Akdeniz Bölgesi

İçel (Mersin) Gezi Rehberi

Geçmiş yıllarda iki ismi olan Mersin ilinin bir diğer adı İçel’dir. İçel olan ismi resmi olarak Mersin olmuştur. Artık İçel adında alınmamaktadır. Mersin denizlerle çok haşır neşir olan bir ilidir. Mersin ili adını kendisi ile aynı olan meyveden almaktadır. Yaban mersini olarak bilinen meyvenin bu şehri adını verdiği öne sürülüyor. Mersin ile tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin turistik mekânlarından bir tanesidir.

Mersine Nasıl Gidilir?

Mersin ili Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Upuzun sahili sıcak iklimi ve herkesin beğenisini topluyor. Mersin iline gitmek istediğiniz zaman ister karayolu ister hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat Mersin ilinde Havalimanı olmadığı için kent merkezine 1 saat uzaklıkta olan Adana iline ulaşabilirsiniz. Adana ilindeki havalimanına iniş yaparak 1 saat içerisinde Mersin’e ulaşabilirsiniz. Mersin’in en yakın komşusu Adana, Hatay, Antep, Niğde oluyor. Mersin iline her şehirden ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolu ile rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Mersin İklimi Nasıldır?

Mersin yaz şehri diyebiliriz. Kışları ılık ve yağışlı yazları ise sıcaktır. Tatil yapmak isteyenler için mevsim koşulları her mevsim normaldir. Yaz aylarında muhteşem denizi ve havası ile tatil severlerin uğrak mekânı oluyor. Kış aylarında sağanak yağış görürse de aşırı soğuk olmaz. Kentin tamamı ılıman iklime sahiptir. Yaz aylarında aşırı ve bunaltıcı sıcak olabiliyor. Bu yüzden tropikal meyvelerin yetiştirildiği bir şehirdir.

Mersin Turistik Bir Şehir

Mersin ili kesinlikle tatil yapmak isteyenler için ideal bir memlekettir. Hava koşulları muhteşem denizi ve birçok turistik mekânları ile herkesin dikkatini çekiyor. Mersin’in hem kent merkezi hem de ilçelerinde birçok turistik mekân vardır. Doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile gezilmeye değer bir memlekettir. Birbirinden güzel plajları ve sahilleri ile tatil sevenlerin gözde noktasıdır. Mersin’in şehrinde yol boyunca her tarafta deniz görmeniz mümkündür. Yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında en sık tercih ettiği tatil mekânları Mersin ilinde bulunmaktadır.

Mersinin Meşhur Yiyecekleri

Mersin’in birçok kendine özgü yöresel yiyeceği bulunmaktadır. Mersin denilince akla ilk gelen yiyecek tantuni oluyor. Her 25 metrede bir tantunici bulmanız mümkün. Mersin ayrıca cezeryesi, bici bici yiyeceği ile de ünlüdür. Akdeniz sahili olduğu için her türlü balık çeşidi mevsiminde bulabilirsiniz. Mersin’de tatlı olarak kerebiç çok ünlüdür. Mersin yolunuz düştüğünde mutlaka kerebiç ve tantuni yemeden dönmeyin. Tabii ki muz denilince muz cenneti olan Mersin ilçesi Anamur akıllara gelmektedir. Türkiye’nin en çok muz üretilen şehri Mersin Anamur’dur. Ayrıca Mersin ile sıcak iklimi sayesinde narenciyesi ile de meşhurdur.

Mersinde Gezilecek Yerler

Geldiğiniz zaman gereken birçok yer vardır. Mersin’in ilçeleri arasında olan Tarsus ilini gezmeden Mersin’den ayrılmayın. Tarsus Şelalesi ve büyük Tarsus hayvanat bahçesini mutlaka ziyaret edin. Ayrıca bu ilçede bulunan yedi uyurlar mağarasını mutlaka görmelisiniz. Kızkalesi Mersin isimlerindendir. Ayrıca cennet cehennem de Kız kalesinde bulunmaktadır. Mut Yerköprü Şelalesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Aydıncık’ta bulunan Aynalı göl Mağarası, Anamur ilçesinde bulunan Mamure Kalesi, Anamur ilçesinde bulunan Ören antik kentini gittiğiniz zaman mutlaka gezin.

Geçmiş yıllardan günümüze kadar gelmiş olan bu tarihi yapıları sizler de Mersin’e geldiğiniz zaman mutlaka gelip görün. Mersin ve ilçelerinde birçok tarihi eser mevcuttur. Yol boyunca uzanan masmavi denizine girerek tatil yapabilirsiniz. Birçok tatil ilçesi bulunmaktadır. Mersin oldukça ucuz bir şehirdir. Mersin iline geldiğiniz zaman alışveriş yapmadan asla ve asla gitmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir