Akdeniz Bölgesi

Isparta Gezi Rehberi

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nin kuzey tarafında yer alan, aynı zamanda Göller Bölgesi’nde bulunan güzel bir ildir. Güney tarafında Antalya, batıda Burdur, doğu tarafta Konya ve kuzey tarafta Afyonkarahisar ile komşu durumdadır. İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi kesişim noktasında yer alır. Isparta isminin nereden geldiği net olarak bilinmese de en yaygın olan durum Mora Yarımadası Spartalılarından geldiği yönündedir. Oldukça büyük bir topluluk olan Spartalılar bugünkü Isparta bölgesine yerleşmişler ve bu bölgeye Sparta (Yunanistan’daki isim) demişlerdir.

Isparta’ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Kesişim noktasında yer alan şehirde hem karasal iklim hem de Akdeniz iklimi görülür. Şehirde yaz ayları genel olarak sıcak ve kurak, kış aylarıysa oldukça serin ve yağışlıdır. Şehri gezmek için en ideal olan zamanlar nisan ve mayıs aylarıdır. Bu zamanlarda hava çok sıcak ya da çok soğuk olmaz. O nedenle seyahat zamanları bu aylara göre düzenlenebilir.

Isparta’ya hava yolunu kullanarak ulaşmak mümkündür. Şehirde var olan Süleyman Demirel Havaalanı’na İstanbul’dan kalkan seferler düzenlenir. Başka ülke ya da şehirden hava yolunu kullanarak Isparta’ya gelmek isteyenler İstanbul aktarmalı bir uçuş yapmalıdırlar. Bununla birlikte Isparta’ya sefer yapan pek çok otobüs firması mevcuttur. Gül ve lavanta zamanlarında Isparta’ya olan ilgi çok fazladır. O nedenle ulaşım organizasyonlarının daha önceden yapılması gerekmektedir.

Isparta’da Nerede Kalınır ve Ne Yenir?

Isparta şehrinde konaklama yapmak için çok sayıda seçenek mevcuttur. İsteyen kişiler beş yıldızlı otellerde konaklama sağlayabilirken isteyenler de daha küçük pansiyon veya apart seçeneklerinden faydalanabilirler. Kış mevsiminde Davraz Kayak Merkezi’ni ziyaret edenler de bu merkezin olduğu yerde harika konaklama seçenekleriyle karşılaşırlar. Isparta’nın pek çok köyü oldukça popülerdir ve köylerde konaklama için köy evleri kullanılır.

Isparta şehrinin tarım yönünden var olan canlılığı şehrin mutfağına da yansımış durumdadır. Isparta mutfağında oğmaş, top tarhana ve irmik çorbası öne çıkar. Isparta ile özdeşleşmiş olan bir diğer yiyecek de fırın kebabıdır. Eğirdir Gölü’nde bulunan alabalık ve sazan da denenmesi gereken lezzetlerdendir. Bunun dışında şalgam aşı, dolma, oturtma, kaymaklı kadayıf, lorlu güllaç ve kabak tatlısı da denenmesi gereken diğer yiyeceklerdir.

Isparta Gezilecek Yerler

Isparta denildiğinde akla ilk gelen güller ve lavantalar olur. Doğal güzellikleriyle insanın başını döndüren bu şehir sahip olduğu tarihi yapılarla da farklı bir gezi deneyimi yaşatmaktadır.

 Eğirdir Gölü

Isparta denildiğinde görülmesi gereken yerlerden ilki Eğirdir Gölü’dür. Etrafında yer alan yeşillik ve meyve bahçeleriyle cennetten bir köşe gibidir. Yaz mevsiminde bile bunaltıcı olmayan bir havası vardır. Huzurlu bir tatil için mutlaka tercih edilmelidir.

Lavanta Bahçeleri

Lavanta bahçeleri Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak Köyü’nde yer alır. Bu harika yere dünyanın dört bir yanından insanlar akın etmektedir. Isparta ili gülleriyle meşhurdur. Bunun yanı sıra lavanta tohumları projesiyle yeni bir gelir kapısı açılmış ve aynı zamanda harika bir alan oluşturulmuştur. Bu harika yere haziran- ağustos ayları arasında gidilebilir.

Kovada Gölü Milli Parkı

1070 senesinde Milli Park olan Kovada Gölü, 1992 senesindeyse birinci derece doğal sit alanı haline gelmiştir. Muhteşem bir görüntüye sahiptir. Göl girişinde bulunan müzede göldeki ve çevredeki bitkilerin ve hayvanların bilgilerine yer verilmiştir.

Davraz Dağı

Davraz dağı sporseverlerin sıklıkla uğradığı bir yerdir. Burada kayak dışında yamaç paraşütü, trekking ve dağcılık sporları da yapılır. Toplamda 12 pistin yer aldığı dağda harika bir tatil geçirilebilir.

Aziz Paulus Yürüyüş Yolu

Bu bölgede çok sayıda tarihi eser ve kilise bulunur. Bu bölge kutsal sayılan bir bölgedir. Hristiyanlık tarihindeki çoğu önemli olayın burada geçtiği bilinir. Yol Perge’den başlar ve Eğirdir Gölü’nde sona erer. Toplamda 500 km uzunluğa sahip olan yolu yürüyerek 27 günde gitmek mümkündür. Harika manzaralar ziyaretçilerini beklerken yol üzerinde konaklama yapılabilecek çok sayıda seçenek mevcuttur.

 Isparta Müzesi

Müzede toplam olarak 17.976 eser sergilenir ve hazine, arkeoloji, halı ve etnografya şeklinde dört ayrı kategori yer alır. Isparta ile özdeşleşmiş olan halılar ve gül yağı yapılan damıtma kazanı oldukça ilgi çekici parçalardır.

 Kutlubey Ulu Camii

Şehir merkezindeki en eski camidir. Net olarak bilinmese de 1429 senesinden daha evvel yaptırıldığı düşünülmektedir. Camide yer alan süslemeler, ince işçilikler ve madalyonlar oldukça dikkat çekicidir.

Adada Antik Kenti

Kentin ne zaman ve kim tarafından kurulmuş olduğu bilinmez. Roma İmparatorluğu zamanında en parlak dönemlerini yaşadıkları bilinir ve kalıntılar çok fazla bozulmadan günümüze dek ulaşmıştır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Zindan Mağarası

Zindan Mağarası Roma döneminde bile aktif şekilde kullanılmış olan bir mağaradır. Derinliği 765 metreyi bulur ancak güvenlik sebebi ile 300 metresi gezilebilir.

Isparta Gece Hayatı

Şehirdeki gece hayatı öğrenciler varken oldukça canlıdır. Öğrenciler tatilde olduğu zamansa bu canlılık düşer. Kardelen Gazinosu şehirde oldukça ünlüdür. Doksanlı zamanlardan kalma olan gazino günümüzde bile şanını korumaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir