Doğu Anadolu Bölgesi

Elazığ Gezi Rehberi

Elazığ Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan tarihi ve güzel bir kentimizdir. Coğrafi konumu nedeniyle önemli bir geçiş noktasında yer alır. Bu yüzden tarih boyunca pek çok medeniyetin ilgisini çeker. Elazığ tarihine kısaca bakacak olursak geçmişte Sultan Abdülaziz Han tarafından düzenlenip yeniden imar edildiğini görürüz. Bu yüzden şehre “Abdülaziz’in imar ettiği şehir” anlamına gelen El-Aziz denmiştir. Daha sonra bu isim El-Azık ve Elazığ’a dönüşür.

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Yapılan kazılar ve araştırmalar sonucunda bu kentimizin tarihinin milattan önceye kadar uzandığı bilinir. Elazığ’da Hurri, Hitit, Urartu, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemine dair pek çok eser çıkarıldı. Bunların bir kısmı eski paralar, kıyafetler, ev eşyaları ve bakır, kilim ve halılardır. Bu eserlerin çıkarıldığı yerler şu an Keban Barajı’nın altında kaldı. Ancak çıkarılan bütün tarihi eserler ücretsiz olarak gezebileceğiniz Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nde sergileniyor.

Elazığ’daki Tarihi Kalıntılar

Elazığ’da görülmesi gereken tarihi eserlerinde başında Harput Kalesi gelir. Bu kale kentin her yerini görebileceğiniz yüksek bir yerdedir. Urartular döneminde yapıldığı bilinir ve tarihi M. Ö. 8. yüzyıla kadar uzanır. Kale iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Bir söylentiye göre bu kale inşa edilirken harcında sür kullanılmıştır. Bu yüzden kalenin bir diğer ismi Süt Kalesidir. Kışın karlı bir manzara eşliğinde kaleye çıkıp Elazığ’a bir bakarsanız görsel bir şölenle karşılaşırsınız. Öte yandan bu kale içerisinde de çok fazla tarihi eser çıkarılmıştır ve bunlar da Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nde sergilenir.

Harput Antik Kenti ve Buzluk Taşı

Harput’ta bir antik kent yer alır. Antik kent içerisinde enteresan bir doğa olayı görülür. Bu olay Buzluk Mağarası ya da Buzluk Taşı ismi verilen mağarada gerçekleşir. Bu mağaranın altından bir hava akımı geçer ve bu akım mağaranın yazın bile buz tutmasını, kışın ise ısınmasını sağlar. Dünya da bu tarz bir doğa olayı çok az görülür. Bu mağara gereken düzenlemeler yapılıp ziyaretçilere açılmıştır ve Elazığ’da görmeniz gereken yerler arasındadır.

Elazığ İklimi

Elazığ karasal iklim etkisi altındadır. Ama Keban Barajı iklimin biraz Akdeniz iklimi özellikleri taşımasına sebep olmuştur. Bu yüzden Elazığ’da kış diğer Doğu Anadolu illerine göre daha yumuşak geçer. Ancak kışın kar yağışı alan bu ilimizde kayak sporları yapılabilir. Hazarbaba Kayak Merkezleri turistik ve güzel bir tesistir. Öte yandan Elazığ’a her mevsim gitmeniz de mümkün. Mesela sağlık turizmi için Golan Kaplıcaları yılın her mevsimi ziyaretçi çeker. Havaalanı bulunmayan ile daha çok karayolu ile gidilir. Ancak hemen hemen her yerde ulaşım rahattır. Elazığ’a gitmek için her mevsim ve hemen hemen her ay uygundur.

Yemekleri ve Gece Hayatı

Elazığ mutfağı ülkemizin Antep’ten sonra ikinci en zengin mutfağıdır. En ünlü yemeklerinden birisi Harput çorbası ve ayran aşı çorbasıdır. Bunun dışında Elazığ yöresine ait bir bitki ile hazırlanan Lobik çorbası, Harput köftesi, küncülü köfte gibi yemekleri de enfestir. Elazığ’ın kendine has ve zengin mutfağından denemeniz gereken çok fazla çeşit vardır. Elazığ’da diğer şehirlerdeki gibi bir gece hayatı yoktur. Ama eski bir gelenek yaşatılır. O da Kürsübaşı gecelerdir.

Elazığ’ın bazı mekânlarında akşamları toplanılıp, sohbet edilen ve çalıp söylenen geceler düzenlenir. Buna da Kürsübaşı Geceleri denir. Farklı bir deneyim arayanlar bu gecelere katılabilir. Ayrıca Elazığ’da kalabileceğiniz çok sayıda otel vardır. Bunlar arasında her bütçeye göre bir otel bulunur. Ayrıca sağlık için kalabileceğiniz termal oteller de bulunur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir