Karadeniz Bölgesi

Kastamonu Gezi Rehberi

Kastamonu Karadeniz bölgesinde yer alan şirin bir şehirdir. Şehrin merkezi sahil kısmında olmasa da ilçelerinden bazılarının Karadeniz’e kenarı bulunmaktadır. Kastamonu isminin geçmişi çok öncelere dayanmaktadır. Hem Osmanlı döneminde hem de kurutuluş mücadelesi tarihinde yeri oldukça önemlidir. Hem merkezinde hem de şirin ilçelerinde gezilecek, görülecek yer bir hayli fazladır. Aynı zamanda bu coğrafyanın mutfağı da kendine has bir güzelliktedir.

 Kastamonu Coğrafi Yapısı ve İklimi

Küre ve Ilgaz dağları uzantısında yer alan Kastamonu’nun kuzey kısmı Karadeniz’e bakmaktadır. Aynı zamanda bölgede Taşköprü ve Daday ovaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Tosya ve Gökırmak tarım bölgesi oldukça verimlidir. Tosya pirinç üretimi bakımından adını sıkça duyurmaktadır. Aynı zamanda Taşköprü sarımsağı ile ünlüdür. Devrekani, Araç ve Cide çayları bölgenin önemli akarsularını oluşturmaktadır. Bölgenin en yüksek noktası ise Çatalılgaz tepesidir. Bunların yanı sıra ise Yaralıgöz Dağı, Dikmen dağı, Göynük Dağı bölgenin önemli yükseltileri arasında yer alır. Kastamonu da klasik Karadeniz iklimi etkisini göstermektedir. En çok yağışı ilkbahar ve kış aylarında almaktadır. Bölgenin yüksek yerlerinde aşırı kar ve don olayları gözlenmektedir.

 Kastamonu İlçeleri, Komşuları  ve Ekonomik Yapısı

Kastamonu’nun 20 tane ilçesi bulunmaktadır. Bunlar Tosya, Çatalzeytin, Cide, Abana, Daday, Taşköprü, Ağlı, Araç, Azdavay, Devrekani, Bozkurt, Hanönü, Doğanyurt, İnebolu, İhsangazi, Küre, Merkez, Pınarbaşı, Şenpazar, Seydiler ilçeleridir. Kastamonu ilinin doğusunda Çorum ve Sinop şehirleri yer almaktadır. Batısında ise Karabük ve Bartın şehirleri bulunur. Güneyinde Çankırı ve Çorum bulunan ilin kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır. Kastamonu halkı tarım, hayvancılık, sanayi ve tekstil ile geçimini sürdürmektedir. Özellikle de Tosya, Taşköprü gibi ovalarında verimli tarım imkânı bulunmaktadır.

 Kastamonu’ya Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Kastamonu’ya gezmek için gelmek isteyenler sorunsuz ve kolay bir şekilde karayolunu tercih edebilirler. Özel araçla gelinebileceği gibi aynı zamanda otobüs gibi toplu taşıma araçları ile de gelinebilmektedir. Büyük şehir terminali bulunan Kastamonu’ya pek çok ilden direk otobüs bulunmaktadır. Bulunmayan noktalarda ise Ankara merkez aktarmalı olarak gelinebilmektedir.

Aynı zamanda son birkaç yıldır hizmet vermeye başlamış olan havaalanı da gelmek için tercih edilebilir. Ancak yeni yapım olduğu için her gün her merkezden uçak kalkmamaktadır. Bunun için öncesinde bilet rezervasyonu yaptırmanız uygun olacaktır. Kastamonu’ya geldiğinizde kalabilmeniz için pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Çok lüks otellerin yanı sıra küçük bütçeler ile kalınabilecek butik otellerde bulmak mümkündür.

 Kastamonu’da Ne Yenir?

Kastamonu mutfağı oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Etli yemeklerin yanı sıra hamur işi yemekleri ile de ünlüdür. Özellikle yöresel yemekleri arasında elti ekmek en çok bilinen ve sevilen yemeklerden biridir. Buraya geldiğinizde Patates paçası, Banduma, Püryan kuyu kebabı, simit kebabı, çekme helva, İnebolu simidi yemeden dönmemelisiniz.

 Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu tarihi, doğal mirasları ve güzellikleri ile göz dolduran bir şehirdir. Özellikle tarihi ve kültürel mekânları bir hayli fazladır. Buraya geldiğinizde meşhur Kastamonu kalesini mutlaka gezmelisiniz. Bunun yanı sıra ise yine harika bir yapıya sahip olan ve Kastamonu’yu ayaklarınız altında görebileceğiniz bir nokta olan Kastamonu Saat Kulesi’ni mutlaka gezip, görmelisiniz.

Bunların yanı sıra ise tarihi ve kültürel bir dokuya sahip olan Nasrullah Camisi’de görülmeye değer güzelliktedir. Buraya geldiğinizde şehrin tam ortasında yer alan Taşköprü’yü de mutlaka görmelisiniz. Evliyalar şehri olan Kastamonu’da pek çok türbe de bulunmaktadır. Bunlardan en bilinir olanı ise Şeyh Şaban-i Veli türbesidir. Aynı zamanda Ayağı Yanık Türbesi de en çok ziyaret edilen türbelerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir