İç Anadolu Bölgesi

Eskişehir Gezi Rehberi

Yunus Emre’nin yurdu olarak bilinen Eskişehir insanlara Nasrettin Hoca’nın mirasıdır da denilebilir. Türkiye’nin en yaşanılabilir şehirleri arasında bulunan Eskişehir hem gezilecek yerleri hem de yaşam standartları bakımından Türkiye’nin ilgi gören şehirleri arasında bulunuyor.

Eskişehir İç Anadolu Bölgesi’nin Kuzeybatı yönünde yer alan bir şehirdir. Eskişehir’e komşu iller Doğu’da Ankara, Batı’da Kütahya ve Bilecik, Güney’de Afyonkarahisar ve Konya, Kuzey’de ise Bolu’dur. En kalabalık ilçeleri; Beylikova, Alpu, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Odunpazarı, Mihalgazi, Mihalıççık ilçeleridir.

Şehir köklü bir tarihe sahiptir ve ismini Türk hükümdarlarından biri olan Kılıçaslan’dan almıştır. Kentin antik ismi Doylaion’dur. Ancak Kılıçarslan şehri Bizanslılardan geri alınca bizim eski şehir anlamında Eskişehir ismini vermiştir.

Eskişehir Ekonomisi Ve İklimi

Eskişehir daha çok karasal bir iklime sahiptir. Bu da denize uzaklığından kaynaklanmaktadır. Ancak Ege ve Marmara bölgelerine yakın olması nedeniyle iklim etkisi karasal iklimden daha yumuşaktır. Kışlar genelde kapalıdır ve kar yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 10.9 derecedir.

Sanayisi gelişmiş olan şehirde insanlar farklı meslek dallar ile uğraşıyorlar. Öğrenci kenti olarak bilinen şehirde tarım ve hayvancılık da yaygındır. Aynı zamanda inşaat sektörü çok gelişmiş bir şehirdir. Madencilik alanında da önemli olan şehirde Lületaşı, Mermer ve Linyit gibi madenlerin çıkarılması sağlanıyor.

Eskişehir Görülmesi Gereken Yerler

Eskişehir görülmesi gereken yer bakımından son derece zengindir. Gezilecek yerlerin başında Odunpazarı bölgesi geliyor. Burası tarihi bir bölgedir ve tarihi yerlere ilgisi olan insanların gezi listelerinde ilk sırada yer alıyor. Diğer görülmesi gereken yerler Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Devrim Otomobili, Türk Dünyası Bilim Merkezi çok fazla ziyaret ediliyor.

Bunun yanında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesidir. Bu müzede birçok bilim insanının ve sanatçının balmumundan yapılmış olan heykellerini görebilirsiniz. Atlıhan El Sanatları Çarşısı da yine şehre gelenlerin ilgisini Çeken yerler arasında bulunuyor.

Eskişehir’de Etkinlik Ve Eğlence Dünyası

Eskişehir festival yönünden oldukça zengin bir şehirdir. Dans Festivali, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, İnönü Zaferleri Günü, Uluslararası Yunus Emre Kültür Haftası, Film Festivali, Nasrettin Hoca Doğum Şenlikleri gibi birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Kent öğrenci bakımından oldukça hareketlidir. Bu da gece hayatının oldukça aktif olmasını sağlıyor. Aynı zamanda gece hayatına düşkün olan insanlar için şehirde sık sık rock ve caz konserleri düzenleniyor. Tiyatro günleri ile de akşamları eğlenceli zaman geçirme imkânı bulabilirsiniz.

Eskişehir Mutfağı Ve Konaklama

Eskişehir mutfak kültürü açısından insanların damak zevkine hitap eden bir şehirdir. Ünlü yemekleri arasında Balaban köfte, yufkalı büryan, Çibörek, kavurma börek, haşhaşlı gözleme son derece popülerdir. Özellikle Odunpazarı ilçesini ziyarete gidiyorsanız haşhaşlı gözlemeyi yemeden dönmemeniz gerekiyor.

Kalınacak yer olarak Eskişehir otel sayısı fazla şehirdir. Ziyaretçisi fazla olduğundan şehirde hem otel hem de pansiyon bulabilme imkânı bulunuyor. Aynı zamanda dilerseniz günlük ev kiralama olanakları da oldukça fazladır. Festival zamanlarında Eskişehir’e gitmek istiyorsanız konaklama rezervasyonlarınızı çok önceden yaptırmış olmanız gerekiyor.

Eskişehir’e Nasıl Gidebilirsiniz?

Eskişehir ulaşım açısından oldukça rahat bir şehirdir. Karayolu, tren yolu ile gitme olanağınız bulunuyor. Özellikle İstanbul’dan Eskişehir’e yüksek hızlı trenleri kullanabilirsiniz.

Karayolu bağlantısı İstanbul- Eskişehir- Ankara devlet yolu üzerinden sağlanıyor. Her bölgesine kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda demiryolunu da kullanma şansınız var. Türkiye’nin her yerinden Eskişehir’e otobüs ile ulaşabilirsiniz. Eskişehir’de havaalanı bulunmuyor. Uçak ile gelmek isteyenler önce Ankara’ya ulaşıyor. Buradan servislerle ya da hızlı trenle Eskişehir’e geliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.