Uncategorized

Kleopatra Plajı (Alanya)

Kleopatra plajı Antalya ilinin Alanya ilçesinde Damlataş Mağarası önündeki bölgedir. Plaj mavi bayraklıdır. Kumsal tamamen yarımada eteklerindedir. Görünümü kayalarla çevrili havuz gibidir. Buranın şöhreti Mısır Kraliçesi ile Kleopatra ve Roma İmparatorunun bu plajda yüzmüş olmasıdır. Kleopatra koyunda su son derece berraktır. Denizin dibi ve balıkları seyretmek mümkündür.

Kleopatra Plajı Hakkında Bilgi

Türkiye dört bir tarafı denizlerle çevrili olan bir ülke olduğundan özellikle yaz dönemlerinde turizm açısından artı özellik kazandırır. Kleopatra plajı da Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın her gün banyo yapmak için bu plajı inmesi ile plaj bu ismi almıştır. Bu rivayetle birlikte halen yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kleopatra Plajı Özellikleri

Denizi kumludur. Sahili tam bir altın rengi kuma sahiptir. Sığ olması en önemli özelliğidir. Berrak bir denizi vardır. Mavi bayraklıdır. Plaj halka ve turiste açıktır. Kıyıda istenilirse tekneden paraşüt, jet ski gibi aktiviteler yapılabilir. Yazın bu plajda deyim yerindeyse iğne atsan yere düşmez boyutundadır. Kleopatra plajında bütün gün denizin tadını çıkardıktan sonra plajda güneşin batışını izlemek olmazsa olmazdır. Sahilindeki kumu temiz ve incedir.

Kleopatra Plajının Hikayesi

Bu plajın hikayesi Mısır’ın kraliçesi Kleopatra kapısının yan tarafındaki Kleopatra adasına gidiyor burada hayranlıkla denize giriyor. Tek eksikliği bu koyun plajının olmamasıdır. Bunu sevgilisi Roma İmparatoru ile paylaşıyor ve Kuzey Afrika’dan özel kum getiriliyor. İşte bu yüzden şimdi Kleopatra plajı en değerli ve hassas plajlardan biridir. Getirilen bu kum kraliçenin ayaklarına serildiğinden buraya bu isim verilmiştir.

Kleopatra plajı 2 metrelik bir uzunluğa sahip Damlataş plajının sonundan itibaren başlar. Altın rengi kumu, denizinin güzelliği, sahilinin çekiciliği, özel plajı, sığ olması, mavi bayraklı olması önemli özellikleridir. Adada her daim hava sıcaktır. Kleopatra isminin verilmesinin ünü olduğu kadar aynı zamanda kumunun kimyasal özelliği de dikkat çekicidir. Kum birbirinden ayrı boyutta ve yuvarlak renktedir. Kum kendi kendine üreme ve yanıcı özelliğini de sahiptir. Kleopatra plajı altın sarısı kumsalı ve turkuaz rengi denizi ile harika bir güzelliği ile de ziyaretçisini çağırma özelliğini taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir