Akdeniz Bölgesi

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Akdeniz Bölgesinde yer alan Kahramanmaraş kendine has şehirlerden biridir. Zengin kültürel mirası ve son derece güzel doğal mekânları ile ilgi çeken bir yerdir. Kahramanmaraş Akdeniz İkliminin etkisi altındadır.  Yaz mevsimleri çok sıcak kışın da ılıman bir havanın etkisi hüküm sürüyor. İster istemez bu da Maraş’ta yetiştirilen tarım ürünleri üzerinde önemli etkiler yapıyor.

Kahramanmaraş Doğuda Malatya ve Adıyaman, Güneyde Gaziantep, Batıda Adana, Kuzeybatıda Kayseri, Kuzeyinde de Sivas şehirleri ile komşudur. Kahramanmaraş’ın ilçeleri Afşin, Pazarcık, Türkoğlu, Andırın, Elbistan, Göksun’dur. Maraş’ın bitki örtüsü orman ve maki topluluklarından oluşuyor.

Maraş ismine dair birtakım rivayetler vardır. Asur kaynaklarında Maraş’ın eski ismi Markosi olarak geçiyordu. Romalılar dönemine kadar bu isim kullanılmış daha sonra Gemanicia olarak değiştirilmiştir. Kent İslam zamanında Mar’aş ismini almıştır. Bu ismin anlamı Titreme Yeri anlamına geliyor. Daha sonra Kurtuluş Savaşı sırasında Fransızlara karşı verilen mücadele ile birlikte 1973 yılında Maraş İsminin önüne Kahraman ismi eklendi.

Kahramanmaraş Ekonomisi Nasıldır?

Kahramanmaraş ekonomisi kendine yeten bir ekonomidir. Buranın halkı genel olarak tarımla uğraşan insanlardır. Şehirlerde yaşayanlar ufak çaplı ticaretle uğraşırlar. Kahramanmaraş son yıllarda inşaat sektöründe önemli bir gelişme göstermiştir. Maraş sanayisi oldukça gelişmiş bir sanayidir. Tekstil fabrikaları birçok insana iş olanağı sağlıyor. Ancak kırsal kesimde yaşayan insanlar daha çok tarım ve hayvancılık işi ile uğraşıyor.

Kahramanmaraş’ta Nereleri Gezebilirsiniz?

Kahramanmaraş’ta gezilip görülecek birçok yer bulunuyor. Hem merkezinde hem de çevre ilçelerinde bu yerler insanların ilgisini çekecek düzeydedir. Maraş Kalesi insanların ilk olarak ziyaret ettiği yerler arasındadır. Şehir merkezinde bulunan bu kale içerisinde birçok çay bahçesi de bulunuyor. Şehre güzel bir şekilde bakmak istiyorsanız ilk durağınız Maraş Kalesi olmalıdır.

Tarihi Kahramanmaraş Çarşısını da gezmek isteyebilirsiniz. Burada çok güzel yöresel ürünler bulabilir ve oldukça güzel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Özellikle cevizden yapılan mücevher ve çeyiz sandıkları gelenlerin çok beğendikleri ürünlerdir. Bakırdan yapılan sürahi ve taslar da oldukça otantik eşyalardır. Bunların yanında Taş Köprü, Geleneksel Maraş Konakları, Başkonuş Yaylası, Döngel Mağaraları da yine gezilebilecek yerler arasındadır. Kahramanmaraş’ta bulunan Germenicia Antik Kenti de bulunuyor. Ancak bu antik kent henüz ziyarete açık bir yer değil.

Kahramanmaraş Etkinlik Ve Eğlenceleri

Kahramanmaraş Uluslararası fuarlara ev sahipliği yapan bir şehirdir. Her yıl düzenlenen fuarlara binlerce insan katılım gösteriyor. Son derece aktif olan bir fuardır ve dünyanın birçok yerinden gelen firmalar ürünlerini tanıtma imkânı buluyor. Aynı zamanda Maraş’ın kurtuluşu gününde insanlar çeşitli kutlamalar yaparak Maraş zaferini kutlayarak güzel ve duygulu anlar yaşıyor. Gece hayatı Kahramanmaraş için çok aktif değildir. Çünkü insanları sakin hayat süren insanlardır. Bulunan eğlence mekânlarına da genelde gençler ilgi gösteriyor.

Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?

Kahramanmaraş mutfak kültürü oldukça iyi denilebilir. Son yıllarda Maraş tarhanası hemen her yerde bilinmeye başladı. Tarhana hem çorba olarak kullanılan hem de çerez niyetine tüketilen bir tattır. Aynı zamanda dünyaya adını duyuran bir dondurması vardır. Maraş dondurması kendine has bir dondurma türüdür ve yerli yabancı herkes bu tadı severek tüketiyor. Çok sevilen yemekleri arasında sömelek köfte, Maraş tava, Maraş paça, Ciğerli bulgur pilavı çok sevilen yemeklerdendir.

Kahramanmaraş’a Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş’a gitmek için karayolu, demiryolu ve havayolunu kullanabilirsiniz. Otobüs ile hemen her yerden Maraş’ sefer düzenleniyor. Demiryolu ile de Türkoğlu’na kadar gidebilirsiniz. Merkeze gitmek için taksi ya da ilçe otobüslerinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir