En İyi Plajlar

Kelebekler Vadisi Plajı (Fethiye)

Kelebekler Vadisi Plajı Muğla Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesi sınırları içerisindedir. Buranın etrafı sarp kayalıklarla çevrili olup, çok sayıda kelebek çeşidinin yaşadığı bir yerdir. Vadiye 50 metre yükseklikten dökülen şelale ise eşsiz bir manzaradır. Kelebekler Vadisinin konumu denizle kayalıklar arasıdır. Vadi kelebek yaşam alanı olarak korunmaya alınmıştır. Kelebekler Vadisinde yapılacak ilk şey koyunda yüzmektir.

Kelebekler Vadisi Neler Yapılır?

İlk şey o eşsiz koyda yüzmek olmalıdır. Sonrasında kelebekler eşliğinde yürüyüşe çıkılabilir. Vadide yürüyüşler esnasında kelebeklere zarar gelmemesi için yüksek ses çıkarılmamalıdır. Tırmanma seçeneği tercih edilebilir. Kamp kurulabilir. Kafa dinlenmesi için ideal bir seçimdir.

Kelebekler Vadisi Plajı berrak ve temiz bir denize sahiptir. Ve suyu bir hayli soğuktur. Suyu derindir ancak şeffaf bir görünüme de sahiptir. Bu bölgeye günübirlik tekne turları düzenlenir. Eğer tatil rotası Muğla ve Ölüdeniz ise mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunur. Kelebekler Vadisi bir sit alanı olup yapılaşmaya izin verilmez. Burası insan elinin değmediği muhteşem bir doğa manzarası yaşanılan, kelebeklerle bir yaşamdır. En küçücük bir harekette bütün kelebekler havalanır bu görüntü görülmeye değerdir.

Kelebekler Vadisi Plajı Nerededir?

Kelebekler Vadisi Muğla Fethiye Ölüdeniz Beldesi Babadağ eteklerindedir. Merkezle aralarında 8 km vardır. Yaklaşık 300 metrelik bir sahil şeridine sahiptir. Muhteşem bir su ve plajı vardır. Denizin tabanı tamamen kum değildir.

Kelebekler Vadisinde Neler Beklenmelidir?

Kuşkusuz ilk beklenti muhteşem doğadır. Sonrasında masmavi deniz, yeşillik ve sessizlik gelir. Burada denize girerek koyların keyfi çıkarılır. Denizin zemini yosunlaşmış kayalıklardır. Trekking ve tırmanış içinde uygundur. Vadinin iç kısımlarında kelebekler mutlaka görülmelidir. Yürüyüş esnasında kelebekler misafiri ile eşlik edecektir. Bu misafirperverliğe karşılık sadece gürültü sevmezler.

Kelebekler Vadisi yeşil ile mavinin buluştuğu, doğanın en saf halinin yaşandığı cennetten bir köşedir. Tepeler arasındaki hiç bozulmamış doğası ile kendini korumayı başarmıştır. İlerleyen zamanlarda imara kapatılması hali ile doğal alanı koruma hali de sağlamlaşmıştır. 80’den fazla kelebek cinsi vardır ki, bunlardan en meşhuru kaplan kelebeğidir. Artı şelalesi ile doğayı ve huzuru sevenlerin bir numaralı adresidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir