İç Anadolu Bölgesi

Erciyes Kayak Merkezi Nerededir? Kayak Merkezi Detayları?

Tatil arayışı ve gezilecek yer görme fırsatı insanları her geçen gün düşündürüp daha da heyecanlandırıyor. Bulunduğumuz şu kış aylarında tatil yapmak isteyenlerin şüphesiz ilk tercihleri hep kayak merkezlerinden yana oluyor. Ülkemizdeki kayak merkezlerinden Erciyes’te son yıllarda ziyaretçi satısını arttıran merkezler arasındadır.Kar tatilleri ya da okul tatillerinden sonra aileler soluğu Erciyes’te alıyor. Bunun dışında gitmek isteyenlerin de Erciyesin hangi ilde olduğu ya da Erciyes’te ki kayak imkanlarının neler olduğu ile ilgili araştırma yaptıkları tespit ediyor . İşte bizde sizler için bu duruma bir el atalım dedik ve bu kış aylarında alternatif kayak merkezlerinden Erciyes’i araştırdık.

Erciyes Kayak Merkezi Nerededir?

Erciyer hakkında ilk merak edilenlerden biri kayak merkezinin hangi ilde bulunduğu oluyor. Erciyes Kayseri’nin 3910 yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nın bir harikası. Kayak merkezi olarak kullanılması nedeniyle hem yerli hem de yabancı pek çok turist ağırlayan gözde ve kışın gidilebilecek tatil mekanları arsında yerini alıyor. Bakanlar Kurulu kararı ile 1989 yılından itibaren “Uluslararası Kayak Merkezi” olarak kulanılmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi Detayları?

Kayak merkezinin kasım ayında açıldığı ve nisan ayına kadar sürdüğü bu merkezde 6 ay gibi bir süre misafirlerine hizmet vermeye devam ediyor. İç Anadolu Bölgesi’nde olması sebebi ile de okul tatillerinde bölge halkının uğrak noktası olmaya devam ediyor. Bunun yanında kayak eğitmenlerinin de bulunduğu merkezde eğer kayak bilginiz yok ise eğitim alıp kayağa başlama imkanı sunuyor.Sadece kayak için gidilmeyen bu merkez de kışın mangal keyfi ya da teleferik keyfi yapmak isteyenlerinde uğrak noktası olması dikkat çekiyor. Çünkü beyazın saflığı ile bütünleşen müthiş görüntüsünün yanında bol oksijenli olması da insanları hem sağlık açısından yeniliyor. Hem de derin nefes aldırıp ciğerleri memnun ediyor.

102 metreli alanda ve 36 farklı kayak pisti imkanıyla ziyaretçilerine büyük bir hizmet veriyor. Erciyes’te her kesime hitap eden bu pistler zorluk derecelerine göre renklere ayrılırken kırmızı,siyah ve mavi olarak renklendirilmektedir.

En kısa pistin uzunluğu 300 metreden başlarken 2575 uzunluğunda pistler vardır.Hatta 2 adet profesyonel kayak pisti de “Uluslararası Kayak Federsayonu” tarafından tescilenmiştir.

Erciyes’teki çok fazla yapay kar makineleri sayesinde karlanmaya çok önceden başlayıp uzun sezonun başından sonuna gerektiği zaman kullanıyorlar.Bu durumda merkezin diğer merezlere kıyasla daha fazla sürelerde hizmet vermesini sağlamaktadır.

Diğer bir özelliğine baktığımızda 24.000 metre uzunluğundaki teleferik sistemi de gerek yolcu kapasitesi gerekse uzunluğu ile merkezin görüntüsünün tadını çıkarmak için bir alternatif olarak düşünülmüş.

Bu karlı alanda yaşanabilecek aksilikler için bölgedeki timler sayesinde oluşabilecek yaralanma ve kazalar en aza indirilmiş durumda.

“Snowboard Avrupa Dünya Şampiyonası’nın” yapıldığı merkez dünya çapında da önem kazanmıştır. Ayrıca kar voleybolu da oynanmaktadır. Kayak ekipmanınızı kendiniz getirebildiğiniz gibi eğer ekipmana sahip değilseniz de kiralayıp eğitim bile alma imkanı elde edebilirsiniz. Kayak merkezinde çocuklar için oyun alanları,tuvaletler,temizlik alanları ve ibadet yerleri mevcuttur.

Merkezin  içinde bulunan oteller sayesinde konaklama imkanı sağlayabildiğiniz gibi Kayseri’nin içindeki otelleri de değerlendirebilirsiniz. Hatta bu konuda bazı otellerde kayak paketi şeklinde ücrete dahil paketler mevcut.

Kayseri havaalanına 25 kilometre uzaklıkta olan bu merkez Kapadokya’ya 60 km uzaklığındadır. Bu nedenle de Kayseri merkez’de konaklama yerlerinden biri tercih ederseniz Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşımınız çok kolay olacaktır.

Erciyes’in bu imkanlarından yararlanabilmek için sizde eşinizi dostunuzu yada ailenizi alıp karlı havada kayak keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Ya da kışın eşsiz bir tat veren ve topluca yapıldığında keyifli aktivite haline gelen sucuk partileri ile de atmosferin tadını çıkabilirsiniz. Gündüzü ayrı gecesi ayrı olan Erciyes’te gece hayatı ve eğlenceyi seviyorsanız soğuk görüntünün altındaki sıcaklığı yakalama imkanı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir