Marmara Bölgesi

Kırıkkale Gezi Rehberi

Şehir adı üç kilometre uzağındaki kırık köyü ile şehri merkezindeki kale tepenin birleştirilmesi ile ortaya çıktığı söylenmektedir. Fakat Osmanlı arşivlerinde şimdiki gibi Kırıkkale olarak geçmektedir. Türkiye’nin iç Anadolu bölgesinde yer alır. 1941 yılında belediye statüsüne kavuşmuş ve 1920’ler de mühimmat fabrikasının temellerinin atılması devlet demir yolunun buradan geçmesi ile şehir daha da gelişmiş ve tanınmıştır. İklimi ılıman ve karasal olarak değişkenlik gösterir. Çorum Yozgat  Ankara Kırşehir Çankırı ya komşudur.

Kırıkkale Tarihçesi

Şehrin kuruluşu ve gelişimi oldukça yenidir. Coğrafi alanlarının yüzyıllar öncesinde yerleşim yeri olarak kullanıldığını gösteren mağaralar yer altı şehri höyük gibi buluntular vardır. Osmanlı arşivlerinde adı geçmektedir. Evliya çelebi de Kırıkkale yakınlarındaki Keskin Yahşiyan ve Sulakyurt bölgelerinden övgü ile söz etmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmaya başlayan savunma sanayisi ile gelişimi başlamış farklı medeniyetlere ait olan buluntuları ve Tüpraş rafinerisi üniversitesi  ile önemli şehirlerarasındadır.

Kırıkkale İlçeleri

  • Bahşili
  • Balışeyh
  • Çelebi
  • Delice
  • Karakeçili
  • Keskin
  • Yahşiyan
  • Sulakyurt olmak üzere merkez de dâhil 9 tane ilçesi vardır. Ve bağlı çok sayıda köyleri bulunur.

Kırıkkale de gezilecek yerler

Mke silah sanayi müzesi: Ovaları ve yaylaları ile temiz havası ve su kaynakları ile tam gezilecek ve dinlenilecek şehirlerarasındadır. 15 Temmuz 1990 yılında ziyarete açılan MKE silah müzesi müze severler için en güzel seçeneklerden olabilir. On beşinci ve yirminci yüzyıllar arasında askerlerimizin kullandığı ve Avrupa askeri malzemelerinin sergilendiği müze çok sayıda ziyaretçi almaktadır tarihini araştırmak görmek isteyen kişiler için tarihin bir yansıması olan müze ziyaretçilerine tarihi yaşatır. Çok sayıda eser bulunduran müze Osmanlı ve Avrupa askerlerine ait ikinci dünya savaşında toplanmış eserleri gelecek nesillere aktarmaktadır.

Hasandede Camii ve türbesi: Anadolu da yaşayan ünlü evliyalardan biri olan hasan dede türbesi ve camisi yan yanadır türbe ziyareti sevenler hasan dede türbesini ziyaret edebilir. Hasan dede türbesi yanında çocuklarının türbesi de yer almaktadır. Kırıkkale’yi gezmek için gelenlerin uğrak yeri olan türbe ve camii Kırıkkale’nin önemli değerlerindendir.

Haydar sultan camii ve türbesi: Kırıkkale’ye 45 kilometre uzaklıkta olan türbe sadece türbe değil camii türbe çeşme

Camii türbe çeşme kuyu ve hazireden oluşan bir külliyedir. Kuyu suyunun kükürtlü olması nedeni ile soğuk olduğu halde kaynıyor gibi bir görünüm sunar. Külliyenin geç Roma erken Bizans döneminde var olduğuna inanılan bir manastır üzerine yapıldığı söylenmektedir.

Ceritkale kaya mezarları: Ceritkale köyü yakınlarında bulunan mezarlar vadi içinde ve vadinin doğuya bakan yamaçlarında bulunmaktadır.

Sulu mağara: Hıristiyanlık döneminde yapılan taş duvarlarla örtülü birbirine bağlı üç kattan  oluşur. Yağışlı zamanlarda tavandan damlayan damlalar dışında kurudur.

Çeşnigir köprüsü: Kızılırmak üzerine yapılmış tarihi bir köprüdür. Köprü ve yakınında bulunan han Selçuklu dönemine aittir yani 3. Yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmıştır.10 metre uzunluğunda 6 metre genişliğindedir.

Kırıkkale Ekonomisi

Kırıkkale ekonomisi genel itibarı ile tarım hayvancılık ve sanayi olarak devam etmektedir. Sanayi alanında önemli fabrikaları yer almaktadır. Nüfusun yarıdan fazlası faal olarak sanayi  alanında çalışmaktadır.

Kırıkkale ye gidecek olanlar sıcak kanlı samimi insanları tanıyıp onlarla kaynaşabilir gezilecek güzel yerleri gezip dinlenebilir. Konaklama olarak ta otel pansiyon apart daireler ve evlerden yaralanabilirler. Eğlenmek için de şehir merkezindeki kulüplere gidebilir geceleriniz eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir