En İyi Plajlar

Kaputaş Plajı (Kaş)

Kaş Kaputaş plajı doğal güzelliği hiç bozulmamış ve her yıl yerli ve yabancı turistlerce ziyaret edilir. Plaj bir kanyon ağzı plajıdır, tertemiz bir denizi ve sit alanı olma özelliği vardır. Deniz rengi tam bir turkuaz rengidir. Bu renk deniz altındaki doğal su kaynakları ile dağlardan gelen saf suyun birleşmesinden oluşmuştur. Sahilin yapısı kum ve çakıldan oluşmaktadır. Ayrıca derin olmadığından çocuklu aileler için idealdir. Kaputaş plajı içerisinde pek çok mağara da bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise Mavi Mağaradır.

Kaputaş Plajı Özellikleri

Plaj mavi bayrağa sahiptir. Antalya’nın en cennet koylarından biridir. Kaputaş, Kaş İlçesinin Kalkan mevkiinde yer almaktadır. Plajın etrafı sarp kayalıklarla çevrilidir bu doğal görüntü de en etkileyici yanıdır.

Kaputaş Plajı Denizi, Sahili Özellikleri

Kaputaş Plajı kanyon ağzı olarak da tanımlanmaktadır. Suyunun serinliği ve duruluğu bilinen özelliğidir. Plaja 187 basamaktan inilerek ulaşılır ve her yıl da hem yerli hem yabancı turistlerin akınına uğrar. Kaputaş Plajı kaynak suları yüzünden soğuk bir suya sahip olsa da güneşin etkisiyle yaz dönemlerinde hemen de ısınır. Sahili çakıl ve kumla karışıktır. Plaja giriş ücretsizdir. Muhteşem denizi yeşilden maviye doğru tüm tonları ile renk değiştiren olarak tanımlanabilir. En çok bilinen mağara olarak Mavi Mağara da eskiden fokların yaşadığı da bilinmektedir.

Kaputaş Mavi Mağara Hakkında

Kaputaş plajına yakın mesafede olan Mavi Mağara 50 metre uzunluğunda 15 metre yüksekliğindedir. Burası bir zamanlar Akdeniz foklarına yuva olmuştur. Bu mağara günümüzde de mağara dalışı yapmayı sevenlerin gözdesi halindedir. Mavi Mağara ismini süzülen mavi renkteki ışıktan almaktadır. Mavi mağara da dalış yapılan dönemlerde karidese rastlanabilir.

Kaş geçmişten günümüze kadar yerli ve yabancı turistler için vazgeçilmez bir tatil merkezidir. Sahili 70 km uzunlukta olup plajı ve denizi ile adeta saklı bir hazinedir. Kaş koyları, köyleri, antik kentleri ile keşfedilmeyi bekleyen özelliktedir. Kaputaş Plajı mavinin elli tonunu barındırır. Türkiye’nin en güzel plajıdır. Kaş merkeze 17 km uzaklıktadır. Kaş tatili gündemde olan biri için Kaputaş Plajı görülmeden bu plajda denizin keyfini çıkarmamak olmazsa olmaz kuraldır. Bu plaj aynı zamanda dünyanın en romantik plajı seçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir