Afrika, Arap Ülkeleri, Kahire, Mısır, Uncategorized

Kahire Nerededir? Kahire ile İlgili Detaylar Nelerdir?

Kahire Mısır’ın başkentidir. Arap ve Afrika dünyasının en büyük şehri olan Kahire görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Bir çok insan her yıl gezip göreceği farklı yerler aramaktadır. Kahire’de bu yerlerin başında gelmektedir. Kahire’ye görmek isteyen insanlar pek çok soruya cevap aramaktadır. Kahire nerededir? Kahire’ye ne zaman gidilmelidir? Kahire’de ne yenilip içilmelidir? Kahire ile ilgili detaylar nelerdir? gibi bir konu merak edilmektedir. İşte görülmeye değer olan Kahire ile ilgili detaylar şöyledir;

Kahire Nerededir?

Kahire Dünyanın yedi harikasından olan Keops Piramidi‘ ne ev sahipliği yapan Mısır’ ın başkentidir. Kahire, Nil Nehri’nin doğu kıyısında bulunmaktadır. 1300 seneden beri aynı isimle aynı yerde yer almaktadır.Bundan dolayıda Doğu ve Batı’nın tamamlayıcısı olmaktadır. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan Kahire geçmişinden bu güne kadar çok sayıda kültüre ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kahire Başta Mısır olmak üzere çevre ülkelerinde ekonomik, kültürel ve politik merkezi konumunda olmuştur. Mısır hükümeti, parlamento, diplomatik temsilciler ve bazı devlet daieleri Kahire’ de bulunmaktadır.

Kahire her mevsim turist çeken bir yerdir. İnsanların hayatında mutlaka görmesi gereken şehir olan Kahire piramitlerin, tarihsel yapıların ve mumyacılığın akla geldiği ilgi çekecek yapı ve mekanlara sahiptir.

Kahire ile İlgili Detaylar Nelerdir?

Kahire’ de kurulan her devlet önceki devletin yaptığı yapıların yanına kendisinin yapılarını yaparak şehri genişletmektedir.  Böylece şehrin tarihi yapısı bozulmamaktadır. Kahire metropol şehir ünvanındadır. Tarihi gelişimine ve gelir durumlarına göre pek çok mahalleye ayrılmıştır. Kahire’ nin, Eski Kahire, Heliopolis, Nasr gibi birçok bölgesi vardır.

Tarih boyunca pek çok devletin sömürgesi altında olan Kahire tarihi ve kültürel birikime sahip olmuştur.

Kahire’de Gezilip Görülecek Yerler

Kahire’ de piramitler, Mısır Müzesi, El Ezher Camisi, Meryem AnaKıpti Ortodoks Kilisesi gibi pek çok gezilecek yer bulunmaktadır. Tarihi yapıların ve tarihi objelerin sergilendiği bir çok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Nil Nehri şehrin ortasından geçer ve şehre gelen ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunar. Ayrıca şehirde büyük pazarlar kurulur. Han El-Halili Çarşısı Kahire’nin en meşhur çarşısıdır. Kahire’de alışveriş yapmak turitlerin ilgisini oldukça çekmektedir. Kumaşlardan takılara çok sayıda zengin vitrinleriyle insanların gözüne hitap etmektedir. Kahire’de satılan en önemli ürün papirüstür. Mahmud Halil Müzesi Kahire’nin en önemli kültürel noktalarından bir tanesidir. Aziz Barbara Kilisesi, Kopt Müzesi, Ben-Ezra Sinagogu, Aziz George Kilisesi, Roma Babil Kulesi, Nil Nehri’nde yapılan tekne turları, Binicilik, çöl safarisi Kahire’de gezip görülmesi gereken yerler ve aktiviteler arasındadır.

Kahire’de gece hayatı oldukça karmaşıktır. Kentin çoğunluğumüslümanlardan oluşsada Kahire hareketli gecelere sahiptir. Bazı bölgelerinde mekan bulunmazken bazı bölgelerinde de çok sayıda bar ve gece kulüplerine rastlanmaktadır.

Kahire’de Ne Yemelidir?

Kahire’ de yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Zengin bir mutfağa sahip olan Kahire’ de Fuul ve Şıvarma öne çıkan yemeklerdendir. Balık, et ve et ürünleri, pirinç ve bazı tahıllar , sebze ve bolca baharat içeriklidir. Kahire’deki yemekler Türk mutfağıyla da benzerlik göstermektedir. Yemeklerden önce servis edilen mezeler birbirine çok benzemektedir. Ayrıca Kahire’ nin kahveleride meşhurdur. Özellikle Kakuleli Kahve en meşhur kahvesidir.

Kahire’ye Ne Zaman Gidilmelidir?

Kahire’de genel olarak turistlik sezon Aralık-Şubat ayları arasındadır. Bu zamanda gün içi hava sıcaklıkları şehirde dolaşmaya elverişlidir. Geceleri ise sıcaklıklar 8-10 derece düşmektedir. Haziran-ağustos ayları arası sıcaklıklar yüksek olduğundan çok tercih edilmemektedir. Ayrıca bu aylarda çölden esen rüzgarlar nedeniyle sokaklar hep tozlu olduğundan insanları zorlamaktadır.

Kahire’ye Nasıl Gidilir?

şehre 22 km uzaklıktadır. Şehir merkezlerine ulaşım taksi ve otobüslerle olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.