Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Kars Gezi Rehberi

Genellikle çok uzak bir şehir olduğu için ziyaret etmeyi aklınıza getirmediğiniz illerden birisi de Kars’tır. Ancak Kars’ı ziyaret edenler hep aynı şaşkınlıkla karşılaşır. Kars diğer illerimize benzemeyen ve mimarisi ve sokakları ile herkesi büyüleyen bir kenttir. Kars ismi tarihte buraya yerleşmiş olan Karsak oymağından gelir. Kars’a giderseniz kalınacak yerler arasında eski saray benzeri binalar görebilirsiniz. Şimdi otele dönüştürülmüş bu binalarda akşamları aşık atışması ve ateşin etrafında bir şeyler içip şarkı söyleme gibi etkinliklere de katılabilirsiniz. Kars’a uçakla gitmek İstanbul’dan iki buçuk saat sürüyor. Ama hem havayolu, hem karayolu hem de demiryolu ile ulaşabileceğiniz bir şehir. Şimdi gelelim Kars’ta neler yapabileceğinize.

Kars’ta Neler Yapılır?

Aslında Kars’ta kış şartları oldukça çetin, ama yine de kışın giderseniz bu kentten çok etkilenirsiniz. Harika manzaraların ve farklı etkinliklerin tadını çıkarırsınız. Bunlardan birisi donmuş olan Çıldır Gölü’nden balık tutmaktır. Önce buzu kırmak için emek vermeniz gerekir ve daha sonra yağlanmış ve daha lezzetli hale gelmiş balıkları avlayabilirsiniz. Daha sonra ise mutlaka Sarıkamış’ta snowboard ve kayak yapmalısınız. Hem manzara hem de toz halinde yağan kar sizi mest eder.

Kars ve çevresi yaban hayvanlarının gezip dolaştığı bakir bir doğaya sahiptir. Burada doğa gezileri ve gözlem yapmaktan zevk alabilirsiniz. Mesela kuş gözlemi gibi bir etkinliğe katılmak isterseniz Kars bunun için çok uygun. Yaban hayvanlarınız yakından gözlemlemek için de Kars ideal. Ayrıca arabayla gezip inanılmaz manzaralara tanık olabileceğiniz bir yer Kars. Şavşat, Sarıkamış ve Posof gezmek için mükemmel yerler.

Kars Sofrası

Büyülü bir güzelliğe sahip olan bu şehrim dillere destan bir mutfağı var. En çok eski kaşarı ile bilinen Kars’ın en sevilen yemeği tandırda kazdır. Kaz etinin kesilip kurutulmasından sonra hazırlanan bu yemek inanılmaz lezzetli. Yanına da kaz suyuna hazırlanmış bulgur pilavı ve hoşaf isteyebilirsiniz. Öte yandan Kars’ın en lezzetli çorbaları arasında evelik çorbası ve ısırgan otu çorbası yer alıyor. Bundan başka etsiz mantı olarak tanımlanabilecek olan Hangel de Kars’ın eşsiz lezzetleri arasında. Kars’a tadına bakmanız gereken diğer yemekler, acem kavurma, revan köfte, un helvası ve de safranlı pilavdır.

Kars’ta Gezilecek Diğer Yerler

Posof yaylası için Kars’ın İsviçre’si denir. Mükemmel bir manzaraya sahip olan bu yaylaya çıkıp hayvanlarını otlatan Yörüklerle tanışabilirsiniz. Okçuluk, cirit ve atlı sporlar geleneğini hala devam ettiren Kars’ın herhangi bir köyünde cirit festivalini izleyebilirsiniz. Kars’ta Efes’ten çok daha büyük bir tarihi kent kalıntısı var. Buraya Ani Harabeleri deniyor. Ermeni kültürünün etkisi çok hissedilen bu kenti kesinlikle bir rehber eşliğinde gezmeli ve hikâyeleri ile birlikte gezmelisiniz. Kars’ta Sarıkamış hemen hemen her türlü motor sporu da yapabileceğiniz bir yer. Drift etkinlikleri ve motor sporları seviyorsanız mutlaka görmelisiniz.

Mimari ve Büyüleyici Bir Şehir Yapısı

Kars’ta en dikkat çeken şeylerden birisi mimari yapıları ile dikkat çeken sokaklar ve binalar. Özellikle Rus ve Baltık mimarisi özellikleri taşıyan bu şehirden etkilenmemeniz mümkün değil. Bu kentimiz diğer illerimizden çok farklı görünüyor. Rus mimarisi buraya çok güzel eserler armağan etmiş. Kars sokaklarında boş boş dolanıp gezseniz bile kendinizi Rus romanlarında ve Dostoyevski’nin memleketinde hissedebilirsiniz. Şehir merkezinde birbirinden güzel ve göz alıcı yapılarıyla dikkat çeken pek çok otel seçeneğiniz var. Bunlar arasında bütçenize göre bir seçim yapabilirsiniz. Kars’ta gezmek içinse araba kiralamak iyi bir seçenektir, çünkü durup durup manzarasına bakmak isteyeceğiniz pek çok yer görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir