İç Anadolu Bölgesi

Kızılcahamam’da Ne Yapılır, Nerede Kalınır?

Ankara’nın çam ormanlarıyla çevrili bir alanda yer alan ilçesi Kızılcahamam, içerisinde termal suları, tarihi ve kültürel zenginliklerini barındırıyor. Roma İmparatorluğu’ndan bu güne uzanan bir tarihi geçmişiyle, Ankara’nın en çok turist alan bölgelerindendir. Gözleme, çörek, soda ve köfteleriyle Anadolu mutfağından izler taşıyan Kızılcahamam’da konaklama daha çok termal otellerle sağlanıyor.

Kızılcahamam’da Ne Yapılır?

Hititlerden günümüze kadar ulaşan kalıntıların bulunduğu Kızılcahamam, ünlü termal suları kadar, kültürel ve tarihi zenginlikleriyle de görülmesi gereken yerlerden. Kaplıcaların şifalı sularından faydalanmaya gelenler için Kızılcahamam’da ne yapılır konulu içeriğimiz, ilçede rehberiniz olacak.

Alicin Manastırı

Sümela Manastırı’ndan da eski olduğu düşünülen yapı, turistler tarafından yoğun ilgi alıyor. Yaşam kalıntılarına rastlanamayan Alican Manastırı’nın, döneminde güvenlik amacıyla kullanıldığı düşünülüyor. Bu yapı yerden 70 metre yükseklikte bulunuyor. Ulaşmak için dik ve dar bir yamacı aşmanız gerekecek.

Başköy Kalesi

İlçeye 35 km mesafede bulunan Başköy Kalesi, volkanik bir kütlenin oyularak işlendiği bir yapıdır. 5 kattan oluşan kalesinin içerisini görmek kolay olmuyor. Sabah ve akşam saatlerinde kalenin manzarası görülmeye değerdir.

Abacı Peribacaları

Yağmur aşındırması sonucu M.Ö. 1700 yılında oluştuğu düşünülen Abacı Peribacaları, Kızılcahamam, Başören Köyü yakınlarındadır. 5000 metrekarelik alanda bulunan peribacaları, görüntü itibariyle adeta taştan bir ormanı anımsatıyor.

Soğuksu Milli Parkı

Çam ormanlarıyla kaplı Soğuksu Milli Parkı, piknik ve doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bir alandır. Bisiklete binebilir, doğa fotoğrafçılığı ve kuş gözlemciliği yapabilir, Karagöl’ü gezebilirsiniz. Bölgede bazı dönemler Su Festivali de yapılmaktadır.

yapabileceğiniz bir alandır. Bisiklete binebilir, doğa fotoğrafçılığı ve kuş gözlemciliği yapabilir, Karagöl’ü gezebilirsiniz. Bölgede bazı dönemler Su Festivali de yapılmaktadır.

Kızılcahamam’da görülmeye değer diğer alanlar şöyledir:

Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı (At biniciliği, okçuluk, paintball gibi aktiviteler yapılmaktadır.)

  • Ağsar Kalesi
  • Pazar Köyü
  • Kırmızı Ebe ve Oruç Gazi Türbesi
  • Mahkemeağacin Köyü

Kızılcahamam’da Nerede Kalınır?

Kaplıcalarıyla ünlü Kızılcahamam’a konaklamaya gelenler önceliği bölgedeki termal otellere veriyor. Her bütçeye uygun termal otel bulabiliyorsunuz. Şehir merkezinde ve Soğuksu Milli Parkı mevkiinde daha uygun otel ve pansiyonlara rastlamak da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir