeşil ve en güzel yerlerinden birisi de Düzce’dir. İçerisinde kıyı doğrultusunda yer alan dağları ile birlikte aynı zamanda bir antik kent de yer alır. 1999 depreminden çok etkilenen bu şehirdeki antik kent bu bölgede ayakta kalan tek antik kenttir. Bölge insanları geçimini hayvancılık, tarım ve ormancılıkla kazanır. Ama sanayi de bu ilimizde gelişmekte olan bir alandır. Zonguldak ve Sakarya arasında yer alması da coğrafi konumunun daha önemli bir hale getirir ve sanayinin gelişmesine katkıda bulunur.

Tarihte Düzce

Düzce MÖ 14. yüzyılda Hitit İmparatorluğu egemenliği altına girdi. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en çok dört tanesi bilinir. Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Britanya Medeniyeti ve Osmanlı İmparatorluğu bu bölgede hüküm sürdü. Ama Düzce daha çok MÖ 15. yüzyılda dikkat çeken bir bölge haline geldi. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserine göre burada o dönemde bir tuz pazarı kurulmuş ve çok sayıda ziyaretçi çekmiştir.

Düzce’nin Gelişimi

Britanyalılar döneminde geniş bir ovalık ve bataklıktan oluşan bu kent daha sonra ıslah edilip yerleşime uygun hale getirildi. Hem Bizanslılar hem de Romalılar burayı geliştirdi. Bizanslılar bataklıkların kurutulmasında etkili oldu, Romalılar ise şehrin daha bayındır bir ticaret merkezi haline gelmesini sağladı. Osmanlılar bu şehre Konsopa ismini verdi. Giderek daha da gelişmiş bir şehir görünümünü kazanan bu kent 1871 senesinde bir ilçe haline geldi. Yeni otoyolların yapıldığı Cumhuriyet dönemiyle birlikte hem daha gelişmiş hem de önemli bir kent haline geldi. Düzce 1999 senesinde il oldu.

Düzce’nin Yeri

Düzce’nin etrafındaki iller Bolu, Zonguldak ve Sakarya’dır. Tem otobanı ve D 100 karayolu üzerindedir. Denizden 160 metre kadar yüksek olan bu kente karayolu ile varma çok kolaydır. Zonguldak ve Düzce arası 2 saat, Ankara ve Düzce arası 2 buçuk saat, Kocaeli ve Sakarya ise bir buçuk saat uzaklıktadır. İstanbul’a da 2 buçuk saat uzaklıkta olan bu kent pek çok önemli şehre yakın olması ile ok ziyaret edilen illerden birisidir.

Düzce’de Neler Yapılır?

Düzce’de yapılacak şeyler arasında sal yarışları başta gelir. Şehrin kuzeybatısında Cumayeri adlı bir bölge vardır ve burada sal yarışları düzenlenir. Türkiye’nin büyüklük açısından 3. sal yarışı parkuru olan bu bölge ortak zorlukta sal yarışları için uygun. Yemyeşil doğası ve mis gibi havası ile Cumayeri gezmek için de çok güzel yerlerden birisidir. Düzce’de yapılacak bir diğer etkinlik motorcross yarışlarıdır.

 

Kaynaşlı ilçesinde dağ bisikleti, Off Road, dağ bisikleti ve Enduro yarışları düzenlenir. Kocayayla ve Darıyeri Yörükler Yaylası off road yarışları için tercih edilen yerlerdir. Her yıl bu yaylalar çok sayıda ziyaretçi ağırlar. Ayrıca bu bölgeler safari yapmak, dağ yürüyüşü ve de kamp yapmak için de uygun. Düzce’de yapılacak bir diğer spor etkinliği havacılıktır. Yelken kanat uçuşları ve yamaç paraşütü Gölyaka’da yapılır. Bunun dışında su altı sporları ve yelken sporları da yapılan Düzce spor yapmak ve farklı aktivitelere katılmak için ideal bir yerdir.

Konuralp Antik Kenti

Bölgede buralarda ayakta kalan tek antik kent olan Konuralp antik kenti de yer alır. Romalılar dönemine kadar uzanan bu kentin eski ismi Hypios’tur. Tabak ve Melen çarları etrafında kurulmuş olan bu kentte eski çağların ünlü bir tanrıçası olan Tyche heykeli ve Roma Köprüsü de bulunur. Halen konserler için tercih edilen antik tiyatrosu ise bölgenin zamanında sanatsal faaliyetler açısından da zengin olduğunu gösterir. Bu tiyatro 200 kişilik bir kapasiteye sahiptir ve bir diğer ismi ise 40 Basamaklar’dır.

Akçakoca

Düzce’de tatil yapılacak en güzel yerlerden birisi de Akçakoca’dır. Denizi temiz ve pırıl pırıl olan Akçakoca’nın kumsalı da beğenilir. İnce ve siyah kumlu olan bu kumsal masmavi denizle birlikte oldukça etkileyici görünür. Akçakoca hem dinlenmek hem de eğlenmek için güzel bir yerdir. Yemyeşil ormanlar içerisindeki dereleri, piknik yerleri ve doğal plajları ile dikkat çeker. Düzce hem doğal güzellikleri hem de farklı etkinlikler açısından tercih edilebilecek güzel yerlerden birisidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir