Marmara Bölgesi

İstanbul Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık şehri olma özelliği taşıyan İstanbul metropolitan şehir statüsündedir. Hem ticaretin hem de turizmin yoğun olduğu şehir dünya genelinden yüz binlerce insanı ağırlıyor. Marmara Bölgesinde bulunan şehrin komşu illeri Doğuda Kocaeli, Batıda ise Tekirdağ’dır. Kuzeyinde Karadeniz yer alıyor, Güneyinde ise Marmara Denizi bulunuyor.

İstanbul’un ilçeleri çok fazladır. Ancak en kalabalık ve bilinen ilçeleri; Üsküdar, Beşiktaş, Eminönü, Bağcılar, Şişli, Esenler, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Pendik, Tuzla, Zeytinburnu ilçeleridir.

Tarihi güzellikleri ve köklü geçmişi ile İstanbul son derece gözde bir şehirdir. İstanbul’un tarihte bilinen ilk ismi Byzantion’dur. Daha sonra Konstantinopolis ismi ile anılmıştır. Osmanlı Devleti şehri fethettikten sonra burası için bir isim belirlememiştir. Ancak zamanlarda Dersaadet, Asitane, Darülhilafe gibi isimlerle anılıyordu. Sultan 3. Mustafa şehir için genelde İslam şehri olarak nitelendirilen İslambol ismini kullanırdı. Cumhuriyet ilan edildikten sonra ise bu isim İstanbul şeklinde değiştirildi.

İstanbul Ekonomi Ve İklim

İstanbul Türkiye’nin en önemli ticaret şehirlerinden biridir. İstanbul limanı çok işlek bir limandır ve uluslararası alanda deniz ticareti çok gelişmiştir. Aynı zamanda dünyanın ve ülkenin önemli şirketlerinin merkezleri de yine İstanbul’da bulunuyor. Turizm yönünden ilk sırada gelen şehir denilebilir. Çok eski devirlerden kalma yapıları sayesinde İstanbul her yaştan turistin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda İstanbul çok kalabalık bir şehirdir. Kalabalık olması ise dışarıdan aldığı göçlerdir. Her mevsim turist ziyaretine açıktır. Bu da döviz girişi açısından büyük bir artı oluşturuyor.

İstanbul en yağışlı mevsimi kış mevsimidir. Birçok farklı iklim tipi görülen bir şehirdir. Burada yazlar sıcak ve kurak geçiyor. Kış ayları da ılık ve yağışlıdır. Kar yağışı da görülebiliyor.

İstanbul’un Görülmesi Gereken Yerleri

İstanbul’da görülmesi gereken yerler saymakla bitmez. Ancak her yeri gezebilme imkânınız yoksa belli başlı yerleri mutlaka görmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki Kız Kulesidir. Efsanesi ve muhteşem yapısı ile neredeyse İstanbul’un simgesi haline gelmiş biri yapıdır. Bir diğer görülmesi gereken yer Galata Kulesi’dir. Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Topkapı Sarayı görülmesi gereken yerler arasındadır. Bunun yanında Adaları mutlaka gezilmelidir.

Sultanahmet Cami de yine insanlara cazip gelen mekânlardan biridir. İstanbul Akvaryuma uğrayabilir ve devasa balıkları görebilirsiniz. En önemli yerlerden biri de kuşkusuz Pierre Loti Tepesi’dir.

İstanbul Etkinlikleri Ve Eğlenceleri

İstanbul eğlencenin merkezi olarak bilinen bir şehirdir. Burada en ünlü barları ve kulüpleri ziyaret edebilirsiniz. İstanbul’da hemen her zaman gidilebilecek bir sergi, konser ya da eğlence etkinliği bulmak mümkündür. Harbiye açık hava konserleri insanların akın ettiği eğlencelerden biridir. Gece hayatı çok renklidir. Birçok ünlü şarkıcı İstanbul’da bulunan ünlü mekânlarda sahne alıyor.

İstanbul’da Ne Yenir Ve Nerede Kalınır?

İstanbul’da insanlar yeme içme konusunda çok geniş bir alternatife sahip. Çin lokantasından geleneksel Osmanlı mutfaklarına kadar hemen her kültürde tat bulabilmek mümkün oluyor. Çok ünlü et lokantaları vardır. Mini kafelerde de atıştırmalıklar yiyebilme imkanı sunuluyor. Ancak yemek kültürü yönünden çeşitlilik çok fazladır. Otel sayısı çok fazladır. Çok ucuz oteller yanında çok pahalı oteller de bulunuyor. 5 yıldızlı otellerde konaklamak istemeyenler butik otel ya da pansiyon tercih edebiliyor.

İstanbul’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a gitmek için hemen her türlü seyahat türünü seçebilirsiniz. Havayolu, tren yolu, deniz yolu, kara yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Hızlı tren seferleri ile İstanbul’a kısa sürede gelmek mümkündür. Aynı zamanda yeni açılan İstanbul Havaalanı da oldukça işlek şekilde hizmet veriyor. Sabiha Gökçen Havalimanı da oldukça kalabalık bir havaalanıdır.

Bir yorum

  1. Bu Güzel Yazınız için tşk ederim zevkle okudum gitmedigim bir kaç yer kaldı sizin sayenizde onlarıda gezicem tşk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir