Ege Bölgesi

İzmir Gezi Rehberi

Ege Bölgesinde yer alan İzmir Türkiye’nin 3. büyük ili konumundadır. Denize kıyısı olması İzmir’i popüler şehirlerden biri haline getirmiştir. Hem çok modern bir şehirdir hem de oldukça farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir Kuzeyde Balıkesir, Batıda Ege Denizi, Güneyde Aydın, Doğuda Manisa ve Aydın illeri ile komşudur. Önemli ilçeleri ise Aliağa, Balçova, Bornova, Bayındır, Bergama, Beydağ, Ödemiş, Konak ilçeleridir. Bunun yanında daha birçok ilçesi vardır.

Zengin bir tarihi olan şehir ismini Homeros destanlarında anlatılan Kıbrıs Kralı Kinyras’ın kızı olan Smyrna’dan almıştır.  Yaygın bir mitoloji inanışına göre de ünlü tanrıça Artemis, İzmir’de yaşamıştır.

İzmir Ekonomisi Ve İklimi

İzmir hem ticaret hem tarım hem de turizm şehridir. Her yönden kendini geliştirmiş bir şehir olan İzmir, yaz aylarında mevsimlik göç oranı yüksek şehirlerden biridir. Tarım işçisi olarak gelen insanlar yanında turizm sektöründe çalışmak isteyen insanların da ilgi gösterdiği bir ildir. Şehirde birçok tarım bitkisi yetiştiriliyor ve çeşitli maden rezervleri yönünden oldukça zengindir. Aliağa petrol rafinerisi de yine İzmir’in kalkınmasında önemli bir role sahiptir.

İzmir iklim olarak Akdeniz İklimi etkisi altındadır. Bu iklim koşullarına göre kışları oldukça ılık geçer ve yaz ayları sıcaktır. Genelde yağış türü yağmur şeklindedir. Bu da şehirde tarımın gelişmesine önemli bir etki etmektedir.

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler Ve Doğal Güzellikler

İzmir gezilecek yönünden zengin bir şehirdir. Deniz turizmi yanında insanlar çeşitli turlar aracılığı ile İzmir’de bulunan antik kentleri gezme amacı ile de şehri ziyaret ediyor. İzmir Saat Kulesi insanların ilk görmek istediği yerler arasındadır. Bu saat kulesi artık İzmir ile tamamen özdeşleşen bir yapı haline gelmiştir. Farklı hediyelik eşya almak isteyen insanlar Tarihi Kemeraltı Çarşısını ziyaret edebilirler.

Bu çarşıda rengârenk ve otantik hediyelik eşyalar bulmak mümkün olmaktadır. Diğer gezilecek yerler arasında Kızlarağası Hanı, Agora, Kadifekale, Aziz Voukolos Kilisesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi gibi birçok yer bulunuyor. Bunlara ek olarak İzmir Kordon Boyu da İzmir’e gidenlerin çok ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor.

İzmir Etkinlikleri Ve Festivalleri

İzmir turistlerin çok ziyaret ettiği yerlerden biri olduğu için etkinlik açısından oldukça aktif bir şehirdir. Konser, sergi ve fuar açısından ziyaretçilerine eğlenceli zamanlar geçirten bir şehirdir. Uluslararası İzmir Fuarı her sene binlerce insanı ağırlayan bir fuardır. Düzenlenen festivaller arasında Selçuk Efes Deve Güreşi Festivali, Çocuk Kitapları Şenliği Turizm Kültür Sanat Etkinliği, Urla Ot Festivali, İzmir Tohum Takas Şenliği çok ilgi gören etkinliklerdir.

İzmir Konaklama Ve Yeme İçme Olanakları

Konaklama açısından sorun yaşamayacağınız bir şehirdir. Lüks ve modern otellerin yanında yöresel minik pansiyonlar da insanlara hizmet veriyor. Butik otel sayısı çok fazladır. İzmir merkezde ve çevre ilçelerde kalınabilecek uygun yerler bulunuyor. Yeme içme açısından da oldukça iyi bir şehirdir. Restoran ve kafeler insanlara oldukça leziz tatlar sunuyor. İzmir’in çok sevilen tatları arasında sebze, balık ve ot kullanımı yaygındır. İzmir kıyı kesimlerde Akdeniz mutfağının en iyi balığını İzmir’de tadabilirsiniz. Zeytinyağı yemeklerde ağırlıklı olarak kullanılan bir yağdır.

İzmir’e Nasıl Gidebilirsiniz?

İzmir karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Belli saatlerde feribot seferleri düzenleniyor. Her uçak firması mutlaka İzmir’e günlük sefer düzenliyor. Otobüs ile İzmir’e ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda kendi şahsi aracınız ile de rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir havaalanı son derece aktif bir havaalanı olarak insanlara hizmet veriyor. Karayolu ile İzmir’e gelmek isteyenler genelde Çanakkale, Bursa, Bolu ve Ankara yolları üzerinden şehre ulaşım sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir