Gezi Fikirleri, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye

Eskişehir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Son yıllarda yerli turizmin uğrak noktalarından birisi haline gelen, Anadolu’nun gözde kentlerinden birisi olan Eskişehir kenti, İstanbul, Ankara ve Konya illerinden sonra hızlı tren seferleri başlayan ilimizdir. Adalar Bölgesi, Sazova Parkı, Odunpazarı, Kurşunlu Camii Eskişehir’de gezilmesi gereken mekânlardan bazılarıdır. Eskişehir’e turizm amacı ile gitmek isteyenler, turları tercih edebilir veya yazımızdaki bilgiler ışığında da kişisel ulaşım ile tatil yapabilir.

Eskişehir’de Görülecek Yerler

Şehre demir yolu, kara yolu, hava yolu gibi çeşitli alternatif ulaşım türleri mevcuttur. Eskişehir’e son yıllarda hava yolu ulaşımı ile gelen ziyaretçiler çoğalmıştır. Şehirde yapılan çeşitli düzenlemeler ve açılan yeni gezi noktaları sayesinde hem hafta içi hem de hafta sonu ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. M.Ö. 14. yüzyıla ait kalıntılar bulunan şehir, Lidyalılar, Romalılar, Persler gibi birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ülkemizin yakın tarihinde ise Eskişehir kenti, Kurtuluş Savaşı’ndaki milli mücadeleye konu olmuştur. Şehir üniversiteleri, operaları, gelişmiş şehircilik ve planlama ile dikkat çekmektedir. Kış aylarına soğuk, yaz aylarında sıcak ve kurak iklim şartları görülen Eskişehir, her mevsimde ziyaret edilebilmektedir.

Eskişehir’de Turistik Alanlar

Birçok tarihi yapının yanı sıra Eskişehir’de yeni yeni açılan parklar, eğlenceli müzeler tatiliniz boyunca keyifli anlar yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Eskişehir’de gezebileceğiniz mekânlardan bazıları: Porsuk Çayı, Kurşunlu camii, Sazova Parkı, Balmumu Heykel Müzesi, Haller Gençlik Merkezi, Odunpazarı Evleri, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Kentpark gibi mekânlardır. Tarihi ve turistik değerleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başaran Eskişehir’de büyük bir öğrenci kitlesi de bulunmaktadır.

Eskişehir’de Mutlaka Yapılması Gerekenler

Eskişehir geziniz süresince halkın ulaşımı bisikletlerle sağladığına tanık olacaksınız. Şehrin bir bölgesinden diğerine mesafenin kısa olması ve yolların düzlüğü, insanları bisiklete yönlendirmiş. Eskişehir sokaklarında, parklarında ve özel işletmelerde bisiklet parkları bulunur. Hemen bir bisiklet kiralayarak siz de şehrin yaşam şekline kendinizi adapte edebilirsiniz. Ayrıca Odunpazarı Belediyesinin yürütmüş olduğu akıllı bisiklet sistemini kullanabilirsiniz. ESBİS ve Eti’nin sürdürmekte olduğu Sarı Bisiklet Projesi sayesinde kredi kartınızla ödeme yaparak çok cüzi fiyatlarla bisiklet kiralayabiliyorsunuz.

Şehrin Odunpazarı Sokakları UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Restorasyon çalışmalarıyla Osmanlı mimarisi yaşatılmaya çalışılmaktadır. Tarihi sokakta gezinti yaparak hediyelik eşya satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi de sokak içerisinde bulunuyor.

Eskişehir’in Çifteler ilçesinde Sakaryabaşı bölgesinde tüplü dalış yapabileceğiniz sualtı bulunmaktadır. Canlı çeşitliliğinin fazla olduğu nehirde yosunlu bitki örtüsü ve mavinin her tonunu gözlemleyebiliyorsunuz. Vaktiniz varsa bu deneyimi yaşamanızı öneriyoruz.

Adalar Bölgesin’de gondol veya bot turlarıyla Porsuk Çayı’nda unutulmaz anlar geçirebiliyorsunuz. Belediye denetiminde gerçekleştirilen turlardan oldukça uygun fiyatlarda yararlanılmaktadır. Kentpark ile Köprübaşı arasında düzenlenen seferler maksimum 20 kişi kapasiteyle hareket etmektedir. Gondol turları ise yalnızca 4 kişilik kapasitelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir