Doğu Anadolu Bölgesi

Elazığ’da Görülecek Yerler Listesi

Tarihi çok eski bir medeniye olan M.Ö. 20. Yüzyıllara kadar uzanan Elazığ, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehrimizdir. Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan önemli geçiş yollarındandır. Gerek tarihi yapıları, gerekse manzarası ve kültürel öğeleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin incisi olarak nitelendirilir. Sizlere içeriğimizin devamında Elazığ’da görülecek yerler hakkında bir liste hazırladık. Bu listeyi inceleyerek, mutlaka gezilmesi gereken yerleri öğrenebilirsiniz.

Elazığ’da Gezilmeye Değer 5 Önemli Mekan

Kalesi, camileri, doğal güzellikleri, manzarası ve mağaraları ile dikkat çeken Elazığ, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Her geçen yıl daha fazla turist tarafından ilgi görmekte ve turizm sektörü şehirde hızla gelişmektedir. Şimdi şehirde görülmeye değer 5 önemli yapıyı inceleyelim.

1- Elazığ Buzluk Mağarası

Elazığ’ın doğal güzelliklerinden birisi olan Buzluk Mağarası, özellikle yaz aylarında içinizi soğutacak, buzulları ve sarkıkları ile doğanın ne gibi farklılıklar getirebileceğini gözler önüne seren bir mağaradır. 1990 yılında ziyaretçilere açılan ve hem hafta içi hem de hafta sonu ziyarete açık olan Buzluk Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

2- Meryem Ana Kilisesi

Elazığ şehir merkezinde bulunan Meryem Ana Kilisesi, Anadolu’nun köklü ibadet merkezlerinden birisidir. Ülkemizde birçok farklı şehirde bulunan Meryem Ana Kilisesi’ndendir. 179 yılında inşa edilmiş yapı, farkı bir atmosfere, tarihi bir dokuya sahiptir.

3- Hazar Gölü

Tektonik bir göl olma özelliği taşıyan Hazar Gölü, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yer alır. Depremler sonucunda oluşmuştur ve suyu berraktır. Etrafında birçok konaklama, yeme-içme tesisi bulunmaktadır. Etrafındaki dağlık ve tepelik alanlardan göl manzarasını izlemek, bölgede yapılacak en iyi aktivitelerdendir.

4- Harput Kalesi

M.Ö. 20. Yüzyıla dayanan geçmişi ile Anadolu’nun en eski kalelerinden birisi olan Harput Kalesi, Elazığ’a seyahat edenlerin kesinlikle uğramaları gereken yapılarındandır. Antik kent içerisinde yer alır. Urartular tarafından inşa edilmiştir. Büyük bir kısmı günümüze kadar korunmuştur.

5- Hazarbaba Kayak Merkezi

Sivrice ilçesine yolunuz düşerse, Hazarbaba Kayak Merkezi’nde eğlenceli bir gezi ve eğlenceli bir kayak turizmi yapabilirsiniz. 2347 metre yükseklikteki kayak merkezinin pisti, birçok kayak sporu için idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir