Akdeniz Bölgesi

Lavanta Kokulu Köy Nerededir? Ne zaman Gidilir?

Türkiye’de lavanta cenneti olan yerlerden Lavanta Köyü ziyaretçilerin ilgisini çeken mekanlar arasında yerini almaktadır. Bu nedenle bölgede yerli ve yabancı turist ağırlanmaktadır. Ancak turistlerin daha çok yerli olması nedeni ile bölgede zaman zaman yabancı turistleri çekmek içinde çalışmalar başlatılmaktadır. Son günlerde özellikle daha çok turist ağırlayan mekana gelen ziyaretçiler fotoğraf çekmek için ve mis kokuları lavantaları hissetmek adına tercih ediyor. Hal böyle olunca lavantanın faydaları nelerdir? Lavanta Köyü nerededir? Lavanta Köyü’nün detayları ve köyde yapılacak aktiviteler nelerdir? sorularına insanlar cevap aramaktadır.Bu nedenle bizde bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve işte o detaylar.

Lavanta Kokulu Köy Nerededir?

Lavanta Köyü’ne son yıllarda ilgi giderek artmıştır.Bu nedenle insanlar sürekli Lavanta Köyü’nün nerede olduğunu merak etmektedir. Lavanta Köyü Akdeniz Bölgesi’nin illerinden olan Isparta şehrinin Kuyucak Köyü’nün diğer ismidir. Isparta merkez ile arasındaki uzaklık 48 kilometredir.Bunun dışında köy Keçiborlu ilçesine ise 15 kilometre uzaklıktadır. Bu nedenle köyün merkeze ve ilçeye yakın olması ulaşımı kolaylaştırıp ziyaretçilerin beğenisini kazanmaya yetiyor.

Lavanta Köyü Özellikleri Ve Yapılacaklar?

Güller diyarı olarak bilinen Isparta,gül üretimi konusunda ülkemiz için önemli bir gelir kaynağıdır. Popülerlik konusunda da oldukça üz kazanan ye lavanta üretimi konusunda da oldukça iddialıdır. Bu bakımdan bölge önemli bir ün sahibi olmuştur. Lavanta Köyü’nün bu kadar önemli bir yer haline gelmesinde köyün kadınlarının rolü oldukça büyüktür. Kadınların ekonomiye katkı sağlaması ve kendi ayakları üzerinde durmaları adına bölgedeki lavantalardan yaptıkları, lavanta çayı, yağ, sabun, şampuan üretimi ile köye ve kalkınmaya katkı ağlamaktadırlar. Bunun dışında köye Anadolu Efes, T.C Kültür ve Turizm Bakanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirlikleri ile bölge 2016 yılından bu ya projeler ve işbirlikleri sayesinde daha gelişmiş ve insanların kendisinden haberdar olmasını sağlamıştır. Lavanta Köyü sayesinde lavantaların ülke içinde daha çok yayılması ve bilinmesi ve bunun yanında ülke dışına da gönderilmesi konusu önemli ticaret kaynaklarındandır. Bunun dışında bölgenin güzelliği ve mor ve lavanta aşıklarını kokusu ve görüntüsü ile büyüleyerek turizminde uğrak noktalarından biridir.

Lavanta Kokulu Köyde Ne Yapılır?

Lavanta Köyü’nde ne yapılır? sorusunu kendinize soruyorsanız işte o cevaplar.

Öncelikle Lavanta Kokulu Köy’de yemek ve kahvaltı imkanının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bölgede otantik ortamlarda hazırlanan ve lavantanın balının, çayının ve bunun dışında yöresel lezzetlerin olduğu kahvaltı yapmanız yada öğle yemeği yemeniz mümkündür. Lavanta yağının çıkarılması konusunda bilgi alabilir hatta bazen bunu görme ve deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz. Bu köyde en güzel yapacağınız şeyler arasında fotoğraf çekimleri geliyor. Ziyaretçilerin fotoğraf çekmesi haricinde bölgeye fotoğraf çekmek için de yeni evli çiftler bile geliyor. Bisiklet kiralayıp sürme imkanınız ve bunun yanında mis gibi koku eşliğinde doğa yürüyüşü yapma imkanınız mevcuttur. Bunun dışındaki bölgedeki pansiyonlarda konaklama imkanı da bulabilirsiniz.

Lavanta Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Lavanta Köyü ve Lavanta hakkında bu kadar konuşmuşken lavantanın faydalarına değinmeden geçmek istemedik. Lavanta genel anlamda kokusu dışında bir çok alanda şifa kaynağıdır. Bunlardan ilki stresi hafifletip baş ağrılarını geçirme özelliğidir. Bunun içindir ki tütsüler de kullanılarak ortamın stresinden insanları uzaklaştırır. Sindirimi kolaylaştırıp iştah açmada etkilidir. İdrar Söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Lavanta Köyü’ne Ne Zaman Gidilir?

Lavantalar Haziran ayında çiçeklenir. Temmuz ortasında ise lavantalar için hasat zamanıdır. Bu nedenle Lavanta KöYü’ne gitmek  için Haziran sonu yada Temmuz başını tercih edebilirsiniz. Lavantaların mis gibi kokusu ve etrafın mora boyanmış hali adeta insanları büyülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir