Uncategorized

İztuzu Plajı (Dalyan)

İztuzu plajı Muğla ilinin Ortaca ilçesinde yer almaktadır. Doğal ve berrak suyu dünyanın hayran olduğu aynı zamanda kumsalının da dünyada ilk 10’da olduğu gerçeği vardır. Tatlı su ile deniz suyunun karışımıdır. Bir tarafta tuzlu Akdeniz suyu diğer tarafta tatlı su şeklindedir. Ve kumsalında caretta carettalar gezinmektedir. Bu nedenle de İztuzu plajına Kaplumbağa Plajı denilmektedir. Avrupa’nın en iti plajları arasında sayılmaktadır. Ve 4,5 km’lik uzunluktaki bu plajın en önemli özelliği altın rengindeki ince kumlarıdır ve bu kumlara da caretta carettaların yumurta bırakması şaheserliği ortadadır.

Caretta Caretta Üreme Alanı

Dalyan İztuzu plajı caretta carettaların üreme alanlarından biridir. Kaplumbağalar sesten rahatsız olduklarından akşam 20:00 den itibaren sahile kimse alınmaz. Hele hele yumurta bırakma dönemlerinde evcil hayvanlar da plaja alınmaz. Plajda bir kaplumbağa hastanesi vardır. Burada carettalara aşırı özen gösterilmektedir. Ve bu özenin aynı zamanda turistler tarafından da aynı şekilde olması istenir.

Dalyan İztuzu Plajı Neden Özeldir?

Tatlı ve tuzlu suyun bir arada olması özelliği vardır. Plaj 4,5 km uzunluktadır. Caretta carettalar yumurtladığı için Kaplumbağa Plajı olarak bilinir. Yumurtaların olduğu bölgeler düzenli işaretlenmelerle kontrol altına tutulur. Akşam saatlerinde gürültü çıkarmak ve ışık yakmak kesinlikle yasaktır. Bir başka özel olma sebebi Avrupa’nın en iyi açık alanıdır, en iyi plajıdır.

İztuzu Plajı Nasıl Oluşmuştur?

İztuzu antik çağlarda bir liman kenti iken Rodos depremi sonrası Dalaman Çayı İztuzu plajının oluşmasına neden olmuştur. Dalaman çayının yatağı değişmiş ve kumlar kıyıda toplanmaya başlamıştır. Ve altın sarısı kumlar plajı oluşturmuştur.

Dalyan huzurlu, ruhu dinlendirme özellikli, romantik zamanların yaşanabileceği ve aynı zamanda da tarihi eserlerin görülebileceği bir yerdir. Ve Dalyan denilince de İztuzu Plajı kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır. Kum, plaj ve sığ bir deniz mükemmel bir tatil yeridir. Ve gerçek olan bir şey huzur ve doğa güzelliği arayanlar için Dalyan en uygun seçenektir. İztuzu sahili bir sit alanıdır. İztuzun’da masmavi ve berrak bir deniz, altın sarısı kum ve keyifli bir tatil yaşanan bir numaralı gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir