Ege Bölgesi

Kuşadası Nerededir? Kuşadası Hakkında Detaylar Nedir?

Dillere destan Kuşadası görülecek yerler arasında bulunuyor. Kuşadası’nın bulunduğu yer bakımından özellikle yaz aylarında çok fazla ziyaretçisi oluyor. Bu nedenle insanlar Kuşadası’nın neden bu kadar sevildiğini araştırmaya başlıyor. Bunun yanında Kuşadası hangi şehirdedir? Kuşadası’na gidince ne yenir? Kuşadası’na gidilince neler yapılır? sorularını merak ediyor. Hal böyle olunca biz de sizler için bu soruların yanıtlarını araştırdık ve araştırma sonuçlarımızın işte o detayları…

Kuşadası Nerededir?

Kuşadası’nın ismi her ne kadar çoğu insan tarafından bilinse de nerede olduğuna çok hakim değillerdir. Herkesin görmesi gereken ve görmek istediği Kuşadası Aydın ilinin güzel ilçelerinden biridir. Ege Bölgesi’nin insana kattığı o sıcacık enerjiyi Kuşadasın’da da bulmak mümkündür. Yaklaşık nüfusunun 106 bin olduğu bölge yaz aylarında inanılmaz bir turist ağırlamaktadır. Yerli ve yabancı turistin akın arttığı bölgede nüfus 2 milyona kadar çıkmaktadır. Yerli nüfusun ilgisini çeken bölge yabancılar tarafından da çok seviliyor. Sokaklarda yerli halk görmek bazen neredeyse imkansız hale geliyor. Aydın’nın merkezine uzaklığı 71 km olan ada Söke ilçesinden daha yakın olmaktadır. Söke’den kalkan her 15-20 dakikalık otobüslerle 10-20 tl arası fiyatlarla Kuşadası’na gitmeniz mümkündür. Bunun dışında İzmir’in Şirince’yi içinde bulunduran Selçuk ilçesinden adaya ulaşım 21 kilometredir. Bodrum ve Çeşme’den de 158 kilometrelik bir mesafe ile ulaşım mümkündür. Adnan Menderes Havaalanı’na ise 65 km uzaklıktadır. Zaten çok fazla turist akımına uğramasının nedenlerinden olan konumu da Türkiye’deki güzel ve dünya tarafından akın gören tatil beldelerine yakın olmasından kaynaklanmaktadır.

Kuşadası Hakkında Detaylar Nedir?

Kuşadası’nın bu kadar turist çekme nedenleri arasında adanın hem gayet gelişmiş olması. Bunun yanında önemli güzel plajların ve aquaparkların yer alması, sahil boyundaki cafe ve restoranlarıyla her kesime hitap etmesi, hediyelik bir çok alternatifin bulunması geliyor diyebiliriz. Samimi ve sıcak ortamı ile insanları rahatlığa sevk eden bölgede tatil fikri inanılmaz oluyor. Kuşadası turistlik öneminin yanında ticari önemi ile de hayli fazladır. Kuşadası Limanı Türkiye’nin 3. büyük limanıdır. Bu nedenle adanın ticarete de katkısı oldukça fazladır. Kuşadası’na ayak bastığınız andan itibaren eğer kalabalık tatil yerlerini beğeniyorsanız beğeneceğinizden eminiz. Bunun dışında adada bulunan denize sıfır cafeler çok fazla ilgi çekmektedir. O kadar yoğundur ki hatta bazı zamanlar da oturulacak yer bulmak mümkün dahi değildir. Özellikle denizin dibindeki masaların birinde oturmak çoğu zaman mümkün olamaz. Kuşadası’na geldiğiniz zaman hastahanenin karşısındaki seyir tepesine çıkabilirsiniz. Gün batımına doğru denk getirdiğiniz taktirde hem Kuşadası’nı ayaklarınızın altında hissetmenizi sağlayacaktır. Hem de güneşin denize yansıyan son ışıklarıyla gökyüzü ve denizin güzelliğine kendini hayran bırakacaktır. Bölgede kiralayabileceğiniz bisiklet ve elektronik kaykay ile da sahilde doyasıya dolaşabilirsiniz. Ancak bunu yazın yapmanız pek mümkün olmayabilir.Bu durum yoğunluktan dolayı çok sağlıklı olmayacaktır. Diğer aylarda gittiğiniz zamana deneyeceğiniz alternatifler arasındadır. Sahilde gezerken çok sayıda sahil kenarında balık tutan insanları görebilirsiniz. Balık tutmak sabır işidir insanların sabahtan gelip oltasını denizin mis gibi suyuna attıkları ve onun yanında sandalyelerine oturup içeceklerini yudumladıkları bir etkinlik haline gelmiştir. Sahil kenarındaki yaz meyveleri satan ve denizin deyince insanın hemen aklına gelen midyeler yol boyunca yiyebileceğiniz alternatifler arasındadır.

Kuşadası’nın kalesi olan Güvercinada. Kuşadası kordonundan yürüyerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz yerde bulunan kaleyi görmeden Kuşadası’nı gezdim ve gördüm demeyin. Güvercinada görülmesi gereken yerler arasında geliyor. İnsanın gözünü doyuran yeşillikleri ile kalenin  içi muazzam ve insana huzur veriyor. Fotoğraflarınıza baş yapıt olacak kareler yakalamanız mümkün diyebilir.Kalenin en tepesine çıkınca bir tarafta  yeşilin güzelliği diğer tarafta görünen mavinin huzuru ile adeta ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer oluyor. Kale de bir de dev balina iskeleti bulunuyor. Bu da misafirler açısında oldukça dikkat çekiyor.

Kuşadasında yemek seçenekleri arasında çok fazla alternatif bulunsa da kesinlikle deniz ürünlerinden denemeniz gerekiyor. Eğer farklı  deniz ürünlerine çok sıcak bakmayanlardansanız balık yemenizi öneririz. Yan yana olan balık restoranlarından birinde sıcak bir ortamda tahta iskemleler ile balık ekmek keyfi yapabilirsiniz. Bunun dışında bölgedeki şık restoranlara gidip güzel bi akşam yemeği de yemeniz mümkün

Adada bulunan plaj seçenekleri ve denizin suyu bakımından da ilgi çekmeyi başara Kuşadası ziyaretçilerini memnun ediyor.

Kuşadasın’da bulunan alışveriş merkezinde ve sahil boyundaki mağazalar da alışveriş ihtiyacınız karşılayabileceğiniz gibi hediyelik takıların bulunduğu yerlerden de gözlükler ve birbirinden renkli takılar alabilirsiniz.

Milyonlarca yabancı turistin ve yerli turistin akın ettiği bu yerde gece hayatı olmazsa olmazlar arasında. Kuşadası gece hayatı ile yabancı turistlerin ilgini çekmeye yetiyor. Barlar sokağı bulunan adada gece geç saatlerde kadar eğlencenin mümkün olduğu ve fazla bar seçenekleriyle gece hatayı sevenlerin ilgisini çektiğini söyleyebiliriz. Yol boyunca çiçekçiler, el falı bakanlar ve şarkı söyleyip klarnet çalan insanları görmeniz de çok mümkün. Ayrıca adada bulunan 1-2 TL atınca çalışan dürbünler sayesinde adayı etraflıca yakından görmeniz mümkün.

Ayrıca Kuşadası’nda yapacağınız etkinliklerden olan tekne turları ile de denizin derinliklerine doğru yol alabilirsiniz.

Gezip görmeniz gereken yerler arasında olması gereken Kuşadası’na gittiğinizde verdiğimiz bu tavsiyelerin yanında daha fazlasını yapmanızın mümkün olduğuna emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir