Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Hatay Gezi Rehberi

Avrupalı tarafından Çin’in kuzey kısmına Hıtay denilirdi. Hıtaylar ismini taşıyan Türk kabileleri 10.yy da Çin’in kuzeyini işgal edince Atatürk tarafından Hıtaylar’ın Anadolu’ya gelmiş oldukları kabul edildiğinden Antakya’ya Hatay ismini vermiştir. Hatay insanlığın ilk yerleşim birimidir. Geçmişten bugüne kadar farklı farklı kültürler ve beraberinde inançların yaşadığı, çeşitli uygarlıkların bulunduğu bir kenttir.

Hatay’da yaşam M.Ö.100.000’lere dayanmaktadır. Hatay Akdeniz Bölgesinde doğusunda ve güneyinde Suriye, kuzeydoğusunda Gaziantep kuzeyinde Osmaniye ve Adana batısında Akdeniz ile çevrilidir. Hatay’ın ilçeleri Antakya, Altınözü, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı’dır.

Hatay’ın Coğrafi Konumu

Hatay Doğu ile Batı kültürünün kesiştiği bir yerdir. Coğrafi konumu açısından hem ticaret hem de transit geçiş yolu açısından önemli bir konumdadır. Orta Doğu’ya bağlanan önemli bir kavşaktır. Ayrıca İskenderun limanından Akdeniz’e açılması da ticari açıdan katkı sağlayan yönüdür.

Hatay’da iklim; Akdeniz iklimidir. Senede birkaç gün kar yağabilir. Kışlar ılık ve bol yağışlı geçer. Yazları sıcak ve kuraktır. Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Bunun dışında doğal örtüsü olan ormanlarda mevcuttur. Hatay’ın ekonomisi, tarıma, sanayiye ve ticarete dayalıdır. Toprakları verimli olduğundan ekim alanları da fazladır. Bol ürün alınır. Turunçgiller ve sebzeler ağırlıklıdır. İpekyolu’nun Akdeniz’e açılan bir kapısı olduğundan ticaret açısından ekonomisinde etki gösterir. Kültür ve turizm açısından ekonomik yapısı pozitif etkilenmektedir.

Hatay’a Nasıl Gidilir

Akdeniz Bölgesinde yer alan Hatay’a kara yolu, hava yolu, deniz yolu, demir yolu seçenekleri ile rahatlıkla gidilebilir. Özel bir araçla 11 saatte ulaşılır. Uçakla da 1.30 dk da ulaşılır.

Hatay yemekleri anlatılamayacak, sıralayamayacak kadar çok ve çeşitlidir. Yemekleri, mezeleri, tatlıları ile farklılığı her zaman ön plandadır. Kuşkusuz Hatay denildiğinde akla gelen Künefe’ dir. Onun dışında Kömbe, Abagannuş, Kâğıt kebabı, tadılması gereken lezzetleri arasındadır. Sini Kebabı, Belen Tava, Hatay döneri, sabah kahvaltılarında her zaman doğal ve taze ürünlerle dolu bir masa mevcuttur. Kırma zeytinleri, biberli ekmekleri sofraların vazgeçilmezidir.

Hatay’ın Haytalı diye bir tatlısı vardır ki, künefeden sonra olmazsa olmaz tadılması gerekenler listesindedir. Hatay’da kuşkusuz kebap ve ete doyulur. Çöp şişleri, dönerleri vazgeçilmezdir. Mezeleri çeşitliliği ile masaların adeta süsüdür. Bulguru, baharatı, nar ekşisi, turşusu, biber salçası fark yaratır. Hatay’ın mutfağında zeytinyağı yoğun olarak kullanılır. Ve yemeklerin vazgeçilmezi nar ekşisidir.

Hatay’da Gezilecek Yerler

Hatay tarihi güzellikleri yanı sıra yaylaları, kaplıcaları, plajlarıyla farklı bir ambiyansa sahip şehirdir. Burada geçmiş döneme ait her kalıntıyı bulabilmenin farklılığını yaşamanın yanı sıra deniz, kum, güneş ten de yararlanılır. Hatay gezisi esnasında hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikleri bir arada görerek adım adım ilerlenmelidir. Hatay Arkeoloji Müzesi, ST.Pierre Kilisesi, Manastırlar, Titus Tüneli, Beşikli Mağara, Hıdır bey Musa Ağacı görülmesi gereken yerlerdir. Hatay medeniyetler diyarıdır. Kültür ve tarih mozaiği açısından önem taşır. Şehrin en önemli simgesi Defne ağacıdır.

Hatay’da yapılan kültürel etkinliklere gelince; Kütüphane haftası etkinlikleri, Turizm haftası etkinlikleri, Hıdrellez kutlamaları, Hatay tanıtım günleri, eğitim ve sanayi dışında eğlence bazında birçok festivallerin düzenlenmesi mevcuttur. Hatay’da gece hayatı turizmin hareketlenmesi ile birlikte hız kazanmıştır. Canlı müzik mekanları, barlar mevcuttur.

Bazı mekânlarında fasıl ekipleri sevenlerine hitap eder. Hatay merkez başta olmak üzere neredeyse tüm ilçelerinde eğlencenin tadı çıkarılabilir. Hatay’ın sıra geceleri de mutlaka görülmesi gereken bir eğlence tipidir. Hatay gündüzünden gecesine, yemeklerinden, gezilecek yerlerine kadar dopdolu bir şehir olup, bir Hatay seyahati sonrası anlatılacak çok şey olacağı da aşikâr bir durumdur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir