Karadeniz Bölgesi, Türkiye

Kastamonu Tarihi Yapıları ve Görülecek Yerler

Tarihi ve turistik değerleri ile Batı Karadeniz, Orta Karadeniz bölümünde yer alan Kastamonu’da Osmanlı Devleti’nin sivil mimarisinin özgünlüğüne her sokakta rastlamak mümkündür. Taşköprü, İnebolu ve Küre eski mahallerinde sıklıkla rastlanan yapılardandır. Kastamonu’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlar, havayolunu tercih edebilirler. Türk Havayolları firması, ülkemizin belirli illerinden Kastamonu’ya sefer düzenlemektedir. Direk veya aktarmalı seferlerle haftanın birkaç günü Kastamonu’ya havayolu ile seyahat edebilirsiniz.

Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu’ya turizm amacıyla gelen ziyaretçilerin gezmesi gereken yerlerin başında Kastamonu Kalesi gelmektedir. Görkemli anıtlar ilk olarak Bizans döneminde oluşturulmuştur. Sağlam olan iç kalenin temel bölümü Bizans, üst kısmı ise Candaroğulları dönemine aittir.

Kastamonu tarihi ve turistik değerleri ile bölgenin önemli şehirlerinden birisidir. Tarihi müzeleri, konakları, yapıları, medreseleri ve camileri ile bir bütün olarak değerlendirebileceğimiz Kastamonu, doğayla iç içe, oldukça eğlenceli ve kültür kokan bir ilimizdir. Şehirde 1464 tane taşınmaz kültür varlılığından söz edilmektedir. Bunlardan 564 adeti kent merkezinde yer alırken, kalanı çevre ilçelerde ve beldelerde yer almaktadır.

Geleneksel Türk evlerine ve Osmanlı Dönemi’ne ait sivil mimarilerin örneklerine Kastamonu’da rastlamak mümkündür. Taşköprü, Küre, İnebolu gibi ilçelerinde de kültür miraslarına rastlamak mümkündür. Şehir merkezinde yer alan Atabey Camisi, 1273 senesinde yapılmış, kapı bölümünden mihraba doğru boylu boyunca uzanan ahşap malzemeli sütunlar sebebiyle halk tarafından ‘’140 Direkli’’ olarak da adlandırılmaktadır.

Kastamonu’da Hanlar, Türbeler, Külliyeler ve Medreseler

Ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi Kastamonu’da da zaman ayırarak hanlara tanık olabilirsiniz. İsmail Bey Hanı veya Kurşunlu Han, gezilip görülmesi gereken kültürel değerlerdendir. Türbeler, hamamlar, medreseler, külliyeler de Kastamonu’nun kültürel zenginliğini ortaya koymaktadır. Aktarlar Çarşısı içerisinde bulunan hanlarda giriş ve çıkış olmak üzere 2 farklı kapı bulunmaktadır. İsmail Bey Külliyesi’nin arka kısmında Deve Hanı olarak adlandırılan bir gezi durağı yer almaktadır. Bu hanın külliye ile beraber inşa edildiği bilinmektedir. Yine kent merkezinden çok fazla uzağa gitmeden ziyaret edebileceğiniz Hacımuharrem Köyü, Kızkayası Mevkii, Kayabaşı Mevkii, Sandık Mezarlar gibi kültürel değerleri gezebilirsiniz.

Kastamonu’da Konaklama Alternatifleri

Kastamonu’da konaklama seçenekleri oldukça geniş. Daha çok tarihi konaklar, hanlar, Safranbolu evlerine benzerliğiyle bilinen Kastamonu evleri tercih ediliyor. Burada tarihi atmosfere şahit olurken, Kastamonu’nun sıcakkanlı işletmelerinde konforlu bir şekilde konaklayabilirsiniz. Kastamonu’da uygun fiyata konaklayabileceğiniz bir de Kastamonu Şerife Bacı Öğretmenevi bulunmaktadır. Burada konaklamayı  düşünenler, daha önceden telefonla rezervasyon yaptırabilirler. Özellikle yaz döneminde doluluk oranı en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu nedenle konaklayacağınız  tarih için en az 10-15 gün önceden rezervasyon yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir