Doğu Anadolu Bölgesi

Erzincan Gezi Rehberi

Türkiye’nin bereketli toprak şehri olarak adlandırılan Erzincan şehrinin tamamı dağ ile çevrilidir. Erzincan ilini gezerken birçok dağ ile karşılaşmanız mümkündür. Hem kültürel hem de tarihi yönden birçok ünü bulunan Erzincan’ın doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Doğu Anadolu bölgesinin en önde gelen şehirlerinden olan Erzincan turizm yönünden sürekli gelişme gösteriyor.

Erzincan eski dönemlerde tarihi olaylara tanıklık eden önemli şehirler arasındadır. Özellikle tarih severler ve gittiği bölge de olan tarihi konuları öğrenmek isteyenler için burada bir müze bulunuyor. Bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Bunlar dışında ise gezip görebileceğiniz ve Erzincan’ın kendisine hayran bırakan doğal güzellikleri de vardır. Bu doğal güzellikleri de mutlaka geldiğiniz zaman ziyaret etmeniz gerekir.

Erzincan’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tarihi, kültürel alanda kendini geliştiren ve zaman geçtikçe bir turizm şehri olmayı başaran Erzincan Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesidir. Erzincan’da gezilecek yerler şu şekildedir;

Mama Hatun Türbesi Ve Kervansarayı

Erzincan ilinin Tercan ilçesinde bulunun bu türbenin yapım tarihi tam olarak bilinmese de 1200 yılından bugüne dek varlığını koruyor. Bu kervansarayın içerisinde hamam, türbe ve kervansaray bulunuyor. Bu kervansaray Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılmış ve ismini de Mama Hatun Türbesi Ve Kervansaray konulmuştur. Bu türbe mimari olarak oldukça önemlidir. Zamanla oluşan tahribatlardan dolayı birçok kez revize edilmiş ve bu nedenle orijinal görünümünü yitirmiştir.

Erzincan Kemah Kalesi

Erzincan Kemah Kalesi Erzincan ilinin kalbidir. Bu kale eski dönemlerde Mengücekliler ve İlhanlılar tarafından kullanılmış olup Erzincan ilinin Kemah ilçesinde bulunuyor. Kemah kalesi kayaların üzerine yapılmıştır. Eski dönemlerde savaşlarda büyük bir savunma yeri olan ve fayda sağlayan bu kale Erzincan depreminde büyük hasar görse de bir kısmı hala aynı şekilde burada yer alıyor. Dilerseniz bu eşsiz ve önemli mimari yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Erzincan Müzesi

Tarihi kalıntıların en çok yer aldığı bu müze mutlaka gezip görülmesi gereken bir yerdir. Bölgenin her noktasından elde edilen eski dönemlerden kalma eşyalar burada sergilenir. Sikkeler, çeşitli halı ve kilimler, koyun ve koç heykelleri gibi farklı farklı ürünleri burada bulabilirsiniz. Oldukça eski dönemlerden kaldıklarından dolayı ilgi çekicidir.

Köroğlu Mağarası

Yerli ve yabancı turistler için ilgi çeken yerlerden bir tanesi de mağaralardır. Köroğlu Mağarası Erzincan’ın Refahiye ilçesinde bulunan bu mağara merak edilen doğal güzelliklerden sadece bir tanesidir. Bu mağaraya ziyarete geldiğiniz zaman taş merdivenler sayesinde mağaranın içine girebilirsiniz. İçerisinde taşlardan oluşan oturma yerleri de vardır. Oldukça farklı bir ortam olan mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Köroğlu mağarasının ismi Köroğlu atının ayak izlerinin mağara içerisinde olduğu düşünülmesinden dolayı mağaranın ismi bu şekilde kullanılıyor.

Ekşisu Kaplıcası Ekşisu Mesire Alanı

Tarihi ve kültürel alanları gezdikten sonra tüm yorgunluğunuzu, stresinizi ve varsa çeşitli rahatsızlıklarınızdan kurtulmak isterseniz Ekşisu Kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz. Bilindiği gibi kaplıcanın çeşitli cilt hastalıklarına, romatizma gibi vücut problemlerine karşı iyi gelir. Tam 12 adet kaplıca havuzu vardır. Suyun ısı derecesi 33 derecedir. Kaplıcalarda keyif yaptıktan sonra dilerseniz mesire alanında dinlenebilir manzaraya karşı çayınızı ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Girlevik Şelalesi

Saymakla bitmeyen doğal güzelliklere sahip olan Erzincan’ın en dikkat çeken yerlerinden bir tanesi Girlevik Şelalesidir. Türkiye’nin en büyük şelalesi olarak bilinen bu şelale kış aylarında donuyor yaz ayları geldiği zamanda bunaltıcı sıcaklardan ziyaret eden kişileri kurtarıyor. Bu eşsiz güzelliği mutlaka görmenizde fayda vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir