Doğu Anadolu Bölgesi

Hakkâri Gezi Rehberi

Hakkâri ülkemizin en doğu ucunda ye alan ve en kayalık ve sarplık yerlerinden birisidir. Şehirde bulunan kalıntılar daha önce pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını gösterir. Bunlar arasında Pers, Hitit, Urartu, Arap, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri de yer alır. Bu bölgede bulunan mağaralardaki kalıntı ve resimlerden Hakkâri tarihinin oldukça eskiye dayandığı söylenebilir. Tarihte burada yaşayan Hakkar kabilesinin isminden Hakkar’ın Yeri kelimesinden Hakkâri ismi türemiştir. Çok eski bir tarihe dayansa da mimari ve tarihi eserler açısından biraz zayıf bir ilimizdir. Çünkü bölgenin engebeli ve ağlık olması inşa yapılmasını engellemiştir.

Hakkâri’nin Doğal Güzellikleri

Doğa Hakkâri’ye bazı zorluklar çıkarmış olsa da çok önemli güzellikler de kazandırmıştır. Bunlardan birisi de cennet Cehennem Vadisi’dir. Vadinin bir kısmı buzullarla kaplıdır, diğer kısmı ise bitki örtüsü ve üzerinde yetişmiş olan binlerce çiçekle muhteşem görünür. Bu vadi hem doğa gezileri ve sporları hem de kamp yapmak için uygundur. Hakkâri’de bir volkanik dağ da bulunur.

Yinik Dağı’nın daha önceki patlamaları sonucu oluşan Kapadokya’ya benzeyen bir alan vardır ve buraya Vanadokya ismi verilir. Vanadokya yağmur suları, volkan püskürtmeleri, kayaçlar sonucu oluşmuştur ve tıpkı peri bacaları gibi görünür. Yüksekova ilçesinde Cilo Dağı’nın zirvesinde yer alan Seyithan Gölü de Hakkâri’nin doğal güzelliklerinden birisidir. Bu gölün etrafı da Berçelan Yaylası’dır ve halen halk tarafından yazları bir yerleşim yeri olarak kullanılır.

Tarihi Eserleri

Hakkâri’de tarihi eser denince akla gelen ilk şey Meydan Medresesi’dir. 18. yüzyılda yapılmış olan bu medrese dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. Taç kapısı, iki katlı ve revaklı avlusu ile mimari açıdan önemli bir binadır. Ayrıca taş işlemeleri de dikkat çeker.

Hakkâri’nin orijinal hali ile korunmuş olan en önemli tarihi eseridir. Şemdinli Çayı’nın üzerine kurulmuş olan Taşköprü’nün iki ayağı da kayalıkların içine yerleştirilmiştir. İnşası sırasında düzgün kesme taşlar kullanılmış ve tek gözlü olarak kurulmuştur. Hoşap Kalesi Hakkâri’nin bir diğer tarihi eseridir. Urartulardan kalma olduğu kabul edilen bu kale iç ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kalenin içinde sarnıçlar, seyir köşkü, zindan ve mescit yer alıyor.

Hakkâri Tarihi

Hakkâri tarihte hem Araplara, hem Ermenilere, hem Türklere hem de Kürtlere ev sahipliği yaptı. Bunların hepsinden izle görebileceğiniz bu kadim şehirde çok sayıda mağara yer alıyor. Bunların hepsi hakkında henüz bir inceleme yapılmamış. Ama mağara duvarları ve eski tarihi eser kalıntılarından Hakkâri’nin hem köklü hem de oldukça zengin bir tarihi olduğu biliniyor.

Hakkâri’de Ne Yapılır ve Ne Yenir?

Berçelan Yaylası dışında Hakkâri’de Durankaya Yaylası da yer alır. Her iki yayla da kayak sporları için uygundur. Bu yerlerin el değmemiş ve ihtişamlı doğası da doğa gezisi yapmak isteyenleri bekliyor. Kayak sevenler için Hakkâri’deki en önemli adres Merga Bütan Kayak Merkezi’dir. Hakkâri’ye özellikle ilkbahar ve yaz aylarında gidilmelidir. Hem muhteşem doğasını izlemek hem de kışın çok karlı olmasından dolayı bu aylar en uygun aylardır.

El değmemiş ve turistik olmayan bir bölgede yer aldığı için organik ve zengin mutfak ürünleri ile de dikkat çeker. Tıpkı Van gibi Hakkâri’nin de otlu peyniri meşhurdur. Çukurca tahini ve tandır ekmeği de oldukça lezzetlidir. Keşkek, kemikli kavurma ve parmak kebap en ünlü Hakkâri yemekleri arasındadır. Hakkâri şehir merkezinde hem pansiyon hm de otel seçenekleri vardır. Her bütçeye uygun bir konaklama yeri bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir