Fuji Dağı, Japonya, Uncategorized

Fuji Dağı Nerededir? Fuji Dağı Özellikleri Nelerdir?

Aktif bir volkan olan Fuji Dağı Japonya’da bulunan bir dağdır. Japonların kutsal saydıkları Fuji Dağı rüyaları süsleyen eşsiz güzelliklere sahiptir. Görülmesi gereken yerlerin başında gelen Fuji Dağı ülkemizde de merak edilen bir yerdir. Fuji Dağı nerededir? Fuji Dağı nasıl oluşmuştur? Yüksekliği ne kadardır? Fuji Dağı ile ilgili özellikler nelerdir? gibi bir çok konu merak edilmektedir. İşte Fuji Dağı ile ilgili konular şunlardır;

Fuji Dağı Nerededir?

Fuji Dağı Asya pasifik bölgesinde Honshu adasında bulunan eskiden patlamış olan volkanik bir dağdır. 3.766 metre yüksekliğinde olup Japonya’nın en yüksek dağıdır. Japonya‘ da bulunan bu dağ Tokyo’ dan bile görülmektedir. Fuji Dağı Sumatra adasında bulunan Kerici Dağı’ ndan sonra Asya adalarında bulunan ikinci en yüksek yanardağdır. Fuji Dağı aktif bir yanardağ olması sebebiyle en son 1707-1708 yılları arasında patladı.

Fuji Dağı yılın beş ayı boyunca karlı olan simetrik konisi Japonya’ nın kültürel ikonu haline gelmiştir. Fotoğraf tutkunları ve dağcıların sıkça ziyaret ettiği doğa harikası bir yer olmuştur.

Fuji Dağı Özellikler Nelerdir?

Fuji Dağı, Tate Dağı ve Haku Dağı’ yla beraber Japonya’ nın üç kutsal dağından bir tanesidir. Japonya halkıda eski çağlardan beri Fuji Dağı’ na kutsal bir dağ olarak tapmıştır. Doğal güzelliğinin yanında tarihsel bir mekandır. Fuji Dağı 22 Haziran 2013′ te UNESCO’ nun Dünya Miras Listesi‘ ne eklenmiştir. UNESCO’ ya göre Fuji Dağı ” birçok sanatçı ve şaire ilham kaynağı olmuştur”.

Fuji Dağı Nasıl Oluşmuştur?

Fuji Dağı 1707-1708 yılları arasında yanardağın patlaması sonra meydana gelmiştir. Halen etkili bir yanardağ olan Fuji Dağı o günden bugüne kadar volkanik bir etki göstermemiştir. Japonya’ da bulunan çok sayıda aktif volkan bulunmaktadır. Fuji Dağı’ da bunlardan bir tanesidir ve içlerinde en ünlüsüdür. Son patlamasının üzerinden 300 yıldan daha uzun bir zaman geçmesine rağmen bölgeyi tehdit etmektedir. Olası bir patlamada bölgeye nasıl bir tahribat yaşatacağı tam olarak bilinmemekte ve kestirilememektedir. Yerli ve yabancı pek çok turist tarafından her yıl ziyaret edilmektedir.

Fuji Dağı 3766 metre yüksekliği ile Japonya’ daki en yüksek dağdır. Fuji Dağı oldukça uzun, eğimli ve koni biçimindedir. Dağın tepe kısımları soğuk ve her zaman karlıdır. Fuji Dağı’ nın etrafında çok sayıda göl ve ormanlık alanlar vardır.

Fuji Dağı kışın koni biçimindeki tepesini kaplayan karın artması ile ayrı bir güzelliğe bürünmektedir ve yılın ilk günlerinde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Fuji Dağı’ na Ne Zaman Gidilmeli?

Fuji Dağı’ nı her zaman görmek mümkün değildir. Genelde bulutlarla kaplı olduğu için en garanti zaman Mart ve Mayıs aylarıdır. Bu aylarda kiraz çiçeklerinin açtığı bahar zamanı gelmesiyle beraber hava bulutsuz olacaktır. Haziran- Ağustos yaz dönemi aylarında görüşün en kötü olduğu dönemdir. Sonbahar dönemi ise Eylül-Kasım zamanı ağaçtaki yaprakların kırmızıya dönmesiyle ortaya muhteşem bir Fuji Dağı manzarası çıkmaktadır. Fuji Dağı’ na tırmanış sezonu da Temmuz ayının başında başlar ve Eylül ayına kadar devam eder.

Fuji Dağı’ na ilk tırmanan kişi bir rahiptir. 19.yy’ a kadar Fuji Dağı’ na kadınların tırmanması yasaklanmıştır. Ama daha sonra bu yasak kaldırılmıştır.

Fuji Dağı’ nın görülebileceği en güzel noktalar Kawaguchiko Gölü, Saiko Gölü, Motosu Gölü, Shoji Gölü, Ymanaka Göllü ve Chureito Pagodasıdır. Ayrıca kaplıca bölgesi olduğu için kaplıcaları ve kaplıca otelleri de oldukça popülerdir. Fuji Dağı eşsi manzarası, doğal güzelliği ile görülmeye değer bir dağdır. Fotoğraf tutkunları, dağcıların ve meraklıların sayesinde yılın her dönemi ziyaretç, çekmete ve bu ziyaretçiler sayesinde de ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir