Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Büyük Mü? Özellikleri Neler?

Gaziantep yemekleri tarafından Türkiye’de ve hatta Ün kazanmış bir şehirdir.Bunun dışında Gaziantep ilinin tarihi de bir hayli insanları bu konuda araştırmalar yapmaya itiyor. Tarihi müzeleri ve mekanları ile ziyaretçilerine bazen hüzünlü  ama çoğu zamanda gururlu anlar yaratıyor. Bu yazımızda Gaziantep’in yemek güzelliklerine değil de Gaziantep’e gidilince mutlaka görülmesi gereken hayvanat bahçesine yer vereceğiz. Siz Gaziantep ve diğer şehirlerin hatta ülkelerin görülmesi gereken yerlerini merak ediyorsanız ve o konuda bilgi almak istiyorsanız yazılarımızı takipte kalın. Şimdi Gaziantep’in güzelliği olan hayvanat bahçesinden başlayalım.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Büyük Mü?

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin büyük olup olmadığı çok sorulan sorular arasındadır. Gaziantep’in Burç Ormanları’ndaki 1000 dönümlük arazinin içinde yer alır. Bu nedenle Türkiye’nin en geniş alanına sahip hayvanat bahçesi olmuştur. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Avrupa’nın ikinci ve Dünya’nın ise ilk dört hayvanat bahçelerinden biri olma ünvanını  kazanıyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Özellikleri?

Girişinin ücretli olduğu ama fiyatlar açısından makul bulunan bir yerdir.Onun dışında girişte çeşitli güvenlik adımlarından geçip hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Sadece yayaların girebildiğini ve otomobil gibi araçlarla giremeyeceğinizi de unutmayın. İçerisinde kafeteryalar,mısır makineleri,büfeler,dondurmacıları barındırır çünkü gezerken mutlaka acıkıp bir şeyler yemek isteyeceksiniz. İçerisinden bulunan kuş evinde 3720 hayvanı barındıran 90 türden hayvan mevcuttur. Kuş evi olarak bilinen bu yerde bulunan kuşların çeşitliliği ve koridorların çiçekler ve yeşillerle süslendiği alanda hem bilgi sahibi olabilir hem de çeşitli fotoğraflar çekebilirsiniz.Ancak kuş evi yaz aylarında o kadar çok türün bir arada olmasından dolayı haliyle biraz kötü kokuyor.

2950 hayvana sahip 74 türden hayvanı akvaryum bölümünde görmek mümkün. Akvaryum bölümü dizaynı,ışıklandırılması,türleri bakımından kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri. İçeriye girdiğinizde karanlık bir ortamda mavi tonunun güzelliklerine güzellik katan çeşitli ve görünce gerçekten çok şaşıracağınız balıklar ve su canlıları mevcut. İnsanı farklı  hayallere götürmeye yeten akvaryum bölümü bile oldukça büyük ve gezmesi de biraz zaman alıyor.

Hayvanat bahçesinin girişinde ve sizi hemen sağ tarafınızda karşılayacak olan hayvan maymundur. Maymun evinde 64 hayvan bulunurken 10 tane de farklı tür  bulunuyor. Maymunlar türlerine göre sınıflandırıp gerekli güvenlik önlemleri ile farklı kafeslere koyulmuşlardır. Kış ayları içinde maymunları kış evlerinde ziyaret etmek mümkün.

Sürüngen evinin de bulunduğu hayvanat bahçesinde çeşitli timsah ve yılan türlerini görmek mümkün.

Yırtıcı hayvanların olduğu kuşlarda farklı bir bölümde ziyaretçilerini bekliyor.

Aslan, kaplan, jaguar, zebra, fil, lama, deve kuşu, tay, deve, at, kanguru kemirgenler ve daha fazla bir sürü hayvan bulunmaktadır.

Bu hayvanların bakımında ve kafes şekillerine göre yazlık ve kışlık yerlerde bulundurulmuş iklim koşullarına göre bu durum çeşitlilik göstermektedir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde yer alan Zooloji Ve Doğa Müzesi de çeşitli kemikli ve kanatlı hayvanları bulundururken çeşitli deniz canlısı ve goril iskeletlerini de barındırmaktadır.

En sevilen yerlerden olan Tropikal Kelebek Adası. Kesinlikle gittiğiniz zaman uğramanız gereken yerlerden birisidir.Ortamın atmosferi ve huzuruna  bayılacaksınız. İçerisinde envai çeşit bitkinin bulunduğu ve kuş cıvıltılarının olduğu yer sanki sizi cennetteymiş gibi hissettirecek.Bunun dışına ortama bırakılan kelebekleri de görmeniz mümkün. Kesinle fotoğraf çekmek için en güzel yerlerden biri olduğunu unutmayın. Bol bol fotoğraf çekinin.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin güzelliklerini saymakla bitiremiyoruz. Bunun için kesinle görülecek yerlerden.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde Bulunan safari parkı Türkiye’nin ilk safari parkı olarak 23 Nisan 2011 Yılında açılmıştır. İçerisindeki 257 adet hayvanın 25 farklı türü vardır. Bunun dışında 500 adet kanatlı hayvanın olduğu 50 adet tür vardır. Birbirleri ile yaşamasında sakınca  olmayan hayvanların bırakıldığı ortamda tiftik keçileri, alageyik, kızılgeyik, bidilli, kanguru, manda, deve kuşu, lama, ceylan, tavus kuşu, tavuk, horoz, ördek, kaz gibi bir çok hayvan vardır. 200 dönümlük araziye kurulan bu alanda hayvanların yem ve su ihtiyaçları da alanın içinde karşılanmaktadır. Bunun dışında safari parkının içinde hayvanların serinlemesi için göller yapılmıştır. Safari parkını gezmek isterseniz üzeri açık safari araçlarına binip hayvanları doğal ortamında ve yakından görme şansı elde edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir