Akdeniz Bölgesi, Gezi Fikirleri, Türkiye

Kahramanmaraş Şehir Rehberi – Görülecek Yerler

Ülkemizin bazı şehirleri var ki gösterdikleri mücadelelerle aldıkları ünvanları sonuna kadar hak ettiğini her seferinde göstermiştir. Bu şehirlerden biri de Kahraman ünvanına sahip Kahramanmaraş’tır. Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği üstün mücadeleden ötürü 5 Nisan 1925’te şehre İstiklal madalyası verilmiştir. İstiklal madalyasına sahip olan iki şehirden biri olan Kahramanmaraş 7 Şubat 1973’te Kahraman ünvanını alarak ismi değiştirilmiştir.

Kahramanmaraş Hakkında Bilgi

Dondurmasıyla meşhur olan şehrimiz, yerel işletmelerin desteği ve halkın azmiyle tüm dünyada bilinen bir marka haline gelmiştir. Şehir adeta dondurmayla özdeşleşmiş olup tüm dünyada şubeleri açılan marka olmuştur. Amerika’dan Çin’e kadar tüm dünyada dondurma tanıtımı yapılarak sunulmaktadır. Şehrimiz, sadece dondurmayla kalmayıp ayrıca ülkemizin elektrik ihtiyacının %14’ünü karşılayarak ülkemize ciddi katkılar sağlamaktadır.

Kahramanmaraş’ta Görülecek Yerler

2012 yılında büyük şehir olan Kahramanmaraş tarihi yapıları, doğal güzellikleri, mağaralar, içmeler ve kaplıcalarıyla gelip görmek isteyenlerde cazibe uyandırmaktadır. Kahramanmaraş Taş Medrese, Hurman Kalesi, Elbistan Ulu Camii ve Ceyhan Köprüsü şehirde görülmesi gereken tarihi yapılar arasındadır. Doğal güzellikleri arasında Tabiat Parkı, Kumaşır Gölü, Fımız Mesire Yeri, Kazma Bağları, Başkonuş Dağları ve Çokran Şelalesini sayabiliriz. Mağaralara ilgi duyan gezginler özellikle Kahramanmaraş’ta istediklerini bulabiliyor.

Kahramanmaraş’taki Mağaralar ve İçmeler

Direkli Mağarası, Bulut Deliği Mağarası,  Gümüşkaya Mağarası, Savruk Mağarası ve Eshab-ı Keyf Mağarası mutlaka görülmeye değer mağaralar arasındadır. İçmeler eğer Kahramanmaraş’a yolunuz düştüyse mutlaka uğrak noktalarınızdan birisi olmalıdır. Ekinözü İçmeleri ve Büyük Kızılcık İçmeleri şehirdeki içmeler arasındadır.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü bir tarih, samimi ve sıcak insanlarla iç içe bir keşfe çıkmak istiyorsanız, dillere desten olan Kahramanmaraş isteklerinizi tam olarak karşılamaktadır. Gezilecek yerlerinin yanı sıra mutfak kültürünün sunmuş olduğu birbirinden lezzetli tatları tadarak şehri ayrı bir sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir